Bodaj by aj nie, živelná princezná Margaréta zbožňovala spoločnosť. Vyhľadávala bály, oslavy a nočné kluby. Preto si ju zamiloval bulvár, ale aj módni návrhári, ktorí sa mohli realizovať. Do spoločnosti sa predsa bolo treba kráľovsky vychystať. „Christian Dior absolútne miloval obliekať princeznú Margarétu, pretože v jeho šatách vyzerala úchvatne,“ povedala pre People asistentka kurátora múzea V & A Connie Karol Burksová.

Módny guru

Aktuálne v londýnskom múzeu prebieha výstava oslavujúca Christiana Diora s názvom Dizajnér snov. Podľa Harper Bazaar ide o najväčšiu a najkomplexnejšiu expozíciu o jednom z najvplyvnejších francúzskych i svetových módnych návrhárov.

Výstava obsahuje vyše 500 objektov z Diorovej tvorby a 71-ročnej histórie módneho domu, vrátane práce Diorových pokračovateľov po jeho smrti v roku 1957 – šiestich umeleckých vedúcich haute couture módneho domu.

Šaty pre princeznú

Vrcholom expozície Diorových šiat sú tie, ktoré boli ušité na mieru princeznej Margaréty. Špeciálne fascinujúco vyzerala v tých, ktoré jej Dior ušil pri príležitosti 21. narodenín a Margaréta sa na adresu šiat vyjadrila, že sú „jej najobľúbenejšími šatami zo všetkých“. I oficiálny portrét z roku 1951 od Cecila Beatona v šatách od Diora sa rovnako ako šaty stal ikonickým. Zobrazoval totiž ďalšiu generáciu britskej monarchie.

Ikonické šaty od Diora pre princeznú Margarétu pri príležitosti je 21. narodenín. Oficiálny portrét nafotil Cecil Beaton.
Ikonické šaty od Diora pre princeznú Margarétu pri príležitosti je 21. narodenín. Oficiálny portrét nafotil Cecil Beaton.
Zdroj: Harper Bazaar

Margaréta oslávila 21. narodeniny v Balmorale. Bolo to mesiac predtým, ako jej otec podstúpil lekársky zákrok súvisiaci s rakovinou pľúc. Margaréta sa stala jedným zo štátnych radcov zastupujúcich kráľa v jeho neprítomnosti. O pol roka kráľ Juraj VI. zomrel a na trón nastúpila jeho najstaršia dcéra, Margarétina sestra, Alžbeta, ktorá kraľuje dodnes.

Múza Margaréta

Návrhár a princezná si boli blízky. Dior Margarétu opísal ako „očarujúcu“. Bol ohromený jej štýlom. Princezná bola čestným hosťom na jeho prehliadkach. Margaréta zomrela v roku 2002 po mozgovej mŕtvici. Mala 71 rokov.

Viac foto z výstavy módneho domu Christian Dior ale aj princeznej Margaréty nájdete v galérii >>

Mohlo by vás zaujímať: