Na Slovensko prišiel najmladší expert na umelú inteligenciu (AI) na svete. Pätnásťročný Kanaďan Tanmay Bakshi sa v pondelok stretol s vedúcim Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII) Patrikom Krauspem. TASR o tom informovalo oddelenie komunikácie podpredsedu vlády.

Bakshi sa počas svojej návštevy na Slovensku zúčastnil na konferencii Value-Driven AI, ktorá sa konala pod záštitou ÚPVII a Zastúpenia Európskej komisie. "Umelá inteligencia sa považuje za najprelomovejšiu digitálnu technológiu, pričom môže výrazne zlepšiť život ľudí a priniesť veľké výhody spoločnosti, ako aj priemyslu. Ide napríklad o zlepšenie zdravotníckej starostlivosti, účinnejšiu verejnú správu, bezpečnejšiu dopravu či efektívnejšie súdnictvo,"povedal Krauspe.

Podujatie zorganizovala Americká obchodná komora v SR (AmCham) v spolupráci so slovenským centrom pre výskum umelej inteligencie slovak.AI. Cieľom platformy slovak.AI je využiť potenciál umelej inteligencie na podporu hospodárskeho rastu na Slovensku. "Rozvoj umelej inteligencie je pre ďalšie napredovanie Slovenska kľúčový," uviedol prezident AmCham a člen Správnej rady slovak.AI Gabriel Galgóci.

Tanmay Bakshi sa programovaniu venuje od svojich piatich rokov. V súčasnosti na svojom YouTube kanáli uverejňuje návody, ako vyvíjať webové aplikácie či kódovať, a vyvíja systém pre ľudí trpiacich Rettovým syndrómom, ktorý im má pomôcť hovoriť. Jeho cieľom je cez svoje knihy a semináre pomôcť programátorom naučiť sa, ako kódovať a inovovať.