O mnohých témach sa hádame, nevieme nájsť kompromis a zväčša máme dojem, že práve my sme majiteľmi pravdy. Preto PLUS 7 DNÍ prináša rubriku, v ktorej sú argumenty za a proti a ktorú sme nazvali PLUS MÍNUS. Hľadáme v nej odpovede na základe poctivej analýzy problému s tým, že nič nie je len čierne či biele. Otázku uverejňujeme na webovej stránke plus7dni.pluska.sk alebo na Facebooku PLUS 7 DNÍ. Budeme radi, ak sa do diskusie zapojíte.

S výzdobou to preháňajú

ÁNO

Leto sa skončilo len pred pár dňami, horúca jeseň nás stále láka von, ale na pultoch už sú Vianoce! Hoci väčšina z nás sa teší na babie leto, obchody po celom Slovensku začali ponúkať ozdoby na stromček, Santove soby a dokonca stromčeky. Vlastne sme si už zvykli, že čas predaja vianočných ozdôb a cukroviniek je každý rok skôr. Vtipy o tom, že nech s tým začnú už v auguste či v septembri, dnes už ani nie sú vtipné.

NIE

Dva mesiace pred sviatkami začať s výzdobou nie je prehnané. Práve naopak, popri skracujúcich sa dňoch a postupne chladnejšom počasí je výzdoba aspoň spestrením a potešením pre dušu. Ako inak si osviežiť dlhé zimné večery, ak nie práve touto milou výzdobou? Netreba to brať tak vážne a potešíte aspoň detskú dušičku.

Preháňajú to obchodné reťazce s vianočnou výzdobou?
Preháňajú to obchodné reťazce s vianočnou výzdobou?
Zdroj: Plus 7 dní

Vianoce sú sviatky konzumu

ÁNO

Celkovo sa sviatky čoraz viac komercializujú a ľudia ich už neprežívajú ako v minulosti. Najskôr sa zaplavujeme vencami a kahancami, ku ktorým sa postupom rokov pridali americké halloweenske tekvice. A potom úspešne míňame na haldy darčekov pod vianočný stromček. Na sviatky míňame čoraz viac, mnohí sa dokonca zadlžia v banke, aby po sviatkoch mali depresiu zo splácania.

NIE

Záleží len na nás. Vianoce, sviatky pokoja, lásky a radosti sú od nepamäti azda najvýznamnejšími dňami v kalendárnom roku, a to nielen pre deti, ale i pre nás dospelých. Ak sa necháme uniesť atmosférou a nebudeme len nakupovať či sledovať televíziu, môžeme si ich vychutnať aj ako tradičný kresťanský sviatok plný pekných zvykov, od zdobenia stromčeka, čítania z Biblie, polnočnej omše i tradičných koláčikov a oblátok s medom.

Preháňajú to obchodné reťazce s vianočnou výzdobou?
Preháňajú to obchodné reťazce s vianočnou výzdobou?
Zdroj: Plus 7 dní

Výzdoba a Vianoce nás stresujú

ANO

To, že je v niektorých obchodoch už vianočná výzdoba, na jednej strane motivuje ľudí kupovať, začínajú rozmýšľať o Vianociach a začnú plánovať. Na druhej strane je to vcelku frustrujúce, že pri teplotách, keď ešte pocitovo zažívame koniec leta, niekto nás osloví s vianočnými prípravami.

NIE

Mnohí z nás sa stresovať nenechajú a stačí im malá halúzka, možno aj to imelo, spoločný obed bez rituálov a predovšetkým pár dní voľna strávených pri televízore. Alebo si zaplatia luxusnú dovolenku niekde v teple pri mori, aby z toho bláznivého kolotoča celkom vypadli.