Tip na článok
JB 33 Agios Andreas - Muž sa pozerá na zhorený dom svojej sestry v gréckom mestečku Agios Andreas, východne od Atén 24. júla 2018 znièeného lesnými požiarmi. Na 74 sa zvýšil v utorok poèet obetí mohutných lesných požiarov v okolí gréckej metropoly Atény. Medzi desiatkami obetí požiarov v Grécku sú aj matka so synom z Po¾ska. Zranených je 164 dospelých a 23 detí. Lesné požiare vypukli v okolí gréckych Atén v pondelok večer. Grécky premiér Alexis Tsipras vyhlásil v utorok v krajine trojdňový štátny smútok. FOTO TASR/AP

Grécko stíchlo. Pre trojdňový štátny smútok niektoré fakultatívne výlety zatiaľ stopli

Lesné požiare v okolí Atén si už vyžiadali takmer 80 obetí a stovky zranených. Grécky premiér Alexis Tsipras preto vyhlásil trojdňový štátny smútok. Slovenskí dovolenkári možno prídu o niektoré výlety v okolí hlavného mesta.

Galéria k článku (6 fotografií )
Grécko sužujú obrovské požiare
Grécko sužujú obrovské požiare
Ľudí požiar zastihol nečakane

 „Grécko dnes smúti a na pamiatku tých, ktorých sme stratili, vyhlasujeme trojdňový štátny smútok,“ vyjadril sa premiér. „No nemôžeme dopustiť, aby nás smútok premohol, pretože tieto hodiny sú hodiny boja, súdržnosti, odvahy a solidarity,“ dodal.  „Čo sa týka štátneho smútku, klienti cestovnej kancelárie nebudú nijak obmedzení. Len fakultatívne výlety do zasiahnutých oblastí,  respektíve do Atén, sú až do odvolania pozastavené,“ povedala pre PLUS 7 dní delegátka cestovnej kancelárie Regína Skalíková. 

Chystajú zádušné omše

„Naši klienti nepociťujú žiadne ohrozenie. Ale vnímajú, že celé Grécko stíchlo. Inokedy rušné ulice posmutneli a reštaurácie zrušili obľúbené grécke večery s hudbou a tancom. Miestni nehovoria o ničom inom. Tragédia zasiahla každého Gréka. V miestnom kostole chystajú zádušnú omšu,“dodala Regína Skalíková. 

Úrady sa obávajú, že počet mŕtvych bude narastať. Záchranári pátrajú po možných obetiach v troskách domov, zatiaľ čo pobrežná stráž prehľadáva more. Množstvo ľudí ušlo na pláže, niektorí plávali preč od dymu. Z pláží už evakuovali viac ako 700 osôb.

VIDEO Plus 7 Dní