História 21. storočia mohla vyzerať úplne inak, keby niektoré z povestných prejavov predniesol predseda slovenského parlamentu Andrej Danko. K takému záveru prišli výskumníci Harvardovej univerzity, na základe sofistikovanej počítačovej simulácie. Supervýkonné stroje vypracovali scenáre vývoja dejín - čo by sa stalo, ak by šéf slovenských národniarov v roku 1942 namiesto Mahátmu Gándhího odkázal britským kolonizátorom povestné: Opusťte Indiu. Alebo ak by sa v roku 1963 ocitol v koži Martina Luthera Kinga a masám porozprával „o svojom sne“. Zistenia sú fascinujúce.

„Fenomén pána Danka nás zaujal počas nedávnej inaugurácie prezidentky Zuzany Čaputovej. Stačil jediný pomerne krátky prejav a hneď na zopár minút pripravil krajinu o hlavu štátu,“vysvetlil bostonský sociálny antropológ John Smith. „Prišli sme na myšlienku preskúmať, ako by vyzeralo 21. storočie v prípade, že by zlomové prejavy predniesol Andrej Danko svojím jedinečným, neopakovateľným spôsobom.“

Výskumníci vybrali dve modelové situácie - zásadný prejav Mahátmu Gándhího proti kolonizácii a známy prejav za rasovú rovnoprávnosť Martina Luthera Kinga. Vyšlo im, že v oboch príspevkoch by Dankove slová boli na prospech veci.
„Gándhí vystúpil s prejavom Opusťte Indiu v auguste 1942 v Bombaji. Po piatich rokoch jeho krajina mohla oslavovať nezávislosť od britskej nadvlády,“ vysvetlil Smith pre PLUS 7 DNÍ. A jedným dychom dodal: „Ak by vtedy prehovoril Andrej Danko, Briti by odišli ešte skôr.“ Počítač totiž odhadol, že z jeho prejavu by britskí vládcovia Indie boli mimoriadne zmätení a dosť znudení. Pri opakovanom vystavení pôsobeniu Dankových slov by rýchlo utiekli domov. „Na toto teda nie som odkázaný. Radšej sa vrátim do upršanej vlasti ku škaredej manželke, ako by som toto počúval,“ počítačový softvér takto vykreslil predpokladané zmýšľanie priemerného anglického koloniálneho úradníka.

Počítačová simulácia: Vedci skúmali, čo by sa stalo, ak by sa Andrej Danko prevtelil do Mahátmu Gándhího či Martina Luthera Kinga.
Počítačová simulácia: Vedci skúmali, čo by sa stalo, ak by sa Andrej Danko prevtelil do Mahátmu Gándhího či Martina Luthera Kinga.
Zdroj: Profimedia.sk

Podobne by sa v prípade Dankovho zásahu rýchlejšie a elegantnejšie vyriešila rasová diskriminácia v Spojených štátoch. „Prejav slovenského podpredsedu parlamentu by nepochopili bieli ani čierni, nič by im nehovoril. A uvedomili by si, že sú si vlastne veľmi podobní. Rasové zrovnoprávnenie by sa tak udialo oveľa plynulejšie, bez zbytočného napätia a násilia,“ zhrnul pre PLUS 7 DNÍ závery podnetného výskumu John Smith.