V otvorenom liste zamestnanci Google požadujú vysvetlenie, prečo spoločnosť tajne pracuje na projekte Dragonfly, čo by mal byť cenzurovaný vyhľadávač pre Čínu.   Podľa nich tento postup predstavuje vážnu morálnu a etickú krízu a niektorí Googleri sa už na tomto projekte odmietli ďalej podieľať.

V novom prehľadávači by sa nemali objavovať žiadne informácie, ktoré vláda v Číne požaduje za citlivé - teda napríklad informácie o politických disidentoch, slobode slova, demokracii, ľudských právach a mierových protestoch. Po zadaní kľúčových slov, smerujúcich do týchto oblastí, nezobrazí čínska verzia internetového vyhľadávača žiadne odkazy.

Najprv by mala byť nová vyhľadávacia služba spustená v Číne ako aplikácie pre Android, čaká sa už len na schválenie čínskymi úradmi.

Pre Googlerov predstavuje zásadný problém fakt, že práca na cenzurovanom systéme s kódovým označením Dragonfly prebiehala v de facto utajenom režime.  Pokiaľ neprenikli na verejnosť, vedelo o nich len niekoľko stoviek z vyše 88-tisíc zamestnancov Googlu, v podstate ich bolo menej ako 0,4 percenta.

Práve tento prístup nahneval zamestnancov, ktorí teraz podpisujú otvorený list. Podľa nich ide o situáciu, ktorú možno označiť ako „žltý kód“, teda varovanie pred vznikajúcou krízou. Ide podľa nich o porušenie etického kódexu spoločnosti, ktorý okrem iného hovorí, že spoločnosť nikdy nebude vyvíjať a ani šíriť technológie, „ktorých účel je v rozpore so všeobecne prijímanými princípmi  medzinárodného práva a s ľudskými právami. “

V liste sa zároveň sťažujú na nedostatok informácií o projekte, požadujú v celej veci viac transparentnosti, aby mohli aj v etickej rovine posúdiť projekt, na ktorom práve pracujú.

Tento list iniciovala skupina zamestnancov, ktorá v minulosti už upozornila a protestovala proti tomu, že Google sa podieľa na vývoji systému umelej inteligencie pre americkú armádu, ktorý by dokázal efektívne identifikovať  vozidlá a ďalšie objekty na záberoch z dronov.  Ich protest bol v tomto prípade úspešný, Google kontrakt s americkou armádou zrušil.

V čase písania tohto článku nebola známa žiadna oficiálna reakcia spoločnosti na aktuálnu vnútrofiremné protesty. Verejne sa k nim pridal aj Brandon Downey, jeden z inžinierov, ktorý v Google pripravoval predošlú verziu cenzurovaného prehliadača pre Čínu spustenú v roku 2006 a zastavenú o štyri roky neskôr.  Ten napísal tiež otvorený list, v ktorom kritizuje cenzorské praktiky Google a vyzýva spoločnosť, aby neurobila druhýkrát rovnakú chybu. List môže nájsť na tomto odkaze.