Bude poskytovať plánovanú aj akútnu starostlivosť a postarať sa má aj o tých najnáročnejších z celého Slovenska. Špičkové operačné sály a ďalšie vymoženosti nemocnice Bory, označovanej ako zariadenie novej generácie, predstavili vo štvrtok na mieste realizácie investori spoločnosti Penta. O prednostiach nového zariadenia svedčí aj fakt, že sa myšlienkou jej odkúpenia zaoberá slovenská vláda.

Najväčšia súkromná investícia

Nemocnica Bory, ktorá bude patriť do siete nemocníc Svet zdravia bude zahŕňať 14 špičkových operačných sál, urgentný príjem novej generácie, osem intímnych pôrodných izieb namiesto boxov či robotickú prípravovňu liekov. Ako uviedol investor na tlačovej besede, nemocnica bude poskytovať plánovanú i akútnu zdravotnú starostlivosť na najvyššej európskej úrovni, ktorá bude plne hradená z verejného zdravotného poistenia. Výstavba nemocnice odštartovala minulý rok a spustenie plnej prevádzky je naplánované na január 2022. Výdavky na celý projekt sa vyšplhajú podľa odhadov na 240 miliónov eur. Malo by ísť zároveň o najväčšiu súkromnú investíciu do zdravotníctva na Slovensku.

„Naše regionálne nemocnice, novopostavená moderná nemocnica v Michalovciach a pripravovaná prvá koncová nemocnica na Boroch sú najlepším príkladom toho, ako skupina Penta pozitívne mení slovenské zdravotníctvo. Často sme príkladom pre ostatných, keď zavádzame inovatívne medicínske a prevádzkové procesy, ktoré zvyšujú kvalitu zdravotnej starostlivosti a bezpečnosť pacienta. Vieme, že aj v slovenských podmienkach sa dá dosiahnuť európska úroveň a dnes som hrdý na to, čo sme už dokázali a kam naše zdravotníctvo posúvame,“ uviedol Eduard Maták, partner v Penta Investments, ktorej súčasťou je sieť nemocníc Svet zdravia.

Nemocnica na Boroch má byť prvou voľbou pre obyvateľov spádovej oblasti a zároveň sa zameriavať i na náročné diagnózy, a to najmä z oblasti chirurgických a intervenčných výkonov zameraných na onkologické, neurovaskulárne, kardiovaskulárne a traumatologicko-ortopedické výkony, ktoré sa bežne na Slovensku nevykonávajú. „To si vyžaduje špičkovú medicínsku techniku a prístrojové vybavenie, moderné ošetrovateľské postupy a erudovaný odborný personál,“ poznamenal generálny riaditeľ siete nemocníc Svet zdravia a siete polikliník ProCare Vladimír Dvorový.

Náročné ochorenia aj diabetici

Nemocnica bude zastrešovať takmer všetky medicínske odbory. Nosnú činnosť však bude tvoriť šesť hlavných klinických interdisciplinárnych programov, na ktorých sa budú podieľať odborníci viacerých špecializácií. Patrí medzi nich starostlivosť o matku a dieťa, srdcovocievne ochorenia, cievne mozgové ochorenia, onkologické ochorenia, úrazové lekárstvo a program pre poruchy metabolizmu a trávenia. V novej nemocnici sa však budú liečiť aj všetky bežné choroby, čiže i cukrovka, vysoký krvný tlak alebo žlčníkové ťažkosti. Pri koncipovaní zamerania nemocnice sa ale projektový tím sústredil predovšetkým na najčastejšie príčiny chorobnosti a úmrtnosti slovenskej populácie, na základe ktorých určil spomínané hlavné medicínske programy. Nemocnica bude v prípade potreby pripravená aj na zapojenie sa do národného transplantačného programu a podporovať chce i vedu a výskum.

Päťpodlažná budova nemocnice je navrhnutá s vysokým dôrazom na efektivitu prevádzky. Na prvom nadzemnom podlaží budú sústredené predovšetkým ambulancie, diagnostika, urgentná starostlivosť, centrálny odber laboratórnych vzoriek, pracovisko dialýzy, hlavná recepcia a obchodné prevádzky. Na druhom zriadia operačné sály, pôrodnicu, oddelenia intenzívnej starostlivosti a pracoviská jednodňovej starostlivosti so samostatnou recepciou. Na treťom a štvrtom podlaží budú umiestnené lôžkové oddelenia a piate bude tvoriť technické zázemie budovy. Na jedinom podzemnom podlaží budú sústredené činnosti nukleárnej medicíny a rádioterapie, podporné zdravotnícke a logistické prevádzky, školiace centrum a kuchyňa. Na streche budovy zriadia heliport. Nemocnica bude mať vyše 400 lôžok. Ročne plánuje uskutočniť 35-tisíc hospitalizácií a 350-tisíc ambulantných vyšetrení.

Záujem má aj štát

O kvalitách budovanej nemocnice svedčí aj nedávne vyhlásenie premiéra Petra Pellegriniho. Ako uviedol, štát má naďalej záujem o novú univerzitnú nemocnicu v Bratislave. Buď ju postaví v lokalite Rázsochy, alebo skúsi presvedčiť skupinu Penta, aby mu ponúkla svoju nemocnicu budovanú v lokalite Bory. Druhý variant má pripadať do úvahy len vtedy, pokiaľ by bolo možné nemocnicu rozšíriť. Pellegrini to vyhlásil po spoločnom rokovaní s investorom na Úrade vlády v stredu. „Štát neupúšťa od svoje myšlienky mať v Bratislave jednu veľkú univerzitnú národnú koncovú nemocnicu, kde bude poskytovať komplexnú zdravotnú starostlivosť," povedal Pellegrini.

Pellegrini doplnil, že štát nemôže dovoliť, aby najšpičkovejšie zdravotníctvo bolo v rukách súkromnej firmy. „Tam nikdy nevieme, komu investor nemocnicu nakoniec predá. Musíme mať vlastnú nemocnicu, to je strategický záujem štátu," vyhlásil Pellegrini.

Eduard Maták, partner v Penta Investments však po rokovaní s premiérom uviedol, že sa so štátom zásadne rozchádzajú v názore na to, ako by sa mal uberať vývoj nemocničnej zdravotnej starostlivosti v Bratislave. „My si myslíme, že systém komplementárneho fungovania súkromnej a štátnej nemocnice je možný, zatiaľ čo väčšina zúčastnených si myslí, že takúto nemocničnú starostlivosť môže poskytovať iba štát," povedal. Zároveň odmietol predaj nemocnice štátu. „Nevidíme dôvod rokovať o predaji jednej izolovanej nemocnice," dodal.

Svet Zdravia je súčasťou skupiny Penta Investment, ktorá je akcionárom holdingu NMH.