Sudca v americkom štáte Illinois zrušil matke právo stretávať sa so svojím 11-ročným synom, pretože sa odmietla zaočkovať proti koronavírusu, informoval v pondelok denník The Guardian.

Ja som sudca

Podľa neho v "bezprecedentnom rozsudku" sudca okresu Cook v metropolitnej oblasti Chicaga uviedol, že 39-ročná Rebecca Firlitová, ktorá má spoločnú starostlivosť o svojho syna so svojím exmanželom, neuvidí chlapca dovtedy, kým sa nezaočkuje.

"Bola som zmätená, pretože to malo byť len o výdavkoch a výživnom na dieťa," povedala Firlitová pre noviny Chicago Sun-Times o virtuálnom súdnom pojednávaní, ktoré sa konalo začiatkom tohto mesiaca.

"Jedna z prvých vecí, ktoré sa ma pýtal cez Zoom, bola, či som bola alebo nebola očkovaná, čo ma rozhodilo a spýtala som sa, ako to súvisí s pojednávaním. Povedal: 'Ja som sudca a ja rozhodujem o vašom prípade'," uviedla Firlitová.

Poznamenala, že v minulosti mala nežiaduce reakcie na očkovacie látky a jej lekár jej odporučil nenechať sa očkovať, pretože "to predstavuje riziko".

Represia či stimul?

Firlitovej právnička Annette Fernholzová oznámila, že podala právnu námietku na štátny odvolací súd s tým, že chlapcov otec sa o takýto verdikt nesnažil. "Súd prvého stupňa zjavne prekročil svoje právomoci v súvislosti s pozastavením rodičovského času matky, keďže otázkou pred súdom bolo výživné na dieťa," uviedla Fernholzová vo vyhlásení.

Firlitová tvrdí, že jej syn je rozrušený, že ju nemôže vidieť, a plače, keď spolu telefonujú. "Myslím si, že je to zlé. Myslím si, že to rozdeľuje rodiny. A myslím si, že nie je v najlepšom záujme môjho syna, aby bol preč od svojej matky," dodala.

Hovorca súdu okresu Cook uviedol, že sudca sa k prípadu nemôže vyjadriť.

Jeffrey Leving, právny zástupca chlapcovho otca, povedal, že s rozhodnutím súdu súhlasia.

The Guardian píše, že zatiaľ čo ide zrejme o prvý prípad, keď sudca využil nevakcináciu na uloženie represívneho opatrenia, iní sudcovia využívajú očkovanie ako stimul alebo odmenu. Napríklad páchateľom menších kriminálnych činov v štáte Georgia boli ponúknuté kratšie tresty, ak sa nechajú zaočkovať. V New Yorku sudcovia požadovali očkovanie v niektorých dohodách o vine a treste alebo pre obžalovaných, ktorí žiadali prepustenie na kauciu.