Mnohé švédske a európske médiá, ktoré sa ešte donedávna snažili bagatelizovať problematiku nezvládnutej integrácie migrantov v tejto severskej krajine, stále kŕčovito odmietajú pripustiť, že tamojší obyvatelia zásadne menia svoj postoj k utečeneckej kríze a politike otvorenej náruče. Podľa nich „len“ štvrtina opýtaných vníma migrantov ako hlavný problém desaťmiliónového štátu, ktorý ich spolu s Nemeckom prijal pod svoju ochranu najviac. Ľudí vraj oveľa viac trápi zdravotníctvo, vzdelávanie či kriminalita.

Ulf Kristersson: Šéf Umiernenej strany, druhej najsilnejšej v krajine.
Ulf Kristersson: Šéf Umiernenej strany, druhej najsilnejšej v krajine.
Zdroj: profimedia.sk

Zabúdajú dodať, že aj tieto oblasti úzko súvisia s neúmerným množstvom prisťahovalcov. Výsledky nedeľných volieb, v ktorých strana sociálnych demokratov, vládnuca vyše sto rokov, takmer utrpela debakel, a fakt, že strana krajnej pravice Švédski demokrati získala tretí najvyšší počet hlasov, však jasne naznačujú, čo si Švédi skutočne myslia. Ktovie, ako by pravičiari dopadli, keby sa ich minulosť nespájala s nacistickou ideológiou a neplánovali referendum o swexite...

Bez nás to nepôjde!

Hoci sa volebný výsledok Švédskej sociálnodemokratickej robotníckej strany na čele so súčasným premiérom Stefanom Löfvenom blíži k tridsiatim percentám a ďalšie dve najsilnejšie strany za nimi výrazne zaostávajú, zostaviť vládu bude veľmi zložité. Ani so „zelenými“ a Ľavicovou stranou, s ktorými tvoria takzvaný stredoľavý blok, totiž nebudú mať v parlamente väčšinu. So Švédskymi demokratmi nikto spolupracovať nechce. Veď niektorí ich zakladajúci členovia v minulosti podporovali ideológiu fašistického Nemecka. Na to sa ani po vyradení najhlasnejších extrémistov a zmene rétoriky nezabúda. Zatiaľ. Napriek tomu šéf ultrapravicovej strany Jimmy Akesson predpokladá, že Švédski demokrati zohrajú dôležitú úlohu na rokovaniach o vytvorení vlády a akékoľvek zoskupenie, ktoré sa dostane k moci, bude potrebovať ich podporu. „Získame obrovský vplyv na to, čo sa stane vo Švédsku v nadchádzajúcich týždňoch, mesiacoch a rokoch,“ cituje jeho slová tesne po vyhlásení predbežných výsledkov agentúra Reuters.  

Rinkeby: Horiace autá na štokholmskom predmestí nie sú až také výnimočné.
Rinkeby: Horiace autá na štokholmskom predmestí nie sú až také výnimočné.
Zdroj: profimedia.sk

Dva víťazné bloky  - stredoľavý a stredopravý - približne s rovnakým počtom hlasov však hľadajú alternatívy. Stefan Löfven v čase našej uzávierky odmietol návrh svojho konkurenta Ulfa Kristerssona, aby odstúpil z funkcie, tvrdiac, že chce počkať na konečné výsledky volieb. V pondelok totiž ešte chýbali hlasy zhruba 200-tisíc ľudí, ktorí volili v zahraničí. Zároveň ako východisko zo súčasnej patovej situácie navrhol spoluprácu najsilnejších strán bez ohľadu na to, ku ktorému bloku patria.

Čo sa Švédsku stalo?

Severania sa dlho hrdili skvelým sociálnym systémom, ideou dobrého života pre každého i bezpečnosťou viac než slušnými zárobkami, ochotou pomáhať. Tento obraz ideálnej krajiny však získal v posledných rokoch značné trhliny. Najmä po tom, čo počas hlavnej migračnej vlny v roku 2015 Švédsko prijalo vyše 160-tisíc utečencov a ekonomických migrantov. V pomere k počtu obyvateľov najviac z celej Európy. Problémy na seba nenechali dlho čakať. Začali vznikať getá, zostrili sa sociálne nepokoje, ulice prestali byť bezpečné. Otvorene o tom hovorila vlani na stanici DVTV česká spisovateľka a novinárka Kateřina Janouchová, ktorá vo Švédsku žije už desiatky rokov. V minulosti sama presadzovala myšlienku multikulturalizmu.

Veľmi to nezabralo: V rámci predvolebnej kampane si premiér Stefan Löfven vyskúšal aj prácu pekára.
Veľmi to nezabralo: V rámci predvolebnej kampane si premiér Stefan Löfven vyskúšal aj prácu pekára.
Zdroj: profimedia.sk

„Švédsko bolo uzavreté, suché, nudné. Ľudia z inej kultúry mohli byť preň korením,“vysvetľuje. Lenže nič sa nesmie preháňať. Janouchová prirovnala súčasnú situáciu k presolenému jedlu. Podľa nej krajina nebola na takýto masívny prílev utečencov pripravená a schopná všetkých integrovať. S migrantmi prišla kriminalita, akú Švédi dovtedy poznali skôr z televízie. Vznikli desiatky get, no-go zón, odkiaľ sa domáce obyvateľstvo radšej odsťahovalo a boja sa tam chodiť nielen záchranári či hasiči, dokonca strážcovia zákona. Situácia je natoľko zlá, že mnohí policajti odchádzajú z aktívnej služby.

„Ľudia sú veľmi nahnevaní pre nezodpovednú politiku vlády i na to, že takto umožnila zneužívať náš sociálny systém,“pokračuje novinárka a poukazuje aj na súvislosti s problémami, ktoré sa oficiálne s migráciou nespájajú. „Mladí ľudia nevedia získať byty, pretože tie sú prideľované utečencom, nemocnice sa plnia migrantmi a tie nedokážu poskytnúť adekvátnu starostlivosť všetkým, páchatelia trestných činov nie sú stíhaní, pretože polícia nemá kapacity. Pritom na juhu, napríklad v Malmö, sa strieľa každý deň a v niektorých oblastiach sa obyvatelia boja vychádzať von. Veľa ľudí sa už zo Švédska vysťahovalo a ďalší sa učia používať zbraň. Aj ja...“

Otvorenejší

O getách a no-go zónach už hovoria mnohé svetové médiá, pričom sa často skloňuje štvrť Rinkeby v Štokholme. Táto časť hlavného mesta totiž mala byť sociálnym projektom, ktorým chcela vláda ukázať, ako sa to robí. Výsledok je katastrofálny. Samotní Švédi sem radšej nechodia, napätie je však aj medzi starými a novými prisťahovalcami. Napriek všetkej pomoci zo strany štátu je v Rinkeby vyše päťdesiatpercentná nezamestnanosť a pouličné násilie, výbuchy či horiace autá sa stali takou samozrejmosťou, že noviny titulky o týchto udalostiach už ani nezaraďujú medzi hlavné správy. Podobne sú na tom ostatné getá, ktorých je 55.

Protest v meste Malmö: Mnohí ľudia stále považujú Švédskych demokratov za hrozbu.
Protest v meste Malmö: Mnohí ľudia stále považujú Švédskych demokratov za hrozbu.
Zdroj: profimedia.sk

Z médií sa stále viac vytráca „politická korektnosť“ a pod tlakom verejnej mienky konečne priznávajú, že za významnou časťou kriminálnych činov stoja neeurópski cudzinci. Server BBC s odkazom na informácie verejnoprávnej švédskej televízie SVT uvádza, že väčšina usvedčených páchateľov sexuálnych deliktov pochádza z krajín mimo Európskej únie. Je to zásadný obrat oproti situácii spred dvoch rokov, keď po letných hudobných festivaloch prijala polícia desiatky oznámení o znásilnení aj neplnoletých dievčat. Vtedy sa písalo len o „mladých mužoch“ a výpovede obetí boli spochybňované. SVT teraz prišla s konkrétnymi číslami. Za posledných päť rokov bolo odsúdených vyše 840 páchateľov sexuálnych trestných činov, pričom až 58 percent z nich pochádza s Afriky, zo stredného východu a z ďalších krajín mimo Európy. Navyše, ak vylúčime domáce násilie a vyberieme len prípady, keď obeť násilníka nepoznala, toto číslo narastie až na osemdesiat percent!

Fakt je, že objektívne čísla sa nedozvieme, pretože v rukách strážcov zákona skončil len zlomok sexuálnych násilníkov. Každý rok dostane polícia niekoľko tisíc oznámení a len vlani ich narátali 7 369!

Hrozba za dverami

Informácie o rastúcej kriminalite neustále pribúdajú a informuje o nej dokonca bruselský spravodajský server Politico Europe. Nie div, že migrácia je vo Švédsku jednou z najhorúcejších tém a Švédskym demokratom, popri pláne vystúpiť z Únie, postačila na to, aby si vo voľbách citeľne prilepšili. Zdá sa, že politika nútenej solidarity, prekrúcania a zatajovania faktov v záujme vyššieho dobra či politickej korektnosti hraničiacej s hlúposťou prestáva fungovať aj u Severanov. Sociálni demokrati si síce zatiaľ udržali prvenstvo a azda s odretými ušami aj postavia vládu. Ak však budú naďalej ignorovať problémy, ktoré trápia ich voličov, ďalšie voľby môžu dopadnúť úplne inak. Populistickí Švédski demokrati sa možno tentoraz k vládnutiu nedostanú, ale čakajú za dverami a ich popularita hrozivo rastie.