Tip na článok
Časy sa menia: Čína je známa hromadnými sobášmi, pomaly by v krajine mohli organizovať aj hromadné rozvody.

Menej rozvodov: Špeciálny test v Číne odhalí, či sa vaše manželstvo dá zachrániť

Čína hľadá spôsoby, ako znížiť počet rozvodov, niektoré sú mimoriadne originálne.

Aká je obľúbená desiata vášho dieťaťa? Aká je vaša najkrajšia spoločná spomienka? Koľkokrát ste spolu dovolenkovali? Aj na takéto otázky odpovedajú manželia žiadajúci o rozvod vo východnej provincii Ťiang-su. Miestni úradníci a manželskí poradcovia chcú pomocou špeciálneho testu zabojovať o zníženie rozvodovosti, ktorá v najľudnatejšej krajine sveta naberá rozmery epidémie. O rozvod vlani požiadali 3,4 milióna dvojíc, zatiaľ čo v roku 1995 sa toto číslo pohybovalo len okolo jedného milióna.

Originálny prístup

„Rodiny sú zá­kladné bunky spoločnosti,“ zdôraznil v roku 2016 čínsky prezident Si Ťin-pching a nabádal svojich spoluobčanov, aby „podporovali rodinnú kultúru“. Hneď nato najvyšší súd vydal výzvu, aby súdy v rámci rozvodových konaní stanovili, či manželstvo je v stave krízy, alebo úplne mŕtve. A tiež, ak sa to ešte dá, aby sa pokúsili zmieriť odcudzených partnerov.

Jednotlivé provincie vyskúšali viaceré metódy, obľúbená je napríklad trojmesačná lehota na rozmyslenie pred definitívnym odklepnutím rozvodu. Zrejme najviac kreativity pri zachraňovaní ohrozených manželstiev prejavili vo východnej provincii Ťiang-su. Dvojica, ktorá podá žiadosť o rozvod, dostane test zložený z troch častí. Prvých desať otázok sa týka základných údajov o manželstve rozhádanej dvojice, napríklad dátumu uzavretia manželstva či partnerových narodenín. V druhej časti sú aj nepríjemnejšie otázky o vzťahových problémoch typu: Aký bol najväčší konflikt vo vašom manželstve? Nakoniec partneri majú napísať kratšiu esej o tom, ako vnímajú svoje manželstvo a čo plánujú robiť po rozvode. V teste možno získať maximálne sto bodov. Ak dvojica získa aspoň 60, je to signál, že o vzťah by mali ešte zabojovať.

Test sa stretol s kritikou na sociálnych sieťach. Ľudia mu vyčítali, že je príliš veľkým zásahom do súkromia. Úradníci až pod tlakom verejnosti vysvetlili, že test nie je záväzný a manželia sa dobrovoľne rozhodujú, či ho podstúpia.

Nevera a násilie

Možno ešte viac než počet rozvodov môžu čínskych predstaviteľov mrzieť dôvody, prečo k nim dochádza. Podľa výskumu, o ktorom informuje Business Insider, až za 93 percent manželských rozchodov môže nevera alebo domáce násilie. „Aj pod vplyvom západnej kultúry ľudia častejšie vyhľadávajú romantické vzťahy,“ argumentuje Čang Čchi-chuaj z pekinskej právnickej firmy poskytujúcej rozvodové poradenstvo. „Keďže finančne sú na tom lepšie ako v minulosti, môžu si dovoliť brať milenky či milencov do hotelov a reštaurácií. Sociálne siete tiež zohrávajú významnú rolu - záletníci si ľahšie hľadajú partnerov mimo manželstva.

Ešte väčší problém je rodinné násilie, keďže v čínskej spoločnosti je hlboko zakorenené. „Mnohí z manželov vyrastali v prostredí, v ktorom bolo domáce násilie na dennom poriadku. Keď dospeli, tieto vzorce správania opakujú,“ hovorí Lu Siao-čchüan z právnickej firmy venujúcej sa rozvodom. Ibaže pomery sa postupne menia a ženy čoraz častejšie odmietajú žiť s tyranom a žiadajú o rozvod.

VIDEO Plus 7 Dní