O mnohých témach sa hádame, nevieme nájsť kompromis a zväčša máme dojem, že práve my sme majiteľmi pravdy. Aj preto PLUS 7 DNÍ prináša rubriku, v ktorej sú argumenty za a proti a ktorú sme nazvali PLUS MÍNUS. Hľadáme v nej odpovede na základe poctivej analýzy problému s tým, že nič nie je len čierne či biele. Otázku uverejňujeme na webovej stránke plus7dni.pluska.sk, alebo na Facebooku PLUS 7 DNÍ. Budeme radi, ak sa do diskusie zapojíte.

Štátny pohreb je prežitok

ÁNO

V dnešnej dobe to už naozaj vyznieva ako papalášizmus. Pochopili to aj v Prahe, a tak sa rozhodli pre zmenu. V prípade Karla Gotta vraj nepôjde o klasický štátny pohreb, ale vypraviť sa má pohreb so štátnymi poctami, ktorý má iné formálne náležitosti a vzťahuje sa aj na iné významné osobnosti.

NIE

Nie je to prežitok, je to len pocta zosnulému, ktorá má svoju tradíciu. Štátny pohreb je súhrnom aktov, v ktorých významnú úlohu zohráva armáda. Telo vezie vojenská lafeta ťahaná koňmi, pred ňou pochodujú vojaci, za ňou po rodine a ústavných činiteľoch armádna generalita a za ňou ďalší vojaci. Všetky tieto pocty sú určené zosnulému hlavnému veliteľovi ozbrojených síl, ktorým je každý prezident.

Súhlasíte s tým, aby mal Karel Gott štátny pohreb?
Súhlasíte s tým, aby mal Karel Gott štátny pohreb?
Zdroj: Plus 7 dní
Súhlasíte s tým, aby mal Karel Gott štátny pohreb?
Súhlasíte s tým, aby mal Karel Gott štátny pohreb?
Zdroj: Plus 7 dní

Babiš zbiera politické body

ÁNO

Český premiér Andrej Babiš sa dokonca rozhodol, že organizáciu pohrebu zoberie na svoje plecia. Navrhol vláde, aby sa pohreb uskutočnili v Katedrále svätého Víta. Myslí si, že Gott by si zaslúžil, aby sa s ním ľudia mohli takto rozlúčiť. Naposledy, ešte v roku 2011, mal štátny pohreb prezident Václav Havel. Odvtedy však zomrelo veľa významných vedcov a umelcov. Prečo by mal túto poctu dostať práve Gott?

NIE

Podľa ankety s Babišovým nápadom súhlasí väčšina občanov. Prečo by nerealizoval ich vôľu? A kto iný, ak nie premiér, by sa mal zaujímať o svojich občanov? Nehovoriac, že zosnulému spevákovi Gottovi tým vzdáva úctu, ktorá mu podľa fanúšikov právom náleží. Veď kto urobil Českej republike lepšie meno, ak nie mnohonásobný zlatý slávik?

Súhlasíte s tým, aby mal Karel Gott štátny pohreb?
Súhlasíte s tým, aby mal Karel Gott štátny pohreb?
Zdroj: Plus 7 dní

Gott si štátny pohreb zaslúži

ÁNO

Celý život rozdával radosť ľuďom po celom svete, jeho hlas milujú milióny ľudí, tak prečo si ho neuctiť? Jednoducho, zaslúži si štátny pohreb, ktorý má presne naplánovaný priebeh a ktorý okrem rodiny koordinujú najvyšší ústavní činitelia. A kto si ho zaslúži viac ako držiteľ 42 Zlatých slávikov, viacerých cien Týtý, Zlatých a Platinových platní? Spevák je známy po celom svete, počas svojej kariéry absolvoval množstvo koncertov v Európe, USA, Kanade, Číne, Austrálii i Japonsku a hosťoval v stovkách televíznych šou doma aj v zahraničí.

NIE

Štátny pohreb pre človeka, ktorý nebol politickým predstaviteľom štátu, je nezmyselný. A nie je to žiadna neúcta, veď postačuje, že prezident Zeman dal stiahnuť na pol žrde štátne vlajky, ktoré tak zostanú až do dňa pohrebu Karla Gotta. Otázne je aj to, prečo má byť pohreb v katedrále a nemôže byť v Národnom divadle alebo na Žofíne, ako to mal trebárs spevák Waldemar Matuška.