Sága o čarodejníckom učňovi Harry Potterovi zasiahla celú generáciu. Prvým verným priateľom "chlapca, ktorý prežil" bol trošku nemotorný, no o to milší, napoly človek a napoly obor Hagrid.

Rolu Hagrida stvárnil škótsky herec Robbie Coltrane. V reálnom živote trpí už niekoľko rokov osteoporózou. Neznesiteľná bolesť kolien ho teraz posadila na invalidný vozík.

Jeho stav sa zhoršuje

68-ročný herec bol videný na invalidnom vozíku pred hotelom St. Pancras Renaissance v Londýne. „Robbie má už niekoľko rokov neutíchajúce bolesti a zdravotné problémy sa mu stále zhoršujú. Nemôže chodiť bez pomoci a tak dostal invalidný vozík, kým ho nebudú operovať. Čaká na špeciálny chirurgický zákrok v Amerike, kde mu budú opravovať kĺb,“ povedal zdroj pre The Sun.

V roku 2016 sa škótsky rodák zdôveril pre Daily Mail: „Celý deň mám neustále bolesti. Bol som na vyšetreniach, kde mi zistili, že v jednom z mojich kolien nemám chrupavku. Je úplne rozpadnutá.“ 

Čo je osteoporóza?

Osteoporóza je ochorenie látkovej výmeny kostného tkaniva. Prejavuje sa ubúdaním množstva kostnej hmoty a poruchami kostí. To spôsobuje oslabenie pevnosti kostí a tým dochádza ku zvýšenej lámavosti. Tento pojem sa zamieňa aj s osteomaláciou, kde dochádza ku úbytku vitamínu D, čím sa znižuje vápnik v kostnom tkanive. Kosti sa nelámu, ale deformujú.

Ďalej môže ísť o osteortrózu, kde ode o degeneratávne ochorenie bĺbov, čo sa prejavuje poškodením kĺbnych chrupaviek.