Je známe, že mocní nemajú radi, ak sa ich tajomstvá vyzrádzajú, a tých, ktorí vedia priveľa, sa snažia umlčať. Všetkými prostriedkami. Napríklad obvinením z údajného sexuálneho deliktu, o ktorom drvivá väčšina ľudí nič presné nevie. Práve ten však austrálskemu internetovému aktivistovi, ktorý roky poukazuje na zverstvá a špinu svetových mocností, zlomil väzy. Britská metropolitná polícia ho pred niekoľkými dňami doslova vyvliekla z ekvádorského veľvyslanectva, kde sa sedem rokov, už ako ekvádorský občan, ukrýval, a násilím ho natlačila do policajného auta.

Pritom Britov mohla „kauza Assange“ trápiť najmenej. Oficiálne bol príčinou celého humbugu fakt, že Austrálčan sa nedostavil na súd v súvislosti s údajným znásilnením a obťažovaním dvoch žien počas svojho pobytu vo Švédsku, ktoré severania dávno pustili k vode, a žiadosť o vydanie stiahli. Skutočne však stál tri roky vo dne v noci kordón policajtov pred budovou ekvádorského veľvyslanectva len preto, že Assange žiadosťou o azyl porušil podmienku? Premiérka Theresa Mayová sa tvári, že áno. V súvislosti so za­tknutím zničeného, chorého muža hrdo vyhlásila pre médiá: „Toto je ukážka, že v Spojenom kráľovstve nikto nie je nad zákonom!“ Ukážka za vyše trinásť miliónov libier daňových poplatníkov.

Mali ho plné zuby

Treba povedať, že Julian Assange si za súčasné problémy môže čiastočne sám. Hrýzol totiž na všetky strany. Aj tých, ktorí ho chránili. A to nie je práve najlepší nápad v situácii, keď za plotom stoja ozbrojenci a čakajú na prvú príležitosť, aby mu nasadili želiezka.

Ešte na konci roku 2010 sa dobrovoľne prihlásil na londýnskej policajnej stanici v súvislosti so švédskymi sexuálnymi deliktmi, pri ktorých nebolo jasné, či išlo o znásilnenie, obťažovanie alebo len nechránený sex. Assange násilie odmietal a po pár dňoch ho Briti zo zadržiavacej väzby prepustili do domáceho väzenia. Kaucia vyšla na 240-tisíc libier. Cez deň sa mohol pohybovať na slobode, musel sa však pravidelne hlásiť. Dva roky nato najvyšší súd rozhodol, že opäť poputuje za mreže a potom do Švédska. Vzhľadom na nadštandardné vzťahy severanov s USA mu hrozilo, že by nedobrovoľne pokračoval ďalej, za oceán, kde by mu hrozili dlhé roky väzenia. Možno aj hrdelný trest. Preto požiadal o azyl na ekvádorskom veľvyslanectve. Netušil, že tam zotrvá nekonečných sedem rokov. Nemohol odísť ani po tom, čo Švédi jeho prípad odložili. Briti naňho totiž vydali zatykač za porušenie zásad podmienečného prepustenia.

Jeho pobyt na zastupiteľskom úrade sa spočiatku nejavil tak katastrofálne, ako nakoniec dopadol. Prichádzali za ním významné návštevy, on sám pravidelne cvičil a bol naďalej pracovne aktívny. Dlhý pobyt v stiesnených priestoroch si však vyžiadal svoju daň na fyzickom i duševnom zdraví 47-ročného muža. Prišli výbuchy hnevu, začal sa zanedbávať a Ekvádorčanom už riadne liezol na nervy.

Občianstvo mu nepomohlo

Podľa CNN úradníci dokonca tvrdili, že púšťa nahlas hudbu, aby ho vraj nemohli špehovať, a po stenách veľvyslanectva rozotiera svoje výkaly. To jeho advokát rozhodne odmietol. Vypätá situácia dospela tak ďaleko, že mu obmedzili návštevy a určili domový poriadok, podľa ktorého mal viac dbať o vlastnú hygienu, riadne sa starať o svoju mačku, ktorú dostal od detí, upratovať po sebe kúpeľňu, začať platiť náklady spojené s jeho pobytom a hlavne sa nemiešať do záležitostí iných krajín.

