Poriadne sa prepočítali. Krátko po otrave bývalého dvojitého agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéry tajomným jedom Novičok, Briti už vraj poznali vinníka. Podľa šéfa britského rezortu zahraničia Borisa Johnsona stopy viedli k Rusom. Podľa najnovších informácií, môže byť všetko inak.

Bez dôkazov

Na samotnú látku si posvietili odborníci z britského vedeckého strediska Porton Down. Experti síce potvrdili, že išlo o nervovoparalytickú látku Novičok, no Johnsonove slová sa ukázali ako zavádzajúce. „Presný zdroj jej výroby sme však nezistili, ale vedecké informácie sme poskytli vláde, ktorá následne použila množstvo iných zdrojov na poskladanie konečných záverov,“ osvetlil situáciu Gary Aitkenhead z Porton Downu.

„Dotknuté“ Rusko od Britov požaduje ospravedlnenie. „Londýn sa nejakým spôsobom bude musieť ospravedlniť ruskej strane, ale to je ešte určite hudba ďalekej budúcnosti, tento marazmus už zašiel priďaleko,“tvrdí hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Viacero štátov na znak solidarity s Britániou začalo hromadne vyhosťovať ruských diplomatov. Slovensko sa k tomuto kroku nepripojilo. Zatiaľ čo samotný Skripaľ je aj naďalej hospitalizovaný a leží vo vážnom stave v bezvedomí, dcéra Julia sa už prebrala. „Sme nažive, všetko je v poriadku,“ zneli Skripaľovej prvé slová.

Zradca: Bývalý dôstojník vojenského spravodajstva Sergej Skripaľ bol v Rusku odsúdený za špionáž pre Britov.
Zradca: Bývalý dôstojník vojenského spravodajstva Sergej Skripaľ bol v Rusku odsúdený za špionáž pre Britov.
Zdroj: TASR

Unáhlené závery

Podľa českého bezpečnostného analytika Andora Šándora Briti nepostupovali správne. „Boris Johnson uviedol, že Novičok pochádza z Ruska, a to bolo jasné klamstvo. Keď minister takto dôležitej zeme klame, tak to nie je dobre. Ďalšou otázkou nie je ani to odkiaľ Novičok pochádza, ale či sa vôbec niekedy dozvieme, kto to urobil,“ podčiarkol.

Šándor zároveň dodáva, že situácia je postavená na „klebete“. „Celé sa to postavilo na tom, že viac informácií má MI6, ale nečakajte, že to povie a bude kompromitovať svoj zdroj. Príde mi to rovnaké, ako to čo povedal Johnson a potom sa ukázalo, že to nie je pravda. Celé sa to dostáva do roviny jednej hlášky z vtipnej českej trilógie Slnko seno…, a tá znela: No áno, hovorili, to ženské,“ zaklincoval Šándor.