Smrteľná choroba. So železnou pravidelnosťou sa rôzne pandémie objavia a rozšíria po celom svete. Jednu takú môžeme podľa odborníkov očakávať v najbližších desiatich až pätnástich rokoch. Konkrétne, na prvý pohľad banálnu, chrípku.

Sila jadrovej zbrane

Bill Gates, jeden z najbohatších mužov planéty, zakladateľ Microsoftu a filantrop priznáva, že je optimista. Ľuďom skôr pripomína pozitívne správy. Napríklad, že klesá chudoba či miznú choroby ako detská obrna a malária. Ale! „Existuje jedna oblasť, kde svet nedosahuje veľký pokrok. A to je pripravenosť na pandémiu,“ prehovoril Gates na konferencii Massachusetts Medical Society. Gates vedie nadáciu pre globálne zdravie.

Bill Gates varuje pred hrozbou pandémie chrípky.
Bill Gates varuje pred hrozbou pandémie chrípky.
Zdroj: SITA

Pred sto rokmi vypukla pandémia Španielskej chrípky. Zabila 50 miliónov až 100 miliónov ľudí, pravdepodobne viac ako padlo v prvej svetovej vojne. Stala sa tak jednou z najsmrteľnejších udalostí v histórii ľudstva.

„Či už sa to deje kvôli prírode, alebo v rukách teroristov, epidemiológovia tvrdia, že rýchlo sa pohybujúci vzdušný patogén môže zabiť viac ako 30 miliónov ľudí za menej ako rok. Tvrdia, že existuje rozumná pravdepodobnosť, že svet zažije takúto epidémiu v nasledujúcich 10-15 rokoch,“ uviedol Gates pre Business Insider. Biologický útok by mohol dosiahnuť rozsah jadrovej zbrane.

Podľa simulácie Institute for Disease Modeling by dnes nákazlivý a smrtonosný patogén vo vzduchu, akým bola chrípka z roku 1918, zabil takmer 33 miliónov ľudí po celom svete za menej ako šesť mesiacov.

Globálna hrozba

Gates s manželkou Melindou považujú pandémiu za najväčšiu bezprostrednú hrozbu pre ľudstvo. Riziko o je to to vyššie, že sa neustále objavujú nové a nové patogény a svet je prepojený ako nikdy predtým, čo nás zároveň robí zraniteľnejšími. Choroby sa šíria z kontinentu na kontinent. Príkladom sú nedávne hrozby Eboly a vírusu Zika.

Gates preto apeluje na rastúci význam financovania výskumu nových liečebných postupov vrátane univerzálnej očkovacej látky proti chrípke a jej kmeňom. „Keby ste svetovým vládam práve teraz povedali, že niekto vyrába zbraň, ktorá by mohla zabiť 30 miliónov ľudí, začali by sa na túto hroznu intenzívne pripravovať. Ale v prípade biologických hrozieb, ten istý pocit naliehavosti chýba. Svet sa musí pripraviť na pandémiu s rovnakou vážnosťou, ako sa pripravuje na vojnu,“ povedal Gates.

Gates zopakoval, že je optimista. Vyzdvihol, že v mnohých smeroch sme dnes na pandémie pripravení lepšie ako v minulosti, čo sa týka liekov. Taktiež sa blížime k vyvinutiu univerzálnej očkovacej látke proti chrípke. Nadácia Billa a Melindy Gatesovej na ňu prispeli 12 miliónmi dolárov. Taktiež sa podľa Gatesa zlepšujeme v rýchlej diagnostike, ale nie sme dosť dobrí v rýchlej identifikácii choroby a koordinácii odpovede na ňu, čo ukázala celosvetová reakcia na epidémiu Eboly. Gates zdôraznil potrebu lepšej komunikácie medzi jednotlivými armádami a vládami.

Ebola, ktorá vypukla v západnej Afrike v roku 2013 nakoniec úplne nenaplnila katastrofické scenáre úmrtnosti. Podľa wikipédie bolo k 12. októbru 2014 nahlásených celkovo 8997 nakazených (z toho 5006 nakazených laboratórne potvrdených) a z týchto 8997 zomrelo 4493 osôb, čo je 50-percentná úmrtnosť.