Rodina Sacklersovcov dlho patrila medzi typických amerických miliardárov. Život v ústraní, štedré príspevky na charitu, žiadne škandály, kauzy či výstrednosti. Už v najbližších mesiacoch by sa tento pokojný obraz mohol zmeniť - výrazne k horšiemu. Ako píše britský denník Guardian, boháči budú musieť čeliť súdnym procesom v celých Spojených štátoch a podľa všetkého aj trestnému stíhaniu. Dôvod? Zavádzali o lieku proti bolesti OxyContin, ktorý vyrába ich spoločnosť Purdue Pharma.

Epidémia

Možno si poviete, že je to maličkosť, veď dnes každý tak trochu zavádza a prikrášľuje, aby predal svoje výrobky. Ale tentoraz naozaj nejde o fazuľky. Po­dľa odhadov amerického Centra na kontrolu chorôb vlani zomrelo v krajine na predávkovanie vyše 17-tisíc ľudí, asi 200 denne. Drogy sú dnes v Spojených štátoch častejšou príčinou smrti ako strelné zbrane, aids či autonehody. Nemalý podiel na týchto úmrtiach má práve OxyContin, medikament na báze ópia, ktorý po uvedení na trh výrobca uvádzal ako „zázračný liek“. Čo je ešte horšie, Purdue Pharma pomlčala o tom, že je návykový. Naopak, pacientov a lekárov spoločnosť podľa Guardianu presviedčala, že OxyContin je bezpečnejší než ibuprofén.

„Je to zločinecká rodina - drogoví díleri v pekných oblekoch a šatách,“tvrdí o Sacklersovcoch Paul Hanly, právnik zastupujúci okres Suffolk v štáte New York. Zažaloval viacerých členov miliardárskej rodiny v súvislosti so spomínanými prípadmi predávkovania a závislosti. Pravdepodobné je, že Suffolk budú nasledovať aj ďalšie americké okresy a štáty, prokurátori v Connecticute a New Yorku dokonca zvažujú trestné stíhanie členov rodiny. Za vinu im dávajú, že sa „aktívne podieľali na sprisahaní a podvode s cieľom vykresliť liek proti bolesti na predpis ako nenávykový, hoci vedeli, že spôsobuje nebezpečnú závislosť“.

Kontroverzný záber: Polícia v štáte Ohio zverejnila fotografiu rodičov po predávkovaní liekmi obsahujúcimi ópium.
Kontroverzný záber: Polícia v štáte Ohio zverejnila fotografiu rodičov po predávkovaní liekmi obsahujúcimi ópium.
Zdroj: Internet

Vyrovnanie

Podľa odhadov opioidová kríza v rokoch 2002 až 2018 stála americkú ekonomiku na zdravotnej starostlivosti a poklese produktivity práce okolo 500 miliárd dolárov. Preto bude zaujímavé sledovať, ako sa s celou záležitosťou vyrovnajú súdy.

Spoločnosť Purdue Pharma už teraz čelí súdnym procesom v tridsiatke amerických štátov, teraz, ako sme povedali, začali prichádzať žaloby aj menovite na Sacklersovcov. Odborníci predpokladajú, že nakoniec dôjde k súhrnnej dohode podobnej ako v povestnom procese s tabakovou firmou Big Tobacco z roku 1997 v hodnote asi 250 miliárd dolárov.

Zdroj blízky súdnym procesom pre Guardian vyjadril obavy, či firma Purdue Pharma si bude môcť dovoliť väčšie straty. „Samozrejme, že firme nezostalo veľa peňazí, keď si ich vzali Sacklersovci,“ tvrdí zdroj. Jayne Conroyová, ktorá zastupuje Suffolk spolu s Hanlym, je však odhodlaná prinútiť miliardárov, aby platili. „Neviem, kde všade majú peniaze, ale nájdem ich,“tvrdí.

Filantropi

Forbes odhaduje spoločný majetok dvadsiatky najbohatších členov klanu Sacklersovcov asi na 13 miliárd dolárov. Ide o dve vetvy rodiny - po zosnulých bratoch Mortimerovi a Raymondovi. V spomínanom procese s okresom Suffolk figurujú mená dvoch vdov po nich, piatich detí a jedného vnuka. Medzi zakladateľmi firmy bol aj najstarší brat Arthur, jeho potomkovia sú však mimo podozrenia, keďže umrel pred uvedením kontroverzného lieku na trh a zvyšní dvaja bratia odkúpili jeho podiel vo firme.

Mimochodom, miliardárska rodina sa doteraz v médiách najčastejšie objavovala v súvislosti s charitatívnou činnosťou, prostredníctvom svojich nadácií financovali najmä umenie a vzdelanie. Peniaze od nich dostali prestížne svetové múzeá, galérie školy aj knižnice. V súčasnosti americká fotografka Nan Goldinová vedie kampaň, v ktorej vyzýva kultúrne inštitúcie, aby odmietali finančné príspevky od Sacklersovcov. Umelkyňa, ktorá takmer umrela na závislosť od OxyContinu, tvrdí, že filantropia je v tomto prípade len pokus „oprať si pošpinenú reputáciu“.