V roku 2017 sa totiž na stránke WikiLeaks, ktorú Assange aj zo svojho exilu riadil, objavili tisícky dokumentov zo serverov CIA z rokov 2013 - 2016, ktoré dokazovali americkú kybernetickú špionáž a pokusy získať vzdialený prístup do elektronických zariadení v domácnostiach či smartfónoch. Vraj zasahoval tiež do amerických volieb, kritizoval Spojené kráľovstvo v súvislosti s otravou agenta Skripaľa a nedal pokoj ani situácii v Katalánsku. Napriek tomu, že vedel o túžbe ekvádorskej vlády udržať si so Španielskom priateľské vzťahy, otvorene podporil tamojších separatistov. Na tri mesiace ho odpojili od internetu a nesmel používať telefón. Nepoučil sa. Keď bol znova na sieti, dal zverejniť informácie o korupčnom správaní súčasného prezidenta Lenína Morena.

Ekvádor sa stále snažil vyriešiť situáciu čo najmenej bolestne. Austrálčanovi udelili občianstvo a vydali mu diplomatický pas, aby ho z ambasády odpratali. Ak by Briti súhlasili, mohol zo zastupiteľského úradu odísť ako slobodný človek. Lenže nesúhlasili. A tak sa roztočil kolotoč rokovaní, ktoré vyústili do nedávnych udalostí.

Na nepoznanie: Julian Assange pred únikom na ekvádorské veľvyslanectvo.
Na nepoznanie: Julian Assange pred únikom na ekvádorské veľvyslanectvo.
Zdroj: SITA

Zatknutie

Keď sa nepodarilo dosiahnuť diplomatickú imunitu pre Assangea a skrachovali aj plány Rusov uniesť aktivistu zo Spojeného kráľovstva, o ktorých pred časom polemizoval britský The Guardian, nastúpil nový scenár. O plánovanom zatknutí nechceného hosťa údajne rokovali ekvádorskí, britskí a americkí diplomati niekoľko mesiacov. Keď nakoniec Američania prisľúbili, že Assange nebude popravený, divadlo sa mohlo začať.

Prvým krokom bolo zrušenie azylu. Podľa CNN ekvádorský prezident vo svojom vyhlásení uviedol, že jeho krajina zrušila Assangeov azyl pre „nezdvorilé a agresívne správanie“, „nepriateľské a hrozivé vyhlásenia jeho spojeneckej organizácie proti Ekvádoru“„porušovanie medzinárodných zmlúv“.

„Assange porušil zásadu nezasahovania do vnútorných záležitostí iných štátov,“cituje Morena americká televízna stanica. „Najnovší incident sa stal v januári 2019, keď WikiLeaks zverejnili vatikánske dokumenty. Kľúčoví členovia tejto organizácie navštívili pána Assangea pred takýmito nezákonnými činmi i po nich.“

Policajtov na ambasádu „pozval“ samotný veľvyslanec. Zjavne všetko išlo podľa vopred dohodnutého plánu, pretože policajné vozidlo určené pre zostarnutého zarasteného muža pristavili hneď po zrušení azylu. Assangea previezli do väzby v centrálnej londýnskej policajnej stanici a po vypočutí sudcom smeroval do najprísnejšie stráženej väznice Belmarsh Prison. Tam by mal zotrvať až do súdneho konania v máji. Hrozí mu dvanásť mesiacov za mrežami a možno cesta do Ameriky.

Julian Assange a WikiLeaks
Julian Assange a WikiLeaks
Zdroj: Plus 7 dní

Zbabelá pomsta

Reakcie na seba nenechali dlho čakať. „Je to neuveriteľné!“ reagoval na zrušenie azylu bývalý prezident Ekvádoru Rafael Correa. „Je to proti medzinárodnému právu, proti inštitúcii azylu, proti ekvádorskej ústave. Hlavne preto, že od minulého roku má Julian Assange ekvádorské občianstvo!“ Kroky svojho nástupcu označil Correa za pomstu a zbabelosť. Bolívijský prezident Evo Morales považuje zatknutie za porušenie slobody prejavu a s kritikou, samozrejme, nezaostali ani Rusi. „Ruka demokracie zviera hrdlo slobody,“ reagovala hovorkyňa ministerstva spravodlivosti Maria Zacharovová na sociálnej sieti.

Protestné hlasy sa ozývali aj za Lamanšským prielivom. Predseda britských labouristov Jeremy Corbyn zdôraznil, že britská vláda by nemala dovoliť vydanie Austrálčana do USA za to, že upozornil na zverstvá páchané Američanmi v Iraku a Afganistane.

Svojou podporou prispela i herečka Pamela Andersonová, ktorá Assangea počas pobytu na ambasáde navštívila. Podľa nej bolo zatknutie hanebnou nespravodlivosťou.

„Je to nebezpečný precedens. Ktorýkoľvek novinár môže čeliť americkým obvineniam za publikovanie pravdivých informácií o Spojených štátoch,“ cituje Assangeovu právničku Jennifer Robinsonovú server BBC.

Na opačnom brehu nestojí len britská premiérka. Minister zahraničných vecí Jeremy Hunt vyhlásil, že zatknutie je výsledkom „rokov dôslednej diplomacie“ a nie je prijateľné, aby niekto mohol uniknúť spravodlivosti. Niektorí americkí či kanadskí politici idú ešte ďalej. Austrálskeho aktivistu nazývajú ruským špiónom či teroristom a žiadajú jeho smrť.

Neistá budúcnosť

Ťažko s istotou predpovedať, čo bude ďalej. Či zakladateľ WikiLeaks skutočne pobudne rok v britskom väzení, bude čeliť obvineniam zo znásilnenia vo Švédsku alebo bude nasledovať osud svojho „kolegu“, analytika vojenskej rozviedky USA Bradleyho Manninga, z ktorého sa medzičasom stala Chelsea Manningová. Ak by sa skutočne dostal do rúk Američanov, mal by podľa dohody čeliť „len“ obvineniu vydanému ešte v roku 2010 v štáte Virgínia. Po­dľa neho sa s Manningovou podieľal na odcudzení informácií z počítačov ministerstva obrany. Tento čin označilo americké ministerstvo spravodlivosti za jeden z najväčších únikov utajovaných skutočností v histórii Spojených štátov. V tom prípade by mu hrozilo najviac päť rokov za počítačové zločiny. Či však Američania skutočne dohodu dodržia a neobvinia ho aj zo špionáže, je otázne.       

Ako šiel čas...

- august 2010 - Švédska prokuratúra vydáva zatykač na Juliana Assangeho. Obviňuje ho zo znásilnenia, obťažovania a nútenia k sexu. Austrálčan obvinenia označuje za vykonštruované, jeho právnik tvrdí, že problémom mal byť len styk bez kondómu.

- december 2010 - Assange sa sám prihlási na londýnskej polícii, je zatknutý a o osem dní podmienečne prepustený na kauciu.

- máj 2012 - Najvyšší súd Spojeného kráľovstva rozhodol, že zakladateľ WikiLeaks má byť predsa vydaný do Švédska, aby čelili otázkam týkajúcim sa obvinení.

- jún 2012 - Austrálčan žiada o politický azyl na pôde ekvádorského veľvyslanectva.

- august 2012 - Ekvádor mu poskytuje azyl pretože existuje obava, že ak by bol vydaný do USA, mohli by byť porušené jeho ľudské práva.

- august 2015 - Švédski prokurátori upúšťajú od vyšetrovania obvinení z obťažovania a vynucovania sexu.

- október 2015 - Metropolitná polícia oznamuje, že policajti už nebudú rozmiestnení v okolí Ekvádorského veľvyslanectva.

- február 2016 - Komisia Rady OSN pre ľudské práva rozhodla, že Assange je v Spojenom kráľovstve zadržiavaný v rozpore s medzinárodným právom. Nič sa ale nemení.

- október 2016 - Švédi vypočúvajú Assagneho na pôde ekvádorského veľvyslanectva.

- máj 2017 - Švédsky šéf prokuratúry oznamuje, že upúšťa aj od vyšetrovania znásilnenia.

- október 2018 - Assagnemu na veľvyslanectve stanovujú domový poriadok.

- február 2019 - V prípade straty azylu Austrália garantuje Assangemu nový pas.

- apríl 2019 - Assangemu rušia azyl a metropilitná polícia ho zatýka. Na májový súdny proces bude čakať v jednej z najznámejších a najprísnejšie strážených väzníc ostrovného kráľovstva Belmarsh Prison, určenej pre teroristov, násilníkov a vrahov. V minulosti jej hovorili Britské Guantanamo.