Prvé kolo českých prezidentských volieb vyhrala úradujúca hlava štátu. Výsledkom 38,56 percenta hlasov ku 26,6 porazil Miloš Zeman 68-ročného Jiřího Drahoša. V druhom kole sa stretnú o dva týždne. S prehľadom však 73-ročný český prezident vyhral toto kolo na internete. Postarala sa o to 27-ročná ukrajinská aktivistka Anželině Diašová z hnutia Femen, ktorého členky sú známe polonahými protestmi. „Podobne krásnu nahú ženu ešte pravdepodobne zblízka nevidel,“ poznamenal štipľavo autor JXD v článku pre Reflex.cz.

Vskutku tesné víťazstvo v prvom kole prezidentských volieb.
Vskutku tesné víťazstvo v prvom kole prezidentských volieb.
Zdroj: Facebook

Čo dialo vo volebnej miestnosti?

Miloš Zeman preslávený svojimi „vtipnými“ bonmotmi sa stal na internete už neraz terčom výsmechu. Po prvom kole prezidentských volieb sa mu to podarilo opäť. Tentoraz však nemusel ani otvoriť ústa. Diašová v piatok vtrhla do volebnej miestnosti v základnej škole v Lužinách . Vo chvíli, keď Zeman predkladal volebnej komisii svoj občiansky preukaz si strhla košeľu. Pod ňou nemala nič, len na hrudníku nápis „Zeman, Putinova št**ka“. Toto heslo Diašová Zemanovi aj vykričala. Ženu spacifikovala prezidentova ochranka. Podľa Diašovej veľmi hrubo.

Keď útočia na tvojho prezidenta a ty vidíš len prsia.
Keď útočia na tvojho prezidenta a ty vidíš len prsia.
Zdroj: Facebook Canny Czech memes

Vyjavený Zeman z volebnej miestnosti odišiel. Po prvotnom šoku sa vrátil, aby si predsa len splnil občiansku povinnosť a vhodil svoj volebný lístok do urny, hádam kvôli obnaženej aktivistke by nezabudol, koho zakrúžkovať. Ako povedal pre české médiá, cítil sa byť dokonca „poctený“ za to, že ho napadla aktivistka, ktorá mala vytasiť pred ním prsia aj samotnému pápežovi.

Miloš  Zeman spôsobil nedávno diplomatické faux pa, keď pri príležitosti stého výročia vzniku Československa povedal, že sa Alexander Dubček v roku 1968 „podělal“ od hrôzy. Internet mu teraz vracia úder.
Miloš Zeman spôsobil nedávno diplomatické faux pa, keď pri príležitosti stého výročia vzniku Československa povedal, že sa Alexander Dubček v roku 1968 „podělal“ od hrôzy. Internet mu teraz vracia úder.
Zdroj: Facebook Ľegrácie Janka Francisciho

Verdikt? Vyhostenie!

Ukrajinke za výtržníctvo hrozili až dva roky v chládku. V skrátenom konaní nad ňou vyriekol ortieľ Obvodný súd Praha 5. Ten znel – tri mesiace väzenia s ročnou podmienkou plus dostala tri dni na to, aby si zbalila batoh a pakovala sa z krajiny kade-ľahšie.

Diašová podľa svojej advokátky Lucii Hrdej akceptovala podmienku aj ročné vyhostenie z krajiny, pretože sa chcela dostať, čo najrýchlejšie domov. Napriek tomu sa vinnou necítila.

Anželině Diašová z hnutia Femen, ktorá českému prezidentovi Milošovi Zemanovi ukázala prsia , je kočka.
Anželině Diašová z hnutia Femen, ktorá českému prezidentovi Milošovi Zemanovi ukázala prsia , je kočka.
Zdroj: Facebook Anželina Diašová

Priateľ diktátora

„Putin je agresor a je nebezpečný. Je to diktátor, a myslím si, že prezident demokratickej krajina nemôže byť priateľom diktátora,“ vysvetlila „akciu prsia“ mladá aktivistka, ktorá chcela českú spoločnosť varovať pred znovuzvolením podľa nej proputinovského Miloša Zemana. Otázkou je, či mu skôr nespravila reklamu, hoci to v pláne nemala: „Bola by som veľmi sklamaná, keby to Zemanovi vo voľbách pomohlo. Neviem, ako by sa to mohlo stať.“ Nuž, jednoducho, veď aj zlá reklama je reklama.

K medzinárodnému hnutiu Femen sa Diašová pripojila v roku 2009, rok po jeho vzniku. Hnutie je známe akciami polonahých aktivistiek nielen v Ukrajine a Rusku, ale aj v západnej Európe. Femen sa na svojom webe hlási k boju za práva žien s cieľom „úplného víťazstva nad patriarchátom“. Svoje členky označuje za „sextrémistky“.