Akoby sa s nimi vrece pretrhlo. Na našej politickej scéne sa objavil ďalší politik, ktorý vyvolal pochybnosti o svojom titule. Poslanec za Most-Híd a starosta Veľkých Raškoviec Elemér Jakab nielenže svoju diplomovú prácu tají, ale podržala ho v tom aj univerzita v ukrajinskom Užhorode. Keď si reportéri maďarskojazyčného magazínu MA7 pýtali Jakabovu diplomovku na nahliadnutie, dozvedeli sa, že jej zverejnením by univerzita porušila Jakabove ľudské práva. Samotný poslanec sa k zisteniam odmieta vyjadriť. Tvrdí len, že „je to inak“.

Po ukrajinsky a po anglicky?

Elemér Jakab získal podľa zistení MA7 magisterský titul na fakulte histórie a medzinárodných vzťahov. Študoval vraj v angličtine a ukrajinčine, keďže v jeho materinskom maďarskom jazyku sa začala výučba až rok po ukončení jeho štúdia. Podľa magazínu Jakab pritom komunikoval v tom čase napríklad so zahraničnými médiami cez tlmočníka. Ten mu prekladal z maďarčiny do angličtiny rozhovor pre Le Monde diplomatique o schengenskej hranici. Bolo to v roku, keď Jakab končil svoje štúdium.

Porušené ľudské práva?

Problémom sa stalo aj nahliadnutie do diplomovej práce poslanca Jakaba. Reportéri magazínu oslovili rektorát, kanceláriu zástupcu rektora, univerzitnú knižnicu aj tlačové oddelenie univerzity, no nahliadnuť do diplomovky nemohli. Hoci na Slovensku sú záverečné práce verejné a dokonca sa dajú nájsť na internete, na Ukrajine je to inak. Reportéri sa dozvedeli, že nahliadnutím do diplomovky by vraj došlo k porušeniu Jakabových ľudských práv. Ukázať ju odmietol aj Jakab, ktorý im nechcel prezradiť ani to, v akom jazyku študoval. Denník Új Szó potom poukázal na to, že univerzita, na ktorej Elemér Jakab študoval, v minulosti lietala v korupčných škandáloch. Polícia v roku 2011 a 2012 zatkla dvoch dekanov rôznych fakúlt a v roku 2013 bol obžalovaný docent z katedry ekonómie, ktorý údajne žiadal úplatky za zápočty. V rovnakom roku zadržali pri preberaní úplatku aj prorektora.

Prečo Užhorod?: Poslanec študoval v susednej krajine, hoci na hraniciach sa niekedy čaká celé hodiny.
Prečo Užhorod?: Poslanec študoval v susednej krajine, hoci na hraniciach sa niekedy čaká celé hodiny.
Zdroj: Jana Čavojská

Bez komentára

Jakaba sme preto oslovili a telefonicky, keďže momentálne je na dovolenke, sme sa s ním spojili. Chceli sme sa opýtať na jeho diplomovku, údajné ohrozenie jeho práv a takisto na to, v akých jazykoch študoval a ako ich ovláda. „Ďakujem, ale nebudem sa vyjadrovať,“ povedal nám. Jediné, čo dodal, keď sme ho prehovárali, aby sa predsa vyjadril, bolo: „Je to inak.“Čo je inak, však už nekonkretizoval, rozlúčil sa a zložil. Jakab je poslancom parlamentu už štvrté volebné obdobie. Začínal v Strane maďarskej koalície a potom sa presunul do Mosta-Híd. Zároveň pôsobí ako starosta obce Veľké Raškovce v okrese Michalovce.

Stručnosť vo verbálnom prejave je mu zrejme vlastná. V roku 2015 ho Denník N označil za tretieho najmlčanlivejšieho poslanca. Od zvolenia v roku 2012 do júna 2015 prehovoril presne sedemkrát. V tomto volebnom období to bolo zatiaľ lepšie, v pléne prehovoril dvadsaťkrát. Tento rok dokonca predložil s kolegami jednu novelu a jeden návrh nového zákona. Nuž, nechajme sa prekvapiť, či aj Jakabova obhajova slovami „je to inak“ zľudovie ako povestná Bugárova „tretia veta“,ktorou obhajoval zotrvanie vo vládnej koalícii.