Nepreberné množstvo útokov na jeho osobu, súkromie, „tweetovanie“, postoje či rozhodnutia prirodzene vyvolávajú otázku, kto ho teda volil. Zo všetkých strán totiž zaznievajú len hlasy „kričiacej menšiny“, ktorá na ňom nenechá suchej nitky. Keď nepomohli obvinenia z vlastizrady, negramotnosti, duševnej choroby, pikantné príbehy bývalých mileniek ani kontroverzná kniha novinára Michaela Wolffa, ktorá čitateľom predkladá aj najpochybnejšie zákulisné šumy ako overené fakty, médiá začali budovať imidž prvej dámy takmer ako obete. Zrejme aby popri zostarnutom „diletantovi“, ktorý sa zmocnil jadrového tlačidla najmocnejšej krajiny na svete, vynikol ten kontrast lepšie.

Melania Trump
Melania Trump
Zdroj: The White House

Možno oprávnene, ibaže informácie aj v serióznej tlači o tom, kde a na koho sa Melania usmiala a koľkokrát sa vyhla prezidentovej ruke, začínajú vyznievať ako nepodarená paródia.

Vyšla na svetlo

Denník Washington Post nedávno priniesol rozsiahly článok o komplikovanom živote Melanie Trumpovej v Bielom dome. Porovnáva rozdielne priority a denný režim prezidenta a prvej dámy. Zatiaľ čo Trump v samostatnej spálni vstáva o pol šiestej ráno, pozrie si správy v televízii a „tweetuje“, jeho manželka víta deň o niečo neskôr, pripravuje do školy ich dvanásťročného syna Barrona a v ruchu prezidentovej administratívy žije vlastnou rutinou. Spočiatku sa zdalo, že to tak bude počas celého volebného obdobia. Že sa z krásnej slovinskej modelky stane reprezentatívna dáma zameriavajúca sa predovšetkým na budovanie rodinného kozuba. Očakávalo sa, že ak sa pustí do nejakej agendy, bude to súvisieť s ochranou tých najbezbrannejších. Nakoniec, aj jej hovorkyňa Stephanie Grishamová uviedla, že Melania sa vždy zameriavala na deti a to naznačovalo jej rolu na nasledujúce roky.

Medzi Melaniou (48) a jej manželom Donaldom Trumpom (71) to nejaký čas už buble. Po tom, ako sa médiami prevalila jeho nevera, prvá dáma USA sa prestala na verejnosti s prezidentom ukazovať. No ak sa spolu niekde ukázali, vyzeralo to takto...
Medzi Melaniou (48) a jej manželom Donaldom Trumpom (71) to nejaký čas už buble. Po tom, ako sa médiami prevalila jeho nevera, prvá dáma USA sa prestala na verejnosti s prezidentom ukazovať. No ak sa spolu niekde ukázali, vyzeralo to takto...
Zdroj: Getty

Než vôbec začala vyvíjať nejakú činnosť, prešli dlhé mesiace. Trvalo pol roka, kým do Bieleho domu zavítala, a zhruba rovnaké obdobie, kým sa zhostila svojej úlohy prvej dámy. Preto mnohých prekvapilo, keď pred pár dňami usporiadala tlačovku, kde konečne informovala o „svojom“ pláne vytvoriť program Be best (Buď najlepší) zameriavajúci sa na ohrozené deti. Jej smerovanie nijako zvlášť nevybočuje z nastoleného trendu jej predchodkýň. Napríklad Laura Bushová založila Národný festival kníh a využila svoje zahraničné cesty na zviditeľnenie problematiky HIV/AIDS, Michelle Obamová propagovala vzdelávanie dievčat na celom svete a presadzovala, aby deti cvičili a stravovali sa zdravšie. Rozdiel je skôr v intenzite. Melania má vo svojom tíme len desať ľudí, čo nie je ani polovica štábu Michelle Obamovej v jej vrcholnom období. Navyše, neprajníci ju obviňujú, že si projekt „požičala“ od Obamovej administratívy. V každom prípade v poslednom období vidieť Melaniu na verejnosti výrazne viac, čo nepochybne prispieva k jej obľube. I keď príčinou jej aktivít, ktoré neraz odporujú prezidentovej línii, môžu byť, paradoxne, manželove milostné avantúry z podnikateľského obdobia.

Každý sám

Dávno nie je tajomstvom, že americký prezidentský pár žije oddelene. Každý má samostatnú spálňu, manželia vraj netrávia spolu ani voľný čas a na cesty tiež vyrážajú samostatne. Dokonca do rovnakých destinácií. Ako píše Washington Post, počas dovoleniek a víkendov v sídle Mar-a-Lago prezident hráva golf alebo na terase večeria s politikmi, obchodníkmi či mediálnymi osobnosťami, zatiaľ čo po Melanii zväčša niet ani stopy. Podľa ľudí z okolia páru v Bielom dome spolu prakticky nejedávajú.

Prvá dáma to už počas kampane vysvetlila jednoducho. Tvrdila, že obaja sú veľmi nezávislí. „Nechávame si navzájom priestor,“ povedala médiám. Zdroje amerického denníka však upozorňujú, že od príchodu do Bieleho domu sa tento priestor neprimerane zväčšil. Zvlášť po prevalení údajných Trumpových afér ešte ako realitného magnáta s pornohviezdou Stormy Daniels, alias Stephanie Cliffordovou, či modelkou Karen McDougalovou. Hoci Trump aféry stále popiera a jeho právnik tvrdí, že nemalé sumy týmto dámam vyplatili len pre pokoj v dome, aby sa predišlo rozpakom a bolesti prezidentovej manželky, Melania sa ešte viac separovala. Doslova vystavala pomyselný múr medzi východným a západným krídlom prezidentského sídla a začala budovať vlastnú agendu. Nezávisle od prezidenta. V poslednom čase sa sama začala objavovať v centre najvýznamnejších udalostí vrátane pohrebu bývalej prvej dámy Barbary Bushovej. Tlač nezabudla pripomenúť, že na pietnej akcii sa bavila lepšie ako s manželom, s ktorým, naopak, pôsobí skôr nešťastne a trpiteľsky. Politickí analytici upozorňujú, že tento obraz by mal Donald Trump čím skôr zmeniť, pretože bez Melanie na svojej strane ťažko vyhrá voľby v roku 2020.

Rozdielne názory alebo súperenie?

Denník pripúšťa, že politické manželstvá majú tendenciu byť komplikovanejšie, ale je prekvapujúce, že Trumpovci vyvíjajú minimálnu aktivitu, aby sa prezentovali ako jednotný celok. I keď obaja si uvedomujú silu vizuálneho imidžu, niektoré z ich pamätných spoločných momentov vyznievajú trápne. Napríklad keď sa Donald opakovane neúspešne snažil pred kamerami chytiť manželku za ruku. Z jedného takého pokusu sa stalo virálne video šíriace sa internetom.

„Melania je dôstojná, diskrétna osoba, svoj život rieši v súkromí a nie je to ničia vec,“ cituje Washington Post jej dlhoročnú priateľku Stephanie Winston Wolkoffovú. „Nie sú pár, ktorý sa drží za ruky len preto, že sa to má. Ona je starosvetská Európanka a tento štýl jej nesedí.“ Ďalšie zasvätené zdroje tvrdia, že Donald a Melania sú nevýslovne spriaznení a prezident sa na svoju manželku spolieha.

Komentátori si všímajú, že v partnerstve dvojice nevidieť spontánnu úprimnú radosť zo spoločných chvíľ. Dokonca ani keď je ich súčasťou malý Barron. Stephanie Grishamová to však odmieta. Rovnako ako spájanie Trumpovej nevery s ich domnelým odcudzením. Tvrdí, že okrem prezidentových sólových ciest trávi rodina veľa spoločných večerov. „Melania je zameraná na fakt, že je matkou a manželkou. Sústredila sa na svoju úlohu prvej dámy. To je všetko. Zvyšok je len šum.“ Ako hovorkyňa prezidentovej ženy, pochopiteľne, ťažko môže tvrdiť niečo iné.

Pravda je, že agenda manželov sa podozrivo rozchádza a pôsobí až trucovito. Zatiaľ čo Donald organizuje veľké zhromaždenia, Melania často usporadúva stretnutia len s niekoľkými ľuďmi. Trump sa postavil proti „reťazovej migrácii“ na základe rodinných zväzkov, i keď ona je zo Slovinska a jej rodičia, imigranti, len nedávno získali povolenie na pobyt v USA. Prezident sa vysmieva politickým oponentom cez Twitter, kde ich častuje hanlivými prezývkami, Melania, naopak, vníma kyberšikanovanie ako zlo a zorganizovala konferenciu v Bielom dome, aby prispela k jeho obmedzovaniu. „Musíme nájsť lepší spôsob, ako sa navzájom rozprávať, nesúhlasiť s druhými, re­špektovať sa,“ vysvetlila novinárom a účastníkom podujatia. Verejne ocenila Michelle Obamovú a s bývalým prezidentom sa na pohrebe Barbary Bushovej v Houstone očividne dobre bavila, aj v kostole sa ukázala v spoločnosti Billa a Hillary Clintonovcov - dvoch obľúbených cieľov kritiky svojho manžela.

Atraktívna perfekcionistka

Popularita prvých dám býva väčšia ako prezidentov. Azda preto, že sú obvykle krajšie než ich manželia, nepôsobia kontroverzne, zaoberajú sa ľudomilnými aktivitami a politike sa venujú skôr zo zákulisia. V prípade Trumpovcov však rozdiel nie je až taký výrazný. Podľa hlasovania na stanici CNN zo začiatku roka sa ich rating líšil len o sedem percent. V prospech Melanie. Na prienik prvej dámy do verejného života si Američania zrejme stále zvykajú. Navyše, podľa ľudí v Bielom dome stále trávi veľa času zákulisnými aktivitami, ktoré sú menej viditeľné. Má vraj veľmi dobré vzťahy s domácim takmer stočlenným personálom, dohliada na rezidenciu rovnako ako na prípravu štátnických akcií.

Jej priatelia o nej hovoria, že je perfekcionistka, ktorá striehne aj na najmenšie detaily podujatí, do ktorých je zapojená. Všetko sa však môže veľmi rýchlo zmeniť. Veď už dnes je jednou z najfotografovanejších žien na svete, popri svojom manželovi pôsobí mimoriadne atraktívne a médiá jej venujú veľa priestoru. Paolo Zampolli, ktorý jej pred dvoma desiatkami rokov ešte ako modelke pomáhal preniknúť do amerického módneho priemyslu, povedal, že doslova kvitne. „Jej príbeh je neuveriteľný. Skutočný americký sen,“ cituje Zampolliho Washington Post. „Stane sa kráľovnou ľudských sŕdc ako niekedy princezná Diana. Myslím, že svet ju bude vnímať čoraz viac.“

Prečítajte si tiež:

Páčia sa vám svadobné šaty Meghan Markle? Napíšte nám do diskusie pod článkom.