Znie to neuveriteľne, ale je to fakt. Za taký tučný balík peňazí sa Svetlana Ernest a jej bývalý partner Ján F. ponúkli, že zabezpečia, aby sa istá osoba nedostala z väzenia na slobodu. Pri preberaní peňazí však ženu zadržala polícia a z malého prípadu v Spišskej Novej Vsi sa stala mediálne známa kauza. Najmä po tom, čo sa ukázalo, že žena, ktorú pred televíznymi kamerami policajti odvádzali z miestnej kaviarne s putami na rukách, je dcéra bývalého krajského prokurátora v Nitre Vojtecha Ernesta.

Za úplatok za mrežami

Príbeh Svetlany a jej spoluobvineného Jána sa začal odohrávať v roku 2017 vo chvíli, keď ponúkli pomoc Tomášovi Š. pri riešení jeho „problému“. Osemnásteho mája v spomínanom roku títo dvaja oslovili prostredníctvom esemesky Tomáša Š., ak im dá úplatok šesťdesiattisíc eur, tak obvinený v trestnej veci, v ktorej bol on poškodený, nebude prepustený z väzby. Tomáš sa totiž obával, že ak sa obvinený v jeho prípade dostane na slobodu, mohol by ho ohrozovať. Siedmeho júna 2017 sa v nenápadnej kaviarni v Spišskej Novej Vsi uskutočnil rýchly policajný zásah. Priamo pri preberaní časti úplatku, tridsaťdvatisíc eur, Svetlanu zadržali. Výsledkom bolo obvinenie dvoch osôb z trestného činu nepriamej korupcie.

Pochválili sa: Zábery z akcie polícia dokonca zverejnila na sociálnej sieti.
Pochválili sa: Zábery z akcie polícia dokonca zverejnila na sociálnej sieti.
Zdroj: Archív PZ

Gašparov prípad

O tom, že tento prípad stál za zmienku, svedčí aj mediálny výstup vtedajšieho prezidenta Policajného zboru Tibora Gašpara. „Prevzala osobne časť úplatku, konkrétne 32 500 eur,“ povedal vtedy pred televíznymi kamerami. „Ak dá úplatok 60-tisíc eur, tak obvinený, v tej trestnej veci, v ktorej on je poškodený, nebude, počujete dobre, nebude prepustený z väzby,“ povedal Gašpar. „Výsledkom je obvinenie dvoch osôb, úplatok si totiž pýtali v koordinácii dve osoby, konkrétne Svetlana E. (33) a Ján F. (36).“

V tom čase nebolo známe, ako to táto dvojica chcela vybaviť, koho a ako chcela ovplyvniť, no nebolo vylúčené, že mala kontakty na tamojšom súde. Svetlana totiž pochádza z právnickej rodiny. Fakt je, že Tomáš, ktorý mal pôvodne úplatok dať, o všetkom informoval políciu a tá do akcie nasadila agenta. Obvinenú dvojicu začali pred troma rokmi stíhať na slobode, hrozí jej trojročné väzenie.

Všetko je inak: Svetlana Ernest zatiaľ nič nekomentuje.
Všetko je inak: Svetlana Ernest zatiaľ nič nekomentuje.
Zdroj: INSTAGRAM

Utajený prípad?

Keď sme sa začali po viac ako dvoch rokoch zaujímať o to, ako tento prípad dopadol, narazili sme na mlčanie. Ešte začiatkom júla sme sa od hovorkyne Úradu špeciálnej prokuratúry dozvedeli iba to, že „vyšetrovanie ešte nebolo ukončené, vyšetrovateľ vo veci koná. Obvinené boli dve osoby S. E. a J. F. Vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie nebudeme v súčasnosti uvádzať podrobnejšie informácie, aby sme nezmarili alebo nesťažili vyšetrovanie“, napísala nám. Každému bežnému občanovi, ktorý v tomto štáte poctivo platí dane a dodržiava zákon, logicky napadne otázka, ako je to vôbec možné. Aby sa po toľkých mesiacoch prípad, ktorý vtedajší prezident polície prezentoval ako „tutovku“, stále vyšetroval? Ochotnejšia nebola ani samotná polícia, ktorú sme požiadali o poskytnutie informácií, v akom štádiu sa prípad spomínanej dvojice nachádza. A hoci sme zvyknutí, že polícia bežne verejne a rada prezentuje prípady, v ktorých sa začalo trestné stíhanie vo veci či proti konkrétnej osobe, kde dokonca opíše, o aký skutok ide, v tomto prípade sme sa nedozvedeli vôbec nič.

Vyšetrovanie: Po bombastickom korupčnom prípade zostalo ticho.
Vyšetrovanie: Po bombastickom korupčnom prípade zostalo ticho.
Zdroj: Archív PZ

Napokon na našu otázku reagovala len hovorkyňa Generálnej prokuratúry Andrea Predajňová, ktorá uviedla, že „v predmetnej trestnej veci nebolo doposiaľ skončené prípravné konanie, vykonávajú sa úkony, prebieha dokazovanie. Trestné stíhanie vo veci bolo začaté dňa 25. 5. 2017 a osobe S. E. bolo vznesené obvinenie dňa 7. 6. 2017, ako aj inej osobe. Trestné stíhanie je vedené pre prečin nepriamej korupcie“.Ešte raz pripomíname, že Svetlanu Ernest polícia zadržala v kaviarni priamo pri preberaní peňazí. Zábery zo zatknutia sa dokonca objavili v televízii.

Komu boli určené?: Na túto otázku sme sa odpoveď nedozvedeli.
Komu boli určené?: Na túto otázku sme sa odpoveď nedozvedeli.
Zdroj: Archív PZ

Všetko je inak

Svetlana Ernest sa odmietla v súčasnosti k prípadu vyjadriť s tým, že nie je stále uzavretý a ukončený. Vraj je všetko inak, ako v médiách odznelo, a svoje povie, až keď sa vyšetrovanie definitívne skončí. To, že by niekto vyšetrovanie ovplyvňoval, kategoricky odmietla. Pýtali sme sa konkrétne na jej podnikateľský vzťah s Pavlom Mitríkom, s ktorým podnikala skoro desať rokov v eseročke Creative - Studio - Slovakia. Mitrík je totiž synovcom šéfa Národného kontrolného úradu Karola Mitríka a bývalého šéfa SIS. Bolo to normálne podnikanie, z tejto firmy som odišla, odmietla akékoľvek domnienky o ovplyvňovaní prípadu. Či skutočne na vyšetrovanie spomínaného, na začiatku celkom jasného a zrozumiteľného prípadu nemá vplyv to, že ide o dcéru sudkyne a bývalého prokurátora Vojtecha Ernesta, ktorý bol v minulosti Malchárkovým a Ruskovým horúcim kandidátom na generálneho prokurátora, sa môžeme len pýtať a počkať si na definitívny záver vyšetrovania. Dúfajme len, že to nepotrvá ďalšie roky.

Mohlo by vás zaujímať: