Šéf Dankovej parlamentnej kancelárie Daniel Guspan v osobnom živote zažíva ťažké časy. Vysokopostavený úradník Národnej rady SR, známy svojimi majetkami, ale aj kauzou okolo otvárania listov poslancov, musel nedávno prehltnúť poriadne trpkú pilulku. Guspanovci sa museli popasovať s rozvodom. Okrem toho dnes už bývalých manželov podľa všetkého čaká ďalšia prekážka. Vysporiadanie rodinných majetkov.

Koniec idylky

Parlamentnú kanceláriu mal Daniel Guspan pod palcom už v čase, keď zákonodarnému zboru predsedal Pavol Paška. V uvedenej pozícii pôsobil aj za Petra Pellegriniho a vlastne je tam dodnes. Vysokopostavený úradník Guspan, ktorý už dlhé roky spravuje najvyššie poschodia parlamentu, má v súčasnosti hlavu plnú úplne iných problémov.

Dva zdroje z prostredia predsedu a podpredsedov Národnej rady SR pre PLUS 7 DNÍ potvrdili, že sa rozviedol s manželkou Janou. Kancelár bol pri otázkach na svoje súkromie viac než zdržanlivý. „To je veľmi osobná vec,“ reagoval, pričom rozvod nechcel potvrdiť ani vyvrátiť. „Nemyslím si, že by sa to malo prepierať na verejnosti,“ podčiarkol.

Napriek tomu, že Guspan je, čo sa týka jeho súkromia, skúpy na slovo, rozvod potvrdzuje „právnická“ fráza napísaná červenými výstražnými literami v listoch vlastníctva nehnuteľností patriacich manželom. „Dohoda manželov o vysporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva manželov“ totiž napovedá, že majetky sú predmetom konania medzi Guspanovcami. „Uzavreli dohodu o tom, ako sa vyrovnajú, pričom predmetom tejto dohody je aj dotknutá nehnuteľnosť,“vysvetlila pre PLUS 7 DNÍ právnička Lenka Katríková z advokátskej kancelárie  Stentors.

ŤAŽKÉ ČASY Šéf Kancelárie Národnej rady Daniel Guspan zažíva v súkromí turbulentné obdobie. Musel sa vyrovnať s manželskou krízou.
ŤAŽKÉ ČASY Šéf Kancelárie Národnej rady Daniel Guspan zažíva v súkromí turbulentné obdobie. Musel sa vyrovnať s manželskou krízou.
Zdroj: ARCHÍV

Deľba majetkov

Ako si teda Guspanovci nakoniec podelia majetky? Dá sa pokojne povedať, že tak, aby zostala ovca celá aj vlk sýty. Táto ľudová múdrosť platí aj v manželstve, o to viac, ak sa neskončilo práve najharmonickejšie a dvojicu čaká deľba majetkov. „Pri vyrovnaní sa v zásade vychádza z toho, že podiely oboch manželov sú rovnaké,“ prízvukuje Katríková. Dodáva zároveň, že odkrajovanie rodinných majetkov po rozvode závisí od viacerých atribútov, ako sú potreby maloletých detí, či od toho, ako sa ktorý z manželov zaslúžil o nadobudnutie spoločných vecí.

U Guspanovcov sú v hre najmä dve nehnuteľnosti. Jednou je rodinný dom v bratislavskom Prievoze, v ktorom naďalej býva parlamentný kancelár. Druhou je rozostavaná luxusná vila v milionárskej štvrti pod Slavínom. V listoch vlastníctva obidvoch domov je uložená okrem iného takzvaná plomba. „Vyznačenie plomby sa, zjednodušene, robí najmä z dôvodu, aby bolo zrejmé, že na katastri prebieha konanie, ktoré bude mať pravdepodobne za následok zmenu podstatného údaja na liste vlastníctva, napríklad zmenu vlastníka,“ osvetľuje právnička Katríková. Komu ktorá nehnuteľnosť poputuje do vlastníctva, sme sa opýtali priamo Daniela Guspana, ten odmietol deľbu majetku po rozvode komentovať.

Kto získa megadom?

Otázne je, ktorý z bývalých manželov si privlastní spomínanú vilu, vyrastajúcu v luxusnej bratislavskej lokalite. Stavbu rezidencie kancelár odštartoval v roku 2016, pričom minulý rok sa zdalo, že Guspanovci žiadnou krízou neprechádzajú. Pravá ruka Andreja Danka totiž vlani pre PLUS 7 DNÍ práve v súvislosti s uvedenou nehnuteľnosťou uviedla, že má v pláne nasťahovať sa do nej s celou rodinou. „Bude to taký obyčajný dom. Okrem iného, moji rodičia tiež bývajú v Bratislave a predpokladám, že príde čas, keď sa ku mne nasťahujú,“ podčiarkol kancelár.

MEGAVILA POD SLAVÍNOM Parlamentnému úradníkovi rastie v lukratívnej štvrti rozľahlý dom. Je otázne, komu z bývalých manželov po vysporiadaní majetku poputuje luxusná rezidencia.
MEGAVILA POD SLAVÍNOM Parlamentnému úradníkovi rastie v lukratívnej štvrti rozľahlý dom. Je otázne, komu z bývalých manželov po vysporiadaní majetku poputuje luxusná rezidencia.
Zdroj: MARTIN MIKLÁŠ

Napriek jeho tvrdeniam, že ide o bežný dom, obyčajný smrteľník by veru zaváhal. Nehnuteľnosť totiž stojí na pozemku s rozlohou 553 štvorcových metrov a Guspan bol ešte minulý rok do výstavby ochotný naliať vyše 1,2 milióna eur. Každopádne, kto z exmanželov na základe rozhodnutia súdu nehnuteľnosť získa, zatiaľ známe nie je.

Poštár, archeológ, hotelier

Verejnosť si parlamentného úradníka pamätá najmä v súvislosti s listovou kauzou, ktorá na pôde Národnej rady SR vypukla v roku 2017. Poslanci sa vtedy sťažovali, že parlamentné vedenie otvára korešpondenciu určenú výhradne do ich rúk. Daniel Guspan spolu s Andrejom Dankom nakoniec potvrdili, že otváranie pošty je pre dobro samotných poslancov. Kancelár pri vysvetľovaní tejto témy pred novinármi napokon z tlačovky zutekal.

O Guspanovi bolo intenzívnejšie počuť aj počas výstavby garáží pod Bratislavským hradom. Stavebné práce totiž odkryli vzácne keltské a rímske vykopávky. Kritikom prekážalo, že pri tom mohli byť niektoré archeologické nálezy poškodené.
Daniel Guspan pred svojou kariérou v parlamentnom vedení pôsobil vo sfére biznisu. „Pred tým, ako som v roku 2013 nastúpil do Národnej rady SR, pätnásť rokov som fungoval v podnikateľskom sektore,“povedal pre PLUS 7 DNÍ.

V minulosti napríklad šéfoval známemu hotelu na Bajkalskej ulici v Bratislave. Ešte donedávna sa špekulovalo, že Guspan je naďalej tichým spoluvlastníkom tohto zariadenia. Zaujímavé je, že Guspanovci sú spoločníci firmy Estate 01, ktorá vlastní pozemky okolo hotela. Ide o parkovisko a 15 garáží. Kancelár vlastní okrem iného majetky nielen na Slovensku, ale aj za jeho hranicami. Konkrétne v rezorte vyhľadávanom Slovákmi v Chorvátsku. Práve neďaleko mesta Vodice v roku 2012 kúpil dom.

Mohlo by vás zaujímať: