Tip na článok
Chadím Husajn Rizví: Radikálny islamský politik by najradšej zrovnal Holandsko so zemou.

Pakistanský politik sa vyhráža zrovnaním Holandska so zemou

Vyhrážky, streľba, smrť. To všetko sa už udialo v dôsledku zobrazovania podobizne proroka Mohameda v západných médiách.

Napriek tomu provokácie pokračujú a nedá sa vylúčiť, že krvavý príbeh bude mať dohru. V júni holandská krajne pravicová Strana slobody vyhlásila súťaž v kresbách moslimského proroka a reakcia na seba nenechala dlho čakať. „Ak by som mal atómovú bombu, zniesol by som Holandsko z povrchu zemského ešte predtým, než sa uskutoční tá súťaž karikatúr,“ burácal Chadím Husajn Rizví, vodca pakistanskej politickej islamskej skupiny.

Hra s ohňom

Zobrazovanie proroka Mohameda predstavuje pre moslimov rúhanie, o to väčšie, ak ide o kresby či karikatúry. Keď dánsky denník Jyllands-Pos­ten pred rokmi zverejnil prorokove kresby, vyvolalo to protesty v moslimskom svete aj diplomatické napätie. Oveľa horšie to dopadlo s francúzskym satirickým časopisom Charlie Hebdo, ktorý tiež zverejnil takéto karikatúry. Do priestorov redakcie vtrhli šialení islamskí extrémisti a zabili dvanásť ľudí. Holandská Strana slobody sa rozhodla vo svojich priestoroch v holandskom parlamente zorganizovať súťaž v kresbách proroka. Šéf protiislamského politického subjektu Geert Wilders zdôraznil, že netradičným podujatím chcú bojovať za jednu zo základných slobôd. „Sloboda slova je ohrozená, najmä pre tých, ktorí kritizujú islam,“ uviedol vo vyhlásení. „Nesmieme to akceptovať. Sloboda slova je našou najdôležitejšou slobodou.“ Zaujímavé je, že medzi najhorlivejších kritikov islamu patrí práve Wilders, ktorého strana skončila druhá v posledných parlamentných voľbách a je najsilnejšou opozičnou v holandskom zákonodarnom zbore. Politik okrem iného - zjavne v duchu slobody slova - volal po zákaze Koránu, islam viackrát označil za totalitné náboženstvo.

Mimochodom, nejde o prvú takúto súťaž, podobnú zorganizovali pred troma rokmi v Texase. Na Wildersa asi urobila dojem, v meste Gerland vystúpil s prejavom a uctil si víťaza - americký karikaturista Bosch Fawstin bude šéfom poroty na súťaži v holandskom parlamente.

Vychádzajúca hviezda

Ako sa dalo očakávať, na súťaž zareagovali islamskí radikáli, konkrétne vychádzajúca hviezda pakistanskej politiky Chadím Husajn Riz­ví. Muž s dlho bradou pripútaný k vozíku si popularitu získal pred niekoľkými rokmi, keď v Islamabade úspešne zorganizoval demonštrácie za malú zmenu poslaneckej prísahy. Namiesto „verím“ sa teraz v parlamente používa „prisahám, že prorok Mohamed je posledným prorokom“. Odvtedy Rizví púta pozornosť bombastickými vyhláseniami a medzi ne patrí aj to o zrovnaní Holandska so zemou pomocou jadrových zbraní.

VIDEO Plus 7 Dní