Nevie, čo od dobroty?! S platom viac ako šesť miliónov eur ročne je trojnásobný majster sveta Peter Sagan (29) najlepšie zarábajúcim cyklistom na svete. Tourminátor, ako ho prezývajú, sa vďaka talentu a snahe stal vzorom pre deti a tínedžerov na celom svete. Tí upriamujú na neho pozornosť aj preto, že sa stal modernou módnou ikonou. Každý rok prekvapuje zmeneným imidžom a za posledné roky sa dal aj riadne „počmárať“. Vplýva na neho až takto jeho manažér?

Nenápadné začiatky

Počas svojej cesty nahor menil Peter nielen účesy. Najväčší prerod u neho nastal pred dvoma rokmi - keď na pretekoch vyzliekol tričko, fanúšikovia sa nestačili čudovať, čo so sebou porobil. Svoje vyšportované telo pretvoril na „umelecký“ obraz. Ako prvé si dal do kože vytetovať pamiatku na kamaráta Martina, ktorý sa mu raz v bare podpísal na stehno. Tento autogram si cyklista chcel nechať natrvalo. Martin, keď to po čase zbadal, nechápal, čo to Petrovi napadlo. A ten nemal dosť.

„Musel som si dať ďalšie, pretože podľa Talianov prináša jedno tetovanie nešťastie,“ vysvetľoval neskôr športovec vo svojej knihe, prečo si znova ľahol pod ihlu. Najvýraznejšie tetovanie, ktoré si dal urobiť, sa nachádza na pravom boku jeho tela. Komiksovú postavu Jokera vo filme o Batmanovi stvárňoval dnes už zosnulý Heath Ledger, ale na Saganovi vyobrazil tetovač miesto hercovej tváre tú cyklistovu. K tomu pridal výrok Why so serious? - čo v preklade znamená Prečo tak vážne? Toto tetovanie vyvolalo u cyklistových fanúšikov zmiešané ohlasy. Niektorí to považovali za vtipné, iným sa zdalo bizarné, že si dal vytetovať samého seba. A čo hovorí on? „Prečo tak vážne? Každý je vždy vážny. Nemusíte brať život tak vážne. Zabávajte sa. Keď stratíte zábavu, všetko sa zrúti,“ vraví rodák zo Žiliny.

Počmáraný Sagan: Na tele má už štyri veľké tetovania. Najnovšie má na chrbte.
Počmáraný Sagan: Na tele má už štyri veľké tetovania. Najnovšie má na chrbte.
Zdroj: INSTAGRAM

Ako dvojičky?

Podobné tetovanie, čo mnohí našinci nevedia, má Saganov španielsky marketingový manažér, ktorý pôsobí v nemeckom tíme Bora-Hansgrohe. Gabriele Uboldi si dal Jokera s rovnakým výrokom vytetovať na pravé stehno. Pod fotografiu, ktorou sa pochválil pred rokom na Instagrame a je na nej spolu so Saganom, napísal: „Vždy ma teší náš voľný čas.“Čím naznačil, že s Petrom majú k sebe blízko, a keď majú chvíľu voľna, trávia ho spoločne. Zjavne zväčša u tetovača, ktorým je španielsky umelec Javier Martin.  Ako prvý sa podľa fotiek na sociálnej sieti dal uňho tetovať Petrov manažér, ktorý sa Jokerom pýšil už v auguste 2017. O tri mesiace sa Tourminátor pochválil videom, ako robí tetovanie známemu umelcovi on, až potom sa karta obrátila a dal si svoje telo „počmárať“ aj Peter. „Verím, že tetovanie, ktoré mi urobí môj priateľ Javi, bude lepšie ako to, ktoré mu robím ja,“ povedal vtedy cyklista.

Posadnutý?

V januári 2018 Javier zverejnil ďalšie dve Saganove nové tetovania. A to Marlon Tatoo, ako ho nazvali, ktoré znázorňuje dve päste. Jedna patrí hviezdnemu cyklistovi, druhá jeho synovi Marlonovi, ku ktorej je pripísaný jeho dátum narodenia. Sám Sagan vo svojej autobiografii uviedol, že ide o jeho najobľúbenejšie tetovanie. Po ňom mu pribudli ešte tri jazvy, ktoré symbolizujú jeho tri víťazstvá na majstrovstvách sveta - 2015 Richmond, 2016 Dauha a 2017 Bergen.

Najobľúbenejšie: Jeho päsť a päsť jeho syna.
Najobľúbenejšie: Jeho päsť a päsť jeho syna.
Zdroj: INSTAGRAM

Dnes je jasné, že cyklista svoje telo „ozdobil“ už ďalším obrázkom. Tento rok na pretekoch v Južnej Austrálii zhodil dres a divákom odhalil, že mu pozdĺž celej chrbtice svieti ďalšia „kerka“. Okrem prepletajúcich sa tŕňov sa mu na šiji objavilo takzvané tribal ornamentálne tetovanie pripomínajúce krídla a číslo stojedenásť, čo bolo nielen jeho štartovacie číslo na pretekoch, ale aj počet jeho doterajších víťazstiev. Slovo tribal označuje staroveký kmeň. Existuje vraj množstvo kmeňových motívov, ktoré môžu byť esteticky zaujímavé, ale môžu mať v mnohých prípadoch dôležitý význam. Najčastejšie si ich dávajú tetovať muži holdujúci bojovým motívom tribal, ktoré mali príslušníkom boja dodávať odvahu. Možno ju potrebuje aj Sagan vo svojom boji o ďalší titul.

Za kvalitu sa platí

Keďže takéto dielo vzniká niekoľko hodín, Sagan musel v tetovacom štúdiu stráviť mnoho času. „Samozrejme, nerobí sa to naraz, ale zväčša po častiach,“ dozvedáme sa od cyklistových fanúšikov, ktorí majú k takýmto obrázkom blízko. „U nášho tetovača by napríklad Joker stál okolo tristo eur, ale u iných pokojne aj viac. Nehovoriac o zahraničných umelcoch. Neprekvapilo by, keby to stálo aj šesťsto eur. Ceny u nás a v zahraničí sú rozdielne.“ Nechajme sa teda prekvapiť, koľko eur Sagan ešte na tetovania minie a kedy si povie dosť.