Nepotopiteľnú loď poslal ku dnu ľadovec 15. apríla 1912 vo vzdialenosti 400 kilometrov od ostrova Newfoundland. Jeho vrak našli až v roku 2018, a to v hĺbke 3810 metrov. Od tých čias navštívilo vrak Titanicu sedemnásť expedícií. „Boli medzi nimi aj ruské hlbokomorské výskumné prístroje Mir 1 a Mir 2, ktoré pomáhali režisérovi Jamesovi Cameronovi pri nakrúcaní kultového filmu Titanic,“ píšu ruské noviny Komsomolskaja Pravda. „Už vtedy vedci vyjadrili svoj údiv nad tým, že sa vrak lode na morskom dne rozkladá oveľa rýchlejšie než sa očakávalo.“

Titanic sa potopil v mrazivej noci zo 14. na 15. apríla 1912
Titanic sa potopil v mrazivej noci zo 14. na 15. apríla 1912
Zdroj: Profimedia

V roku 2004 pri jednej z výskumných expedícii vzali výskumníci na povrch aj vzorky hrdze z povrchu úlomkov lode, na ktorých našli neznáme baktérie. Pomenovali ich Halomonas titanicae. Tento druh mikroorganizmov získava energiu tak, že okysličuje zlúčeniny dvojmocného železa na trojmocné, ľudsky povedané, mení železo na hrdzu. Ukázalo sa, že práve tieto mikroorganizmy urýchľujú koróziu oceľových častí lode.

Vrak Titanicu opäť na záberoch po dlhých 14 rokoch.
Vrak Titanicu opäť na záberoch po dlhých 14 rokoch.
Zdroj: profimedia/facebook

Smrť v priamom prenose

Začiatkom augusta, po štrnásťročnej pauze, sa potápači znova vrátili k Titanicu, aby tu nakrútili dokumentárny film. „Najúžasnejším pohľadom bolo pozorovať, ako sa zvyšky lode doslova rozpúšťajú v oceáne,“ citujú noviny jedného z potápačov. „Ak si porovnáte súčasný stav s vidozáznamami z rokov 1985 a 1997, nedá sa nevšimnúť, že vrak je doslova zarastený stalaktitmi z hrdze a kov sa mení na prášok. Pravá strana vraku, kde boli kajuty veliacich dôstojníkov, sa zrútila. Tým bol zničený aj jeden z najobľúbenejších predmetov fanúšikov lode, biela vaňa kapitána Smitha.“

Na dne
Na dne
Zdroj: UniversalImagesGroup

Ak to takto pôjde ďalej, vedci predpokladajú, že v roku 2030 zostanú po Titanicu iba hrdzavé škvrny na dne Atlantického oceánu. Potápači sa preto spustili k vraku lode niekoľkokrát a zdokumentovali ju vo formáte 3D.

Nepotopiteľný...
Nepotopiteľný...
Zdroj: archív

Pre budúce generácie top bude zrejme jediný spôsob, ako vidieť vrak lode jednej z najväčších morských katastrof, pri ktorej zahynulo 1496 ľudí.