Nečakajte však žiadneho človeka s prasacím rypákom, či zakrúteným chvostíkom, všetko prebiehalo len na embryonálnej úrovni. Ľudské bunky vložili výskumníci do prasacieho embrya a to prežilo! Že na čo je to dobré? Projekt dokazuje, že ľudské bunky môžu byť zavedené do nie-ľudského organizmu a prežiť tam, dokonca môžu vnútri hostiteľského živočícha, v tomto prípade ošípanej, rásť. Vedci dúfajú, že týmto kontroverzným spôsobom by mohli byť laboratórne vypestované ľudské orgány, ktoré by boli následne darované pacientom, ktorí ich potrebujú a zachraňovali ich životy.

Vedci šokujú: Znamenia zverokruhu sú úplne inak!

Do zálohy

Ako informoval National Geographic, takáto forma biomedicínskej „zálohy“ je dlhodobým snom vedcov na riešenie kritického nedostatku darcov orgánov. Každých desať minút pribudne do poradovníka Spojených štátov na transplantáciu orgánov nový pacient a každý deň až 22 ľudí na tomto zozname zomrie, pretože sa pre nich nenájde darca. Pestovanie ľudských orgánov vo vnútri zvierat sa tak javí ako východisko.

"Hodiny posledného súdu" tikajú: Vedci varujú pred apokalypsou

Dva spôsoby

Existujú dva spôsoby ako vytvoriť jedinca s geneticky rozdielnymi bunkami a tkanivom. Prvým je zaviesť orgány jedného zvieraťa do tela iného, čo je však riskantné, pretože imunitný systém hostiteľa môže cudzie orgány odmietnuť. Druhou metódou je začať od piky, čiže na embryonálnej úrovni, zaviesť bunky jedného zvieraťa do embrya iného a nechať ich spolu rásť. Čo spravil aj tím vedcov zo Salk Institute a sprvu sa podľa profesora Juana Carlosa Belmonteho zdala táto koncepcia jednoduchá. Avšak trvalo štyri roky, kým tím vedcov zistil, ako na to. Výskum uskutočňovali aj na hlodavcoch, avšak táto verzia zlyhala.

Ako nádejnejšie sa ukázali ošípané, ktorých orgány vyzerajú veľmi podobne, ako tie naše. Také ľahké to však nebolo. Vedci skúšali vložili ľudské bunky do prasacieho embrya v troch rôznych vývojových štádiách, kým dosiahli cieľ. Vzniknuté embryá sa ďalej vyvíjali v telách dospelých prasiat. Prežilo 189 hybridných embryí.

Vedci vložili do prasacieho embrya ľudské bunky a nechali ho ďalej sa vyvíjať. Takýmto spôsobom by mohli byť v budúcnosti laboratórne vypestované ľudské orgány pre pacientov, ktorí ich potrebujú.
Vedci vložili do prasacieho embrya ľudské bunky a nechali ho ďalej sa vyvíjať. Takýmto spôsobom by mohli byť v budúcnosti laboratórne vypestované ľudské orgány pre pacientov, ktorí ich potrebujú.
Zdroj: Juan Carlos Izpisua Belmonte

Prelomový výsledok

Výzvou do budúcna je zvýšiť počet ľudských buniek v embryách natoľko, aby ich telo človeka neodmietlo. Podľa Belmonta majú pred sebou ešte dlhú cestu a bude trvať roky, kým týmto procesom vytvoria fungujúci ľudský orgán. Napriek tomu ide o prelomový výsledok.

To, čo na začiatku výskumu bolo vedeckou chimérou sa stáva realitou. Hoci verejnosť môže byť na prvé počutie zhrozená, podľa vedúceho štúdie zo Salk Institute Jun Wua poznáme podobnú chiméru všetci – anjelov, ktorí sú vlastne mixom človeka a vtáka. Staroveké civilizácie si spájali chiméry s Bohom. Podľa Wua si naši predkovia mysleli, že „chimerická forma môže chrániť ľudí“ a dúfa, že hybrid človeka a zvieraťa by skutočne jedného dňa mohol ľudom pomáhať.

Hrozivý sociálny experiment: Ak vás neodnaučí fajčiť toto, potom už nič!