V rozprávkach to tak býva, princezná by si rovného hľadať mala. Vnucuje jej otec kráľ. Aristokrata. Princa na bielom koni. Nuž, ale láska aj tituly prenáša a v rozprávkach stačí, keď je princ princom srdcom, nemusí byť titulom a na bielom koni môže jazdiť aj sedliak, ak je dobrý. Jednoducho, keď ju miluje a ona jeho, niet čo riešiť. Vôbec nie nejakú sociálnu vrstvu. Vlastne už len svadbu. V Japonsku sa podobné rozprávky, zdá sa, dejú. V duchu cisárskeho motta Mier a pokrok sa druhá princezná za dva roky vzdá titulu kvôli láske. Rodina, v ktorej žilách koluje modrá krv, sa však preto scvrkne, a to už teraz majú ledva koho posadiť na chryzantémový trón.

Počúvla srdce

Princezná si vezme obyčajného občana. Dvadsaťsedemročná japonská princezná Ajako oznámila zasnúbenie s Keinem Morijom, o päť rokov starším zamestnancom lodnej prepravnej spoločnosti NYK Line. Radostná to správa, ale menší zádrh by tu bol. Ajako je najmladšia dcéra zosnulého princa Norihita, ktorý bol bratrancom súčasného japonského cisára Akihita. No a zatiaľ čo napríklad v britskej monarchii si mohli princovia William i Harry zobrať ženy z neurodzeného rodu bez väčšej ujmy, po­dľa japonského práva, keď sa členka kráľovskej rodiny rozhodne povedať áno neurodzenému pánovi, bude ju to stáť titul. Napriek tomu je Ajako za ostatné dva roky už druhou princeznou, ktorá dala prednosť láske pred kráľovským statusom. Rovnako jej príbuzná, dvadsaťšesťročná princezná Mako, najstaršia vnučka cisára Akihita, vlani oznámila, že si vezme právneho asistenta Keia Komura, spolužiaka z Medzinárodnej kresťanskej univerzity v Tokiu, ktorého prvý raz stretla pred piatimi rokmi. Princezné nielen zaradia do radov bežných Japoniek, ale prídu aj o možnosť bývania v paláci, zúfať však nemusia. Keďže sú v praktickom živote nie veľmi použiteľné, dostanú slušné veno, niečo ako kráľovské odchodné. Či radšej bolestné?

Princezná a námorník sa zoznámili pred necelým rokom. Podľa paláca ich v decembri zoznámila matka budúcej nevesty princezná Hisako. Ako bližšie o japonských hrdličkách informuje BBC, budúci ženích Morija má diplom zo sociálnej starostlivosti. Hisako pozná Morijových rodičov zo spolupráce pre mimovládnu organizáciu. Ako povedala budúca nevesta pre Japan Times, keď stretla Morija, úplne stratila predstavu o čase a čoskoro bolo obom jasné, že chcú byť spolu a majú toho spoločného oveľa viac ako len vášeň ku globálnemu blahu. Napríklad obaja radi lyžujú, čítajú knihy a cestujú. Oficiálne zasnúbenie oznámia v auguste, svadobné zvony sa budú rozliehať tokijskou svätyňou Meiji už 29. októbra.

Princezné jednej generácie

Za „opustenie“ rodiny dostane Ajako podľa BBC na účet približne milión dolárov, čo je v prepočte asi 852-tisíc eur. Ajako sa vydá relatívne krátko po zoznámení so svojím milým a po oficiálnom zasnúbení. Nie ako jej sesternica Mako, tá vo februári vstup do chomúta odložila až na rok 2020. Na manželstvo pár ešte nie je pripravený, znie oficiálny dôvod. Pôvodne sa mali brať v novembri tohto roku. „Je to pre našu nezrelosť,“ vyhlásili a dodali, že plánovanie (doživotného) spoločného času si predsa len vyžaduje dlhšiu prípravu. „Prajem si premýšľať o manželstve viac do hĺbky a konkrétnejšie a dopriať si dostatok času na prípravu nášho manželstva a života po ňom,“ odôvodnila princezná Mako. Vyhlásila, že so snúbencom Komurom „rozbehli rôzne veci“, a priznala, že svadbu odložila pre „nedostatok času na prípravy“. Možno mala Mako premýšľať skôr, ako povedala áno. Svoje rozhodnutie povedala aj starým rodičom, cisárovi Akihitovi a jeho manželke, cisárovnej Mičiko. Obaja vnučkino rozhodnutie rešpektovali. Majú preň pochopenia viac ako dosť, ale o tom neskôr.

Princezná Ajako nie je síce priamy potomok cisára Akihita ako princezná Mako, a nepriťahuje až takú pozornosť, napriek tomu fakt, že ide už o druhú princeznú jednej japonskej generácie, ktorá sa zasnúbila s neurodzeným mužom, vyvoláva otázky o budúcnosti najstaršej dedičnej monarchie na svete. V krajine vychádzajúceho slnka je to tak, že žena nemôže zasadnúť na trón, nech je urodzená, ako chce. Lenže, natalita v cisárskej rodine si vyžaduje prehodnotiť toto pravidlo. Diskusiu o zavedení novej legislatívy, ktorá by umožňovala zasadnúť na trón i ženám, v roku 2006 prerušilo narodenie prvého mužského dediča v cisárskej rodine za 40 rokov. Ide o princa Hisahita. Má jedenásť rokov a je miláčikom krajiny. Bodaj by aj nie, keď naňho toľko čakali. Nejde však o syna korunného princa Naruhita. Ten má s manželkou len dcéru Aiko. Keďže tá na trón v mužskom svete nastúpiť nemôže, ďalší v poradí je Naruhitov mladší brat Fumihito a potom jeho syn Hisahito.

(Ne)božský cisár

Po sobášoch princezien Ajako a Mako s neurodzenými milými sa kráľovský dvor zredukuje na sedemnásť členov, čím sa zvýši zaťaženie ostatných členov, čo sa týka kráľovských povinností. V júni japonský parlament schválil zákon, ktorý umožní súčasnému cisárovi Akihitovi abdikovať. Bude prvým japonským panovníkom približne za dvesto rokov, ktorý sa vzdá trónu. Japonskí cisári totiž do dôchodku neodchádzajú, chryzantémový trón uvoľňuje až ich smrť.

Akihitova abdikácia je naplánovaná na posledný aprílový deň budúceho roka. Akihito bude mať v tom čase 85 rokov a deň po jeho abdikácii preberie trón jeho najstarší syn, korunný princ Naruhito (58). V poradí 125. japonský cisár Akihito, ktorý trón prebral po smrti otca Hirohita v roku 1989, sa pred dvomi rokmi pred kamerami posťažoval, že je unavený. „Znepokojujú ma ťažkosti spojené s napĺňaním mojich funkcií ako symbolu štátu.“

V roku 2012 robili Akihitovi bajpas. V roku 2003 bojoval s rakovinou prostaty a kraľovanie je i psychicky vyčerpávajúce. Išlo o druhý cisárov televízny prejav vôbec. Prvýkrát sa takto poddaným prihovoril, keď v roku 2011 zasiahlo Japonsko ničivé zemetrasenie, na ktoré nadväzovalo cunami. To spôsobilo haváriu jadrovej elektrárne vo Fukušime. Vláda sa po prejave v televízii, v ktorom cisár naznačil, že by vo funkcii rád skončil, začala zaoberať zmenou legislatívy, ktorá by mu to umožnila, ale jedine jemu, na následníkov sa už vzťahovať nebude. Súčasťou schváleného imperiálneho zákona bola rezolúcia zaväzujúca vládu začať rokovania o otázkach dedičstva trónu len po meči a možnosti, aby aj po svadbe členov kráľovského dvora s obyčajnými občanmi mohli priženení členovia rodiny prevziať na seba povinnosti cisárskej rodiny. Správy o zásnubách princezien by mohli tieto rokovania urýchliť, píše BBC.

Mimochodom, to, že princezné strácajú sobášom s nešľachticom titul, neplatí v prípade mužského kráľovského pokolenia. Najvyšším príkladom toho je cisár Akihito, ktorý monarchiu „poľudštil“ ako žiadny pred ním. Je totiž prvý japonský cisár, ktorého nepovažujú za božského. Jeho otec sa v roku 1946 vzdal výsady, že jeho moc pochádza od najvyššej moci. Akihito si v roku 1959 zobral za ženu Mičiko Šodaovú, ktorá síce pochádzala z bohatej rodiny s tradíciou, ale nie aristokratickej. Dostala prezývku princezná Popoluška. Svadba bola vtedy porovnateľnou udalosťou, čo sa týka záujmu miestneho ľudu, ako tohtoročný májový vstup do manželstva britského princa Harryho a americkej herečky Meghan Marklovej.

Japonská Diana

Mičiko je prvá japonská cisárovná, ktorá pochádzala z nešľachtickej rodiny. O čo viac sa s Akihitovým výberom manželky nestotožňovali konzervatívni členovia cisárstva, o to viac si získala na svoju stranu obyčajný ľud. Bola niečo ako japonská kráľovná sŕdc, ktorou bola v Británii lady Diana. Medzi Akihitom a Mičiko preskočila iskra na tenisovom kurte. Cisára tak očarila, že vraj zápas prehral. Zamilovaný na prvý pohľad ani loptičku nevedel správne odpáliť.

Mičiko sa stala symbolom japonskej modernizácie a demokratizácie. Cisársky pár sa rozhodol vychovávať svoje tri ratolesti sám, čo nebolo podľa zvyklostí, matka deti dokonca dojčila. Žiť podľa kráľovského, ale predsa len diktátu nebolo pre Mičiko med lízať. Navonok možno modernizovala monarchiu, ale v paláci jej nedala dýchať svokra Kojún, ktorá jej dávala pocítiť, že pre jej syna nie je dosť dobrá. Mičiko sa viackrát psychicky zrútila. V roku 2007 zrušila niekoľko oficiálnych podujatí. Stres jej spôsobil vredy a črevné krvácanie.

Osud súčasného japonského cisárstva je vskutku zaujímavo prepletený. Psychické problémy totiž nemá len Mičiko, ale aj jej nevesta, manželka korunného princa Naruhita princezná Masako. Tá pochádza z diplomatickej rodiny a sama chcela, aby sa jej kariéra po štúdiu uberala týmto smerom. Preto váhala a prijala až tretiu Naruhitovu žiadosť o ruku. Po svadbe stratila volebné právo aj možnosť vyjadrovať sa k politickým otázkam. Primárne sa od nej žiadalo jediné - porodiť syna. Budúceho nástupcu na trón. Páru sa však nedarilo počať. Prvé tehotenstvo po šiestich rokoch po svadbe sa skončilo potratom. Masako znovu otehotnela o dva roky a v roku 2001 porodila dcéru Aiko. V krajine sa v tom čase začalo uvažovať o zmene zákona ohľadne nástupníckej línie na trón po meči v prospech Aiko, lenže potom, ako sme už písali, sa Naruhitovmu mladšiemu bratovi narodil v roku 2006 syn a hroziaca kríza, že cisárska nástupnícka línia - neporušená 2 600 rokov - by mohla vymrieť, bola zažehnaná. Korunnú princeznú Masako dlhé roky sužujú depresie a na verejnosti sa v roku 2014 objavila prvýkrát po desiatich rokoch.

Aby sme kruh japonského cisárstva uzavreli, doplňme, že Ajako a Mako zďaleka nie sú jediné princezné, ktoré sa rozhodli pre lásku vzdať titulu. Noriko, staršia sestra Ajako, si zobrala za manžela neurodzeného muža v roku 2014. Ak ideme ďalej do minulosti, princezná Nori, najmladšie dieťa a jediná dcéra súčasného cisára Akihita a cisárovnej Mičiko, dlho žila za bránami paláca a ľud si myslel, že zostane starou dievkou. Svoje šťastie napokon našla v náručí najlepšieho priateľa svojho brata Fumihita, mestského dizajnéra Jošika Kuroda. V čase svadby v roku 2005 mala princezná Nori 36 rokov a Jošiko o štyri viac. Z princeznej Nori sa po svadbe stala Sajako Kurodová. Z paláca sa presťahovala do bytu. Zamestnanie ornitologičky vymenila za rodinný život, neskôr sa stala kňažkou šintoistov. Naučila sa šoférovať a začala nakupovať v supermarketoch. Sajako bola od roku 1983 prvou princeznou, ktorá vydajom stratila kráľovský status, vtedy sa za nešľachtica vydala sesternica vtedajšieho cisára.