Tip na článok
Whitney Houstonová: Na scénach žala úspech za úspechom, jej súkromný život však bol plný problémov, drog a pádov.  Tragicky zahynula v roku 2012, v kúpeľni hotela Beverly Hilton v Beverly Hills.

Celoživotná trauma Whitney Houston: V detstve bola zneužitá vlastnou sesternicou

Doteraz si svet myslel, že slávna speváčka jednoducho nezvládla úspech. Nový dokument prináša do jej smutného príbehu úplne nový rozmer.

Galéria k článku (4 fotografie )
Zneužitá: Film režiséra Kevina Macdonalda odhaľuje temnú stránku detstva slávnej speváčky
Mama a dcéra: V detstve bola Whitney veľmi nábožná, jej život sa krútil okolo kostola, spievala v gospelovom zbore, ktorý viedla jej matka Cissy Houston (vpravo)
The Bodyguard s Kevinom Costnerom

Dokumentárny film oscarového režiséra Kevina Macdonalda s prostým názvom Whitney vyvolal pred pár dňami na festivale vo francúzskom Cannes doslova búrku. Podľa neho bola totiž slávna speváčka zneužívaná o osemnásť rokov staršou sesternicou Dee Dee Warwickovou. Hoci o tom nikdy verejne nehovorila, ovplyvnilo to jej život a trauma z detstva mohla byť jednou z príčin, prečo sa v posledných rokoch tak ničila a nakoniec skončila zdrogovaná, utopená v hotelovej izbe. Podľa výpovedí, ktoré režisér získal, sestry Dee Dee a Dionne Warwickové z času na čas spievali v gospelovej skupine Whitneyinej matky Cissy - Drinkard Singers. K sexuálnemu obťažovaniu malo dôjsť počas turné tejto skupiny. Obvinenia, ktoré na adresu Dee Dee v diele padli by azda mohli byť považované za "údajné", keby ich pred kamerami nepotvrdil aj brat Whitney, Gary Garland-Houston, ktorý sa tiež stal obeťou zvrhlej speváčky. Dee Dee ho vraj zneužívala od jeho siedmych do deviatich rokov.

Bola krásna, ale nie sexy

Dlho utajovanou aférou sa podrobne zaoberá americký server Vanity Fair. Podľa magazínu bolo pôvodným zámerom režiséra odhaliť smutný príbeh speváčky, ktorá si v posledných rokoch života pokazila reputáciu drogovou závislosťou. Príbeh o tom, ako sa sladká dievčina z New Jersey - jeden z najväčších vokálnych talentov 20. storočia - sama zničila a predčasne skončila život. Po zhliadnutí stoviek hodín súkromných filmových záznamov z archívu Whitney Houston, vytvorených doma, na turné i v zákulisí, však postupne prichádzal k presvedčeniu, že niečo nie je v poriadku. "Bolo tam niečo rušivé, ako keby sa nikdy necítila vo svojej koži," cituje Kevina Macdonalda Vanity Fair. "Zdala sa byť zvláštnym spôsobom asexuálna. Bola to krásna žena, ale nikdy nie veľmi sexy. Robil som filmy s ľuďmi, ktorí boli v detstve zneužívaní a v jej chovaní bolo niečo, čo mi ich pripomínalo. Nedostatok pohodlia v ich vlastnej fyzičnosti." Režisér si, samozrejme, nebol istý, či je jeho tušenie správne. Krátko na to sa však dostal k osobe, ktorá mu zneužívanie speváčky potvrdila. Tento zdroj mu tiež prezradil, že práve zneužívanie bolo jednou z hlavných príčin, prečo sa Whitney tak mučila.

Osobný strážca:  Hlavnou úlohou vo  filme The Bodyguard s Kevinom Costnerom si Whitney získala srdcia miliónov divákov a pieseň I Will Allways Love You sa stala hitom
Osobný strážca: Hlavnou úlohou vo filme The Bodyguard s Kevinom Costnerom si Whitney získala srdcia miliónov divákov a pieseň I Will Allways Love You sa stala hitom
internet

Hrozný zážitok rozbil jej svet

Príprava diela bola mimoriadne náročná. Nakoniec, prísť s takýmto obvinením si žiada veľa dôkazov, výpovedí. Režisér preto vyspovedal množstvo ľudí, pred kameru dostal brata Whitney a nakoniec aj jej dlhoročnú asistentku Mary Jones. "Mary pravdepodobne poznala speváčku v jej posledných rokoch viac, než ktokoľvek iný. Povedala, čo Whitney cítila a aký efekt to na ňu malo." Veľkú časť filmu museli na základe nových informácií na poslednú chvíľu prepracovať. "Bola to takmer detektívna práca - získať a zlepiť kúsky informácií. Tie zmenili moje vnímanie Whitney, aj celého jej príbehu."

Mnohé udalosti zo života slávnej speváčky začali dostávať úplne iný rozmer. "Whitney bola veľmi nábožensky založená. Jej život sa krútil hlavne okolo kostola. Sexuálnym obťažovaním jej svet explodoval." Podľa neho zrejme preto začala spochybňovať vlastnú sexualitu a prepadla drogám.

"Film prináša konkrétne odhalenia, ktoré podľa môjho názoru prinútia ľudí hlbšie sa zamyslieť, kto Whitney skutočne bola, pochopiť ju ako človeka," povedal pre americký magazín producent Simon Chinn.

Dee Dee: Sestra známejšej speváčky Dionne Warwick a sesternica Whitney Houston bola dvakrát nominovaná na cenu Grammy. Zomrela v roku 2008.
Dee Dee: Sestra známejšej speváčky Dionne Warwick a sesternica Whitney Houston bola dvakrát nominovaná na cenu Grammy. Zomrela v roku 2008.
internet

Zverila sa len najbližším

Na verejnosti o svojej traume nehovorila, najbližším sa však zverila. Vrátane Mary Jones. Režisér ale upozorňuje, že náznaky a nepriame stopy tu boli. Napríklad, keď sa jej v jednom z rozhovorov novinár pýtal, čo ju dokáže naštvať. Reagovala mimoriadne prudko: "Zneužívanie detí ma vie nahnevať. Nenávidím vidieť deti... trápi ma, že sa to deje deťom. Bezmocným, závislým na dospelých..."

Dokument bol pripravovaný s spolupráci s rodinou Houstonovej, priateľmi, kolegami a tvorcovia oslovili aj rodinu Warwickových. Dee Dee sa k udalostiam už vyjadriť nemohla, pretože zomrela pred desaťročím, jej sestra Dionne sa odmietla na príprave dokumentu podieľať a nechcela ho ani vidieť. Režisér na ňu netlačil. "Ja ani nikto iný nechceme, aby Dionne trpela pre svoju rodinu. Akékoľvek negatívne pocity voči nej by boli zlé. O zneužívaní nevedela a nič s ním nemala," vysvetlil Kevin Macdonald.

VIDEO Plus 7 Dní