Bol to teplý slnečný deň 15. júna. Davy stáli v uliciach, ostreľovači na strechách starého hotela, vojaci nastúpení pred budovou divadla. nastupujúca prezidentka sa potila v belasých v šatách od návrhára Borisa Hanečku a dôstojne preberala najvyšší úrad v krajine.

Inauguráciu Zuzany Čaputovej vysielali dve televízie  a záujem o prvú ženu v Grassalkovičovom paláci mali aj turisti či médiá zo zahraničia. na obed zaznel v Redute sľub, príhovor, konala sa prehliadka vojakov a čestnej stráže. Neskôr prezidentka obedovala so seniormi, kládla vence na Devíne a nakoniec večer pripíjala s 500 hosťami na recepcii. Účet za program? Presne 64 912,99 eur, informoval Plus 7 dní prezidentský palác.

Čaputovej úradníci jednotlivé položky nerozpísali, takže nie je jasné, ktorý bod zdražel oproti účtu, ktorý za inauguračný deň platili predchodcovia prezidentky. Koľko vlastne cáloval Ivan Gašparovič a Andrej Kiska? Šéf strany Za ľudí položky rozpísal. Vieme napríklad, že prípitky na slávnostnej schôdzi stáli dokopy  6 200 eur,  kvetinová výzdoba 3400 eur, prenájom Reduty tiež približne toľko. Za hudbu filharmónie počas omše Te deum zaplatili 6 200 eur, za pozvánky 2 112 eur, za občerstvenie a obsluhu počas večernej recepcie na Hrade skoro 20-tisíc. Celkovo jeho paráda vyšla na 54 672,66 eur.  O niečo menej platil za svoju inauguráciu v roku 2009 aj Prezident Gašparovič. Sumu, ktorú uviedli bola rovných 51-tisíc eur.

Rozdiel medzi inauguráciu v júni 2019 a tou, ktorú mal Andrej Kiska v roku 2014 je približne 10-tisíc eur. Zdraželo jedlo, pitie, papier pozvánok alebo si prezidentka musela priplatiť za nájom Reduty, lebo priestory Hradu nemohla využiť? Pozrite si podrobný účet.

Účet na inauguráciu
Účet na inauguráciu
Zdroj: Kancelária prezidentky SR

Mohlo by vás zaujímať: