Vysoký 165 centimetrov, vychudnutý, s jedným zubom, v neodmysliteľnej šiltovke žije sám a bojuje s mnohými chorobami, od astmy cez vysoký krvný tlak až po dnu. Popri tom vo dvore pestuje marihuanu. Občas mu ju policajti síce zhabú a podajú na neho trestné oznámenie, ale starec sa nevzdáva - indickú konopu zasadí nanovo.

Vraj zachraňuje životy

„Je to banda, j…em na nich,“rozčúlil sa Tomislav pred reportérmi denníka Slobodna Dalmacija a ukázal im na prázdnu časť dvora pod eukalyptami. Nadávky adresoval policajtom, ktorí deň predtým odniesli z jeho záhrady asi päťdesiat stebiel marihuany. „Niektoré mali aj dva metre, zasadil som ich pred pol druha mesiacom. Pochopíte to? Povedali mi, že zo záhrady počuli vôňu  marihuany.“

Policajti mu nechali trestné oznámenie za pestovanie a predaj narkotík. „Nikomu som nič nepredal!“bráni sa Tomislav. „Len zachraňujem životy. Svoj aj cudzie. Koľkých som zachránil? Ani sa ma nepýtaj, nechcem to vedieť,“rozčúlil sa.

Podľa novinárov pôsobil úprimne, aj keď mu modré oči trochu divne svietili. Starček sa však zaprisaháva, že nikdy v živote si nezapálil ani cigaretu, nieto džoint. „A keby aj áno, tak čo? Ešte som nepočul, že by niekto z fajčenia trávy dostal rakovinu pľúc.“

Vyliečil dnu

„Escobar z Jadranu“tvrdí, že o liečivých účinkoch marihuany vie naozaj veľa - či už z kníh, alebo vlastných skúseností. „Už som bol na druhom svete, lekári tomu doteraz nedokážu uveriť. Mal som dnu, pred siedmimi-ôsmimi rokmi mi z pravého kolena vybrali asi deväť litrov vody. Zobral som za hrsť semienok marihuany a pomiešal ich s mliekom. Dnu akoby niekto odniesol, už nikdy som nemal také problémy,“zaspomínal.

To ešte žil v rakúskom Grazi s manželkou a dcérou. Začal čítať literatúru o liečivých účinkoch indickej konopy a neskôr sa ako invalidný dôchodca presťahoval do Pakoštane. Žije sám, pestuje paradajky, papriku. A konopu. „Marihuana mi pomáha aj s astmou, kým rastie, nič ma netrápi, som zdravý,“ tvrdí. Liečivá je už vraj jej vôňa, aj keď najviac podľa neho zaberá, keď ju konzumujete ako olej. „To je čisté zdravie,“rozplýva sa a dodáva, že trávu občas kombinuje s ďalšími bylinami a pripravuje z nich čaj.

Dlhé spory

Nie všetci sú však presvedčení, že Tomislav pestuje marihuanu výlučne na zdravotné účely. Od roku 2012 musí absolvovať súdne ťahanice s úradmi, vtedy totiž policajti u neho prvýkrát zhabali asi dvadsať stebiel indickej konopy a 72,5 gramu marihuany. Prvostupňový súd v Zadare v roku 2016 rozhodol v jeho prospech a odmietol tvrdenia žalobcov, že marihuanu pestuje so zámerom ďalej ju predávať. „Nikdy v živote som nič neukradol a vôbec nechápem, prečo ma vlastne zbavili viny,“ tvrdil vtedy. To však netušil, že opletačky sa zďaleka neskončili.

Vyššia súdna inštancia zrušila verdikt. Ako sa uvádza v rozsudku, neexistujú žiadne vedecké dôkazy, že marihuana dokáže vyliečiť dnu. Tomislav sa sudcu snažil presvedčiť o opaku, dokonca pred ním urobil niekoľko kľukov, aby ukázal, aký je zdravý, ale nezabralo to.

Mimochodom, nejde o jediný súdny spor, v ktorom figuruje čiperný starec. Pred dvoma rokmi totiž u neho našli hotovú marihuanovú plantáž - policajti z jeho domu odniesli 460 stebiel vyšších než dva metre. Ako píše Jutarnji list, pestoval ich v kontrolovaných podmienkach, v pivnici a na povale domu, používal pritom svetlá aj ventilačný systém.

„Nikdy som nikomu nič nepredával,“ trvá na svojom jadranský Escobar. „Keď som mohol, tak som ľuďom pomohol. Robil som to rád, aj keď som mal s viacerými zlé skúsenosti,“ prezradil denníku Slobodna Dalmacija. Jednej žene vraj požičal knihu o liečivých účinkoch konopy a nikdy mu ju nevrátila. Ďalšia, nejaká Marina z bosnianskeho mesta Banja Luka, prišla k nemu do domu, aby ju naučil, ako sa vyrába konopný olej. „Zobrala marihuanu a utiekla. Keby mi všetci vrátili dlhy, bol by som milionár,“ tvrdí Tomislav.