Koncom augusta uplynie dvadsať rokov od tragickej nehody, pri ktorej v Paríži zahynula anglická princezná Diana (†36) spolu s jej milencom Dodim al-Fayedom (†42). Asi neexistuje na svete človek, ktorý by nevedel, že to bola prvá členka kráľovskej rodiny, ktorá si vymohla rozvod, pretože jej život po boku následníka trónu Charlesa bola nočná mora. Lenže bolo to tak naozaj? Podľa desiatok kníh, ktoré o princeznej napísali jej priatelia, známi či fanúšikovia, rozhodne.

Princezná Diana bola vypočítavá hysterka, ktorá zneužívala médiá. Tvrdí to nová kniha o jej sokyni

Sexuálny život kráľovského páru: Tajné listy prezrádzajú pikantnosti zo spálne Diany a Charlesa

Koniec britskej kráľovskej rodiny? Korunný princ by mohol spôsobiť revolúciu v monarchii

No existujú aj takí, ktorí Dianu považovali za prefíkanú hysterku, ktorá mala na problémoch v manželstve leví podiel. Patrí medzi nich aj novinárka a spisovateľka Penny Junorová (67). Tá Camille Parker-Bowlesovej, osudovej láske a súčasnej manželke princa Charlesa, venovala k sedemdesiatke milý darček. Knihu nazvanú Vojvodkyňa

Nevypovedaný príbeh

Okato sa v nej stavia na stranu Charlesa a Camilly a Dianu nijako nešetrí. Otvorene o nej hovorí ako o nezrelej, nevychovanej, hlúpej a naivnej dievčinke, ktorá nezvládla manželstvo s budúcim kráľom, ktorý bol od nej o trinásť rokov starší. Koketa, ktorá opantala mužov: „Diana nebola žiadna obeť ani blázon. Veľmi rýchlo pochopila, ako sa manželovi pomstiť prostredníctvom médií - aj to urobila. Priazeň mužov jej lichotila. Jej pekná a milá tvár ich okamžite poblúznila, aj môj otec, vplyvný editor a stĺpčekár, sa ňou nechal omámiť. Bola to koketa a svoj vplyv na mužov šikovne využívala,“ píše Junorová. Naopak, Camilla bola podľa nej skvelá, zrelá žena, ktorá svoj život dokonale manažovala a pre rodinu statočne pretrpela manželove avantúry. Do Andrewa Parker-Bowlesa sa zamilovala ako sedemnásťročná, no trvalo sedem rokov, kým sa zobrali. Medzitým však známy donchuan nepohrdol žiadnou sukňou, ktorá sa okolo neho obtrela.

Princ William bez obrúčky: Hrozí kráľovskému páru škandalózny rozvod?

Ďalšia členka britskej kráľovskej rodiny sa predvádza v plavkách. Experti ju označili za najkrajšiu aristokratku

Princezná Diana bola vypočítavá hysterka, ktorá zneužívala médiá. Tvrdí to nová kniha o jej sokyni

Často boli jeho milenkami Camilline kamarátky. Jedna historka hovorí za všetko. Na istej párty sa vraj k mladému švihákovi naklonila dáma sediaca vedľa a spýtala sa: „Cítim sa naozaj ranená, Andrew. Som jediná z Camilliných priateliek, ktorú ste neobšťastnili. Je so mnou niečo v neporiadku?“ Ako píše Junorová, Camilla o všetkom vedela, no Andrewa veľmi milovala a bola tiež príšerne tvrdohlavá. Zaumienila si, že ho dostane, čo sa jej nakoniec podarilo. A treba povedať, že jeho nevery mu občas odplatila. Napríklad keď raz videla snúbencovo auto zaparkované pred kamarátkiným bytom, napísala mu na predné sklo šťavnatý odkaz a vypustila duše. Camilla a Andrew sa zosobášili v roku 1973. Medzitým sa však odohralo čosi, čo neskôr poznačilo celú monarchiu.

FOTO Nevkusné oblečenie aj kilá navyše: Takto sa menila vojvodkyňa Kate

FOTO: Kate Middleton kopíruje Dianu? TOTO asi nebude náhoda

Dve preplakané noci

V roku 1971 sa vtedy 23-ročný princ Charles často objavoval s pôvabnou čilskou historičkou Luciou Santa Cruzovou. Aj keď sa klebetilo všeličo, spájalo ich iba priateľstvo. No bola to práve Lucia, kto Charlesovi predstavil Camillu. Hneď si vraj padli do nôty, najmä mladý princ sa do ostrieľanej ženy s nákazlivým chrapľavým smiechom okamžite zbláznil. „Vy dvaja buďte veľmi opatrní, lebo máte genetických predkov. Opatrní, opatrní!“ smiala sa Lucia, keď ich zoznamovala. Ani netušila, akým aktuálnym sa stane jej žartovné varovanie. Pravdaže, Charles bol príliš neskúsený, až detský, s bonvivánom Andrewom sa nemohol porovnávať. No časté stretnutia a dlhá absencia Andrewa - ako dôstojník bol preč so svojím plukom - nakoniec vyústili do mileneckého vzťahu.

FOTO Vojvodkyňa Kate prekvapila zmenou účesu: Pozrite sa, ako sa vyparádila!

FOTO Vojvodkyňa Kate ich celkom zatienila! TOTO sú členovia kráľovskej rodiny, ktorých ste nepoznali

Princezná Diana bola vypočítavá hysterka, ktorá zneužívala médiá. Tvrdí to nová kniha o jej sokyni

Dozvedel sa o ňom aj Andrew, no, pravdupovediac, nehneval sa, ba lichotilo mu, že jeho priateľka má pomer s následníkom trónu. A tiež vedel, že Charles by si ju ani tak nemohol vziať - jej krv nebola dosť modrá a nebola ani panna, čo je žiaduce aj v Británii, nielen v moslimských krajinách. A potom, Camilla aj tak väčšmi túžila po Andrewovi. Noc pred jej svadbou vraj Charles preplakal. A pre nešťastnú lásku ku Camille prelieval slzy ešte raz - pred vlastným sobášom. Ani v jednom prípade mu to nepomohlo.

Kate Middletonová sa na smútočnú omšu obliekla do kabátika za 3000 libier

Trendy odtiene žltej: Pippa Middleton siahla po kabáte, Beckhamka po veste

Varovanie od babky

Ešte dlho sa Camilla s Charlesom stýkali vo všetkej počestnosti. Princ s jej manželom hrával pólo v jednom klube, bol kmotor jej syna Toma. Milencami sa opäť stali po narodení Camillinej dcéry Laury v roku 1979. To už bol ženatý aj Charles. Dianu mal podľa Junorovej rád a vraj veril, že po čase sa z ich vzťahu môže vyvinúť láska. No údajne to zabila jeho úprimnosť.

Svojej nastávajúcej sa totiž priznal, že Camilla je jeho najbližšou priateľkou, a od tej chvíle ju začala podozrievať. Junorová tvrdí, že od Diany to nebolo ani trochu pekné, lebo chudera Camilla ju mala veľmi rada. A ako manželka nenapraviteľného sukničkára vraj naozaj nechcela bolesť, ktorú zažívala, pripraviť inej žene. Lež, stalo sa. Podľa Junorovej však Diana za to mohla do značnej miery sama. A od počiatku bolo viacero indícií, že toto červenolíce dievča nie je vhodnou partnerkou pre budúceho kráľa. „Kráľovná mala Dianu rada, bola totiž vnučkou jej starej priateľky lady Fermoyovej. Lady dobre vedela, že jej vnučka jej komplikovanejšia, ako sa zdá, a že by mala Charlesa varovať. No mlčala, lebo to bolo dobré pre rodinu,“ píše Junorová. „V roku 1993, mesiac pred svojou smrťou, sa však Fermoyová ospravedlnila kráľovnej a Charlesovi, že ich pred Dianou nevarovala. Povedala im, že Diana je nečestné a problémové dievča.“

DNES UŽ BY SI ICH NEOBLIEKLA: 22 OUTFITOV, KTORÉ KATE MIDDLETON KEDYSI RADA NOSILA

NEPOZNÁME VIAC SYMPATICKÝ PÁRIK: POZRITE SI NAJKRAJŠIE MOMENTY KATE A WILLIAMA

Záchvat

Čo mal podľa Junorovej Charles ešte odhaliť? Že je Diana zle vychovaná, naivná a nedospelá. Žila v romantickom svete zo ženských magazínov a románov Barbary Cartlandovej, ktoré boli jej obľúbenou literatúrou. Nikdy predtým nebola zaľúbená a s Charlesom sa pred svadbou poznali len pol roka. Upäla sa na neho a hnevala sa, keď jej nevenoval toľko pozornosti, koľko si žiadala. Už na svadobnej ceste na lodi Britannia mu vraj urobila poriadny škandál. Rozčuľovalo ju, že si číta a maľuje, namiesto toho, aby ju kolísal v náručí.

Raz, keď strávil na palube pol hodiny, zničila vraj všetky jeho obrazy. A keď konečne dorazili do sídla, kde mali stráviť medové týždne, Diana dostala hysterický záchvat. „Šesť hodín vrieskala, kopala do nábytku a trieskala veci o zem. Až okolo štvrtej povedala - idem dole - a odkráčala,“ opisuje Junorová.

Divoké scény

Junorová bojuje proti Diane sofistikovane. Často hovorí o nej ako chápavá teta, no jej úmysel jej zjavný. „Je jasné, že Diana zbožňovala svoje deti a na konci si iba neuvedomovala, ako veľmi im ubližuje, že sa jej to vymklo z rúk,“ píše napríklad. Alebo: „Diana sa začala radikálne meniť. Už nebola dobré dievčatko, ale náladová, zanovitá a nepredvídateľná. Záchvaty hnevu, hysterické slzy bez dôvodu. Žiarlila na všetkých, dokonca na kráľovnú. Myslela si, že s Charlesom sa bavia o nej, na nej. Kto mohol vtedy tušiť, že sú to len príznaky jej choroby - bulímie,“ píše zdanlivo ľútostivo Junorová. Camillu označuje za Dianinu obeť. V knihe nezabudla detailne opísať všetky scény, ktoré jej vyrobila. Napríklad ako na večierku lady Anabel Goldsmithovej v roku 1989. Diana ku Camille prišla a pred všetkými jej povedala: „Camilla, chcem len, aby si vedela, že presne viem, čo je medzi tebou a Charlesom. Nie som včerajšia!“ Alebo jej údajne vyvolávala uprostred noci a bez toho, aby sa predstavila, povedala: „Poslala som niekoho, aby ťa zabil. Sú vonku, v záhrade. Pozri sa z okna, vidíš ich?“

Iba rovnováha

Camillina biografia nie je zďaleka jedinou knihou Penny Junorovej, ktorá sa stavia na stranu Charlesa a jeho novej manželky. Už v roku 1998, teda rok po Dianinej smrti, vydala knihu Charles - Obeť alebo zloduch? Mimochodom, časť z jej obsahu zrecyklovala v aktuálnej knihe o Camille. Denník Daily Mirror vtedy zaplatil 800-tisíc libier, aby „Charlesa“ mohol vydávať na pokračovanie. Dnes ho predbehol Daily Mail. Koľko Junorovej zaplatil, nevieme. „Nechcem Diane škodiť,“ tvrdila Penny Junorová pred rokmi aj teraz. „Celá Británia čítala o bulímii, pokusoch o samovraždu, o nezáujme manžela, o jeho posadnutosti Camillou. Diana vyrozprávala svoj príbeh ako prvá a médiá jej preto uverili a zobrali ho ako pravdu. Ja som vždy verila, že ten príbeh treba čítať veľmi opatrne,“ hovorí Junorová a dodáva: „Svojimi knihami chcem len zachovať nevyhnutnú rovnováhu.“