Najväčšia párty volebnej soboty bola prekvapivo u porazených kandidátov Fera Mikloška a Milana Krajniaka
Najväčšia nuda u postupujúcich do druhého kola, tí si vybrali striedmosť v jedle, pití a prísny mali aj výber hostí. Na svoje si neprišli ani paparacovskí fotografi číhajúci na podnapitých politikov. O rozruch sa viac ako kandidáti postarali ich partneri: Čaputovej Peter a Šefčovičova Helena. Prvý svojím preslovom a druhá síce mlčaním, ale humorne veľavravným.

Smutná favoritka

Zuzana Čaputová prečkala volebnú noc v budove vedľa stavby novej autobusovej stanice v Bratislave. Horúca kandidátka na víťazstvo dorazila krátko pred deviatou a hneď zamierila medzi svojich straníckych kolegov a volebný štáb. Tí boli od novinárov oddelení. Vstup medzi nich strážili svalnatí ochrankári, ktorí Čaputovú sprevádzajú vzhľadom na viaceré vyhrážky.  Jej hostia postávali v hlúčikoch a sledovali plátno s vysielaním televízií, ktoré komentovali priebežné výsledky. Pri prvých, v ktorých jasne dominovala ich obľúbenkyňa, znel potlesk a nadšené výkriky.  Žiadna párty s tancom to však nebola. „Na kampaň sa mi skladali bežní ľudia, čo je v slovenskej politike výnimočné, nechceli sme ich peniaze míňať na okázalú párty,“ odpovedala Čaputová na otázky o tom, prečo v jej štábe nie sú politici, ktorí ju podporovali. Pripravené boli obložené misy, chlebíčky či chuťovky. Výnimočné bolo len pivo s vtipnou etiketou Čaputované. Išlo o „blond ale“, teda anglický typ piva, ktoré dali vyrobiť krátko pred volebnou nocou.

Starostlivý priateľ

Čaputovú sprevádzal v sobotný večer jej partner, hudobník Peter Konečný, a dcéry. „Strapákovie“, ako ju, odvolajúc sa na jej dievčenské meno, prezývajú podaktorí jej facebookoví fanúšikovia, niekoľkokrát predstúpila pred novinárov a komentovala priebeh sčítavania hlasov. Na otázky však odpovedal aj jej partner, ktorý priznal, že o tom, akú bude mať po voľbách funkciu, sa ešte poriadne nerozprávali.  „Ešte som nikdy nebol mužom prezidentky, neviem teda, čo od toho očakávať,“ usmieval sa Konečný. „Občas je Zuzka smutná a treba ju rozveseliť,“ dodal na margo antikampane, ktorá pred koncom kampane prvého kola volieb poriadne zosilnela.  Po spočítaní hlasov, keď už bolo jasné, že so ziskom 40,57 percenta vyhrala, poďakovala Čaputová svojim voličom nielen po slovensky, ale aj po česky, po rusínsky, po maďarsky a po rómsky. Zablahoželala tiež svojmu súperovi v druhom kole Marošovi Šefčovičovi a dodala, že ona bude aj v ďalšej kampani sama sebou a neopustí svoje názory a ideály.

Atmosféra vo volebnej centrále kandidátky na post prezidenta SR Zuzany Čaputovej, v bratislavskom Design Factory. Na bezpečnosť Čaputovej dobliadala súkromná bezpečnostná služba.
Atmosféra vo volebnej centrále kandidátky na post prezidenta SR Zuzany Čaputovej, v bratislavskom Design Factory. Na bezpečnosť Čaputovej dobliadala súkromná bezpečnostná služba.
Zdroj: MATEJ KALINA

Zákaz smerákom a Helenine oči

Ani u pána, ktorý skončil s 18,66 percenta hlasov sa tanček s pet fľašami, ako to Maroš a Helena Šefčovičovci predviedli na smeráckych oslavách dňa žien, nekonal. Nezávislý kandidát s podpismi poslancov za Smer a financiami Smeru prečkal vyhlásenie výsledkov prvého kola v hoteli bratislavského Starého Mesta. S rodinou a so svojím volebným tímom sedeli na prvom poschodí. Novinárov nechal na prízemí pod ochranou dvoch ochrankárov. A keďže Šefčovič nechce byť horší ako Čaputová, aj pri ňom stál mocný ochrankár počas toho, ako sa po polnoci prihováral davu.
Stopka smerákom: Zaujímavé bolo, že kandidát, ktorého s vervou podporoval Robert Fico aj Peter Pellegrini, si vyslovene neželal, aby do centrály prišiel niekto zo Smeru. Sklamaní neboli len fotografi, ktorí verili, že odfotia tajné príchody kontroverzných postáv politiky či podnapité výrazy poniektorých. Nesúhlas s požiadavkou Maroša Šefčoviča prejavili nahlas aj samotní poslanci za Smer.  „Ja som sa v sobotu pýtal, chcel som ho prísť podporiť do jeho štábu, no odkázal, že s politikmi Smeru tam nechce byť. Členovia Smeru sa síce stretli, ale to bolo všetko,“povedal Miroslav Číž denníku Sme. Jediná osoba, ktorá okorenila atmosféru u eurokomisára, bola jeho manželka.

Harpya, fúria, matróna

Pani Helena je silným motívom celej Šefčovičovej kampane. Tradičné nedeľné rezne, vtipy o tom, ako ju diplomat pri žehlení povzbudzuje jedením orieškov, vždy ruka v ruke s krásnou rodinou, na prechádzkach pri seneckých jazerách. Ach, tá romantika! Blonďavá pani však všetkých na tlačovej konferencii v nedeľu v noci šokovala. Prevracala očami, komentovala novinárske otázky, tvárila sa, ako keby ju niekto v krčme urazil. Kým ľudia jej pôsobenie ohodnotili na sociálnych sieťach prívlastkami „fúria, matróna či harpya“, odborníčky sa snažia pohŕdavé gestá manželky slovenského diplomata skôr pochopiť.

V tejto póze sa chce Šefčovičova manželka podľa odborníčky uvoľniť. „Je to záklon, ktorý je prirodzenou reakciou tela na vyššie popísané emócie a prináša telu ľahkú úľavu, expresívny prechod z jednej polohy do ďalšej, ktorý má priniesť telu v záťaži a v strese úľavu. Snaží sa uvoľniť napätie a telo zregenerovať, aby mohlo ďalej čeliť emocionálne náročnej situácii,“ opísala.
V tejto póze sa chce Šefčovičova manželka podľa odborníčky uvoľniť. „Je to záklon, ktorý je prirodzenou reakciou tela na vyššie popísané emócie a prináša telu ľahkú úľavu, expresívny prechod z jednej polohy do ďalšej, ktorý má priniesť telu v záťaži a v strese úľavu. Snaží sa uvoľniť napätie a telo zregenerovať, aby mohlo ďalej čeliť emocionálne náročnej situácii,“ opísala.
Zdroj: zomri

Nesplnené očakávania

„K víťazstvu a k postupu do druhého kola patrí, samozrejme, aj čaša vína a prípitok, ale v kolíznych situáciách a na parkete neistoty môže byť aj spúšťačom nežiaducich emócií, straty sebakontroly a sebaovládania. Myslím si, že prítomnosť pani Šefčovičovej na tlačovej besede v tomto prípade nebola prínosná a nesplnila očakávanú úlohu budúcej prvej dámy,“napísala k téme Mária Holubová z Fakulty medzinárodných vzťahov UMB v Banskej Bystrici.
Odborníčka na reč tela bola k Helene Šefčovičovej miernejšia. „Aj keď vyvoláva veľký rozruch a mnohí sa na nej smejú a kritizujú ju, pretože všetci túžime, aby prvá dáma bola kultivovaná a krásna, predsa sme všetci ľudia a to nás kdesi v hĺbke spája,“povedala. Čerešničkou na torte diplomatického programu bolo, že jej muž súperke k víťazstvu v prvom kole boja o prezidentský úrad ani nezagratuloval. Možno nabudúce!

„Neporaziteľný“ Harabin

V duchu predvolebného hesla - za tradičnú rodinu - sa konala volebná noc u Štefana Harabina. Sudca Najvyššieho súdu zavítal do štábu krátko po deviatej večer so svojou manželkou Gabrielou a s deťmi. Samozrejme, s tými, s ktorými vychádza dobre. Dcéra Kamila z prvého manželstva, ktorú Harabin ani neodprevadil na svadbe k oltáru, mala iné starosti.

Pri ohni

Harabin podľa svojich dcér trávil volebný deň tak, ako to má rád, teda pri ohni, do ktorého sa pozeral. Podobnú „úchylku“ priznal svojho času aj Vladimír Mečiar, ktorý počas prvej Ficovej vlády spravil z Harabina ministra spravodlivosti. Do volebného štábu však Mečiar ani žiadny iný politik nezavítal. V salóniku hotela, ktorý bol strážený, ako inak, esbéeskármi, sa objavil zo známejších tvárí iba niekdajší predseda Matice slovenskej Marián Tkáč. Ten šéfoval počas kampane petičnému výboru.  Tábor harabinovcov sa celú noc zdržiaval vo svojich priestoroch. Volebný tím „odpratal“ novinárov na druhé poschodie hotela, kde mali k dispozícii veľkoplošnú obrazovku a katering s kapustnicou. Harabin poskytol počas večera len krátke brífingy, očividne si bol stále istý, že sa dočká postupu do druhého kola. Preto na otázky ohľadne predbežných výsledkov, ktoré s blížiacou sa polnocou naberali na realite, nechcel odpovedať.

Víťaz z inej reality

Stihol sa posťažovať, že jeho nominantov nevpúšťajú do volebných miestností sčítavať hlasy. Podľa všetkého sa táto skutočnosť nezaobíde bez podania podnetu na Ústavný súd. Celá rodina predstúpila pred kamery a fotoobjektívy až po polnoci, keď sa neúspešný kandidát vyjadril k výsledku volieb.  „Ja idem vyhrať ďalšie voľby a to je prvý krok. Neurobil som chybu, veď mám 301-tisíc hlasov. Sám so svojou rodinou som získal 15 percent hlasov, veď to je úžasný úspech,“odmietol špekulovať o neúspechu vo voľbách Harabin. Pozrite sa, pán Kotleba posunul pána Šefčoviča do druhého kola, čiže posunul v podstate zánik rodiny, posunul islamizáciu slovenskej kresťanskej rodiny, základne a cudzie vojská na území Slovenska, v podstate zánik štátu,“ postrašil naposledy Harabin.

Bola to výhra: Štefan Harabin obklopený rodinou a porazený. Nechcel veriť, že nevyhral.
Bola to výhra: Štefan Harabin obklopený rodinou a porazený. Nechcel veriť, že nevyhral.
Zdroj: Matej Remmy Jankovic

Väzni volili sudcu

Vleopoldovskej väznici vyhral voľby Štefan Harabin. Získal 85,05 percenta, teda 148 hlasov zo 175 zúčastnených väzňov. Ani v Hrnčiarovcich nad Parnou nevolili väzni inak.

Vyššia účasť

Volebná účasť bola 48,7 percenta. Je to menej, ako očakávali prieskumy. Vo voľbách 2014 prišlo v 1. kole k urnám 43,4 percenta voličov, v roku 2009 ich bolo 43,63 percenta.

Ukradnutá urna

Muž, pre ktorého sa na volebné výsledky čakalo dlhšie, už pozná svoj trest. Prešovský súd odsúdil obecného poslanca za volebný incident v Medzanoch na rok väzenia s dvojročným odkladom. Anton Vaňo zobral z miestnosti urnu, vybehol von a hodil ju o zem.

Zomrel predseda

VJaniciach v Rimavskosobotskom okrese zomrel tesne pred začiatkom volieb predseda volebnej komisie. Dostal infarkt. Gejza Berky (57) bol známy rómsky aktivista. V predchádzajúcom volebnom období pôsobil ako zástupca starostky obce.

Lunik IX volil Zuzu

Prevažne rómske košické sídlisko, svojím múrom známe aj za slovenskými hranicami, hlasovalo za Zuzanu Čaputovú.
Na Luniku IX získala liberálna kandidátka na prezidentku až 78 percent. Druhý skončil Štefan Harabin. Marian Kotleba tam získal 1,7 percenta.