Tip na článok
Nemecká kancelárka Angela Merkelová s americkým prezidentom Donaldom Trumpom počas spoločného stretnutia.

Trump naložil Merkelovej: Nemecko je ruský zajatec!

Matúš Német

Prebiehajúci summit členských krajín NATO sa hneď v jeho úvode nezaobišiel bez ostrých narážok amerického prezidenta Donalda Trumpa. Najviac si kritiku odnieslo Nemecko, ktoré na stretnutí zastupuje kancelárka Angela Merkelová.

Galéria k článku (5 fotografií )
Trumpovi sa nepáčia malé výdavky do NATO od ostatných členov a rovnako ekonomická spolupráca Nemecka s Ruskom.
Trumpovi sa nepáčia malé výdavky do NATO od ostatných členov a rovnako ekonomická spolupráca Nemecka s Ruskom.
Summitu sa zúčastnil aj ukrajinský prezident Petro Porošenko (vľavo). Na snímke s generálnym tajomníkom NATO Jansom Stoltenbergom.

Stretnutie lídrov členských krajín Severoatlantickej aliancie, ktoré sa momentálne koná v belgickom Bruseli, nemalo hneď od svojho úvodu núdzu o vyhrotené situácie. Postaral sa o ne najmä americký prezident Donald Trump. Šéf Bieleho domu totiž obvinil v stredu Nemecko, ktoré je podľa neho v moci Ruska. „Nemecko je zajatec Ruska,“ povedal Trump pri stretnutí s generálnym sekretárom NATO Jensom Stoltenbergom hneď, ako prišiel na stretnutie do hlavného mesta Belgicka. Ako uvádza internetový portál televízie CNN, Trumpovi leží v žalúdku najmä skutočnosť, že USA chránia Nemecko pred Ruskom, oni však uzatvárajú s touto krajinou miliardové kontrakty ohľadne energií. „Myslím si, že to je niečo, na čo by sa NATO malo pozrieť," cituje CNN amerického prezidenta, ktorý dodal, že Nemecko je úplne pod kontrolou Ruska. Trump narážal najmä na dohodu Nord Stream 2 ohľadne dodávok plynu na územie najsilnejšej ekonomiky Európskej únie. Trump pokračoval v kritike aj na svojej obľúbenej sociálnej sieti Twitter. „Spojené štáty míňajú príliš veľa. Európske hranice sú ZLÉ! Doláre za potrubie do Ruska sú neakceptovateľné!,“ posťažoval sa Trump, ktorému vadí ekonomická spolupráca Nemecka s Ruskom. Neodpustil si ani poznámku, že Spojené štáty vrážajú do NATO najviac a stále to nie je dosť. So zvyšovaním výdavkov aj pre ďalšie krajiny NATO prišiel Trump už minulý rok. V stredu uviedol, že jednotlivé krajiny by mali zvýšiť svoje výdavky na 4 percentá svojho HDP oproti cieľu 2 percentá, ako tomu bolo minulý rok. Slovensko napríklad za minulý rok prispelo do NATO podľa jej oficiálne internetovej stránky vo výške 1,19 percent zo svojho hrubého domáceho produktu. Pritom Nemecko prispieva do NATO vo výške 1,24 percent svojho HDP.

Tridsiaty člen na ceste

Počas prvého dňa sa lídri vojenského paktu zaoberali aj prístupovými rokovaniami ďalších možných členov. Oficiálnu pozvánku do NATO obdržalo Macedónsko. Podmienkou vstupu už potenciálneho tridsiateho člena tejto vojenskej organizácie je vyriešenie svojho sporného názvu krajiny, voči ktorému má výhrady napríklad Grécko. Počas druhého dňa rokovaní prebieha diskusia o Gruzínsku a Ukrajine. Tieto krajiny by sa tiež chceli stať členmi NATO. Tie však figurujú v konfliktoch o územie, čo je v rozpore s pravidlami Severoatlantickej aliancie.

VIDEO Plus 7 Dní