Rozprávky sa dejú. Američania milujú klišé príbehy o splnených snoch. Takým je aj ten o ich rodáčke z Los Angeles Meghan Marklovej. Smiešne, ale ako pätnásťročná pózovala pred Buckinghamským palácom. Vtedy bola v Londýne na návšteve. Ani netušila, že o 22 rokov sa do paláca nasťahuje. Odkedy sa tridsaťšesťročná herečka rozhodla spojiť svoj život s britským princom Harrym, mladším o tri roky, tamojšie médiá ju nepočastovali inak ako americkou princeznou, hoci bolo jasné, že bude titulovaná ako vojvodkyňa, konkrétne zo Sussexu, ale komu by to prekážalo. Dokonca aj počasie mali na svadbe rozprávkové, nie pochmúrne anglické, ale americké. So slnečnými lúčmi.

Meghan Markle (vľavo) ako 15 ročná so svojou kamarátkou pred Buckinghamským palácom.
Meghan Markle (vľavo) ako 15 ročná so svojou kamarátkou pred Buckinghamským palácom.
Zdroj: Twitter

Keď si vojak vezme krásku

V sobotu 19. mája bývalý vojak (pre Američanov je dôležitá služba vlasti), navyše princ (!), povedal áno - so slzami na krajíčku - svojej milej, ktorú si bral z lásky. Americkej herečke z rozvrátenej rodiny, ktorá je sama rozvedená, spolovice černoška vychovávaná v katolíckej viere a aktivistