Podľa našich informácií sa mu, neborákovi, nečakane zhoršil zdravotný stav. A čo čert nechcel, práve v čase, keď mal byť predvedený pred súd. S dvoma kumpánmi totiž čelí žalobe za závažné zločiny, ktorých sa vraj spoločnými silami dopustili ešte v rokoch 2010 a 2011. Ak ich odsúdia, Doležajovi hrozí, že pobyt za múrmi väznice sa mu predĺži o pätnásť rokov.

Zrušené pojednávanie

Skutočnosť, že odsúdený člen piešťanskej odnože mafiánskej skupiny piťovcov Roman Doležaj skončil v nemocnici, nám oznámila hovorkyňa súdu Jana Rakovská. Teda, niežeby sa tak rozhodla z vlastnej iniciatívy. To určite nie. Veď ona má iste kopu inej roboty, než informovať médiá o zdravotnom stave verejne známych zločincov. Rakovská len reagovala na naše otázky ohľadom pojednávania, ktoré sa malo na Okresnom súde v Trnave uskutočniť 15. marca. Pred sudcu sa mali v ten deň postaviť traja muži vrátane Romana Doležaja. Lenže pojednávanie bolo zrušené. „A to z dôvodu hospitalizácie obvineného R. D.,“ konštatovala Jana Rakovská a dodala, že súd nevie povedať, prečo tento obvinený skončil v nemocnici. Prezradila iba toľko, že menovaná trojica sa podľa obžaloby dopustila „pokračovacieho obzvlášť závažného zločinu krádeže spáchaného organizovanou skupinou, a to sčasti v štádiu pokusu a v časti dokonaného“. Rakovská dodala, že sudca stanovil nový termín pojednávania v tejto veci na jún.

Nič nepovedia

Na zhoršený zdravotný stav ináč dobre stavaného Romana Doležaja, ktorý si od roku 2015 v base v Hrnčiarovciach nad Parnou odpykáva triapolročný trest za rôzne skutky spáchané v organizovanej skupine piťovcov, sme sa pýtali hovorcu Zboru väzenskej a justičnej stráže Adriána Baláža. Lenže neuspeli sme. „Zbor väzenskej a justičnej stráže je oprávnený poskytovať informácie o osobách vo výkone väzby a výkone trestu odňatia slobody len zákonom stanoveným orgánom a inštitúciám v rozsahu nevyhnutnom na plnenie ich úloh. Ostatným orgánom, inštitúciám a fyzickým osobám môže byť takáto informácia poskytnutá len so súhlasom dotknutej (väznenej) osoby. Pretože zbor nedisponuje súhlasom dotknutej osoby, nemožno vám poskytnúť požadované informácie, osobitne v prípade informácií týkajúcich sa zdravotného stavu,“ vysvetlil nám slušne Adrián Baláž dôvody, prečo nás do zdravotných problémov Romana Doležaja nesmie zasvätiť.

V modrom zamate: Muži-nemuži, Marianna Ďurianová sa opäť zaradila medzi VIP a užíva si aj bez partnera.
V modrom zamate: Muži-nemuži, Marianna Ďurianová sa opäť zaradila medzi VIP a užíva si aj bez partnera.
Zdroj: EMIL VAŠKO

Nuž a nedozvedeli sme sa ani to, kde Doležaja v čase, keď sa mal zúčastniť na pojednávaní, hospitalizovali. „Zdravotná starostlivosť sa obvineným a odsúdeným poskytuje v zdravotníckych zariadeniach zboru, ktoré sú v každom ústave. Ak si ich stav vyžaduje zdravotnú starostlivosť, ktorú nemožno poskytnúť v ústave, poskytne sa v potrebnom rozsahu v Nemocnici pre obvinených a odsúdených a Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Trenčíne. Ak nemožno poskytnúť zdravotnú starostlivosť ani vo väzenskej nemocnici, poskytne sa na nevyhnutne potrebný čas v inom, civilnom zdravotníckom zariadení. V takomto prípade stráženie obvineného a odsúdeného zabezpečuje Zbor väzenskej a justičnej stráže,“ odpovedal Adrián Baláž na otázku, v ktorom zariadení chorého Doležaja pripútali na lôžko.

Vykrádali kamióny

Vráťme sa však k pojednávaniu, ktoré sa malo uskutočniť 15. marca. Hoci súd nepriblížil, čoho sa trojica mužov vrátane Doležaja dopustila, Mojmír Huna, hovorca Krajskej prokuratúry v Trnave, ktorá na nich obžalobu vlani v júli podávala, prezradil, že za spáchané skutky im v prípade dokázania viny hrozí trest odňatia slobody na desať až pätnásť rokov. Krádežami, z ktorých sú muži obvinení, vraj totiž spôsobili škody veľkého rozsahu.

Reč je zrejme o prípade, pre ktorý kedysi na jeseň 2015 zažívala rušné chvíle aj moderátorka Marianna Ďurianová. Do jej bytu vtedy vtrhlo policajné komando hľadajúce jej milenca Doležaja aj dôkazy proti nemu. Krátko nato on sám skončil vo väzbe. Stalo sa tak v rámci policajnej akcie s názvom Sahara, zameranej na odhalenie páchateľov krádeží, pri ktorých spôsobili škodu za viac ako 300-tisíc eur. Podľa vtedy medializovaných informácií ich trestná činnosť súvisela s takzvanou fantómovou kamiónovou dopravou a vykrádaním kamiónov.

Moderátorka športu RTVS, ktorá má s Doležajom päťročného syna Romanka, chodí trestaného partnera navštevovať za mreže pravidelne. Zhruba raz mesačne, aspoň tak to tvrdia jej známi. V čase, keď ešte mohol ležať v nemocnici, si však vyrazila medzi slovenskú smotánku. Odela sa do overalu z modrého zamatu a vo veľkom štýle vykročila na odovzdávanie televíznych cien. Hoci sama žiadnu nedostala, after party si užívala v sektore pre VIP, do ktorého nemal prístup len tak hocikto. Namiesto odsúdeného muža jej spoločnosť robila sestra Darina.