Ako sa hovorí, iný kraj, iný mrav. Nemenovaný zamestnanec ministerstva financií spáchal samovraždu, lebo sa bál, že vyjde najavo jeho účasť vo falšovaní kľúčových dokumentov v kauze.

Ohrozený premiér

Nitky celého prípadu siahajú až do najvyšších pozícií - k premiérovi Šinzóovi Abeovi a jeho manželke Akie. O čo ide? Už pred niekoľkými mesiacmi vyšlo najavo, že nacionálne orientovanej súkromnej škole sa podarilo kúpiť lukratívne štátne pozemky za zlomok reálnej ceny - prevádzkovateľ vzdelávacej inštitúcie spoločnosť Moritomo Gauken zaplatil namiesto 956 miliónov jenov iba 134 miliónov. V prepočte na eurá je to milión namiesto 7,5 milióna.

Podozriví: Premiér Šinó Abe s manželkou Akie.
Podozriví: Premiér Šinó Abe s manželkou Akie.
Zdroj: profimedia.sk

Asi by sa nič svetoborné nedialo, keby škola nemala väzby na Akie Abeovú. Premiérovej manželke údajne plánovali udeliť aj titul čestnej riaditeľky. Keď škandál prepukol naplno, so zaujímavým tvrdením prišiel prezident skupiny Moritomo Gauken Jasunori Kagoike - Akie mu vraj v obálke dala asi 8-tisíc eur na činnosť školy. Pani Abeová to síce popiera, ale Kagoike pred parlamentným vyšetrovacím výborom aj pod prísahou zopakoval obvinenie.

Samovražda

Šinzó Abe tiež popiera akúkoľvek účasť na škandále. Ale zlé správy sa na neho valia jedna za druhou. V týchto dňoch objavili v meste Kobe mŕtve telo zamestnanca miestneho oddelenia ministerstva financií. V Japonsku, známom vysokou mierou samovrážd, by to nebola až taká prekvapivá správa, nebyť listu na rozlúčku. Po­dľa miestnej tlače, ktorú cituje britský denník Guardian, päťdesiatnik sa priznal, že na zá­klade príkazu zhora „redigoval“ dokumenty týkajúce sa prípadu vrátane vymazania poznámok o účasti premiéra a jeho manželky v celej transakcii s pozemkami. Úradník vraj mal obavy z toho, že na neho zvalia celú vinu, a radšej si siahol na život, ako by mal znášať tú hanbu. Mužovi príbuzní sú zúfalí, tvrdia o ňom, že bol stelesnením férovosti. „Dúfam, že sa podarí všetko odhaliť. Neželám si, aby jeho smrť bola zbytočná,“ povedal jeden z nich pre miestnu tlač.

Na japonskej politickej scéne už zjavne ide do tuhého. Minister financií Taro Aso v dôsledku stupňujúceho sa tlaku na vládu zrušil svoju účasť na zasadaní ministrov financií skupiny G20 v Argentíne. Premiér Abe zasa opakovane vyhlásil, že je pripravený odstúpiť, ak sa preukáže spojenie jeho rodiny s pozemkovým škandálom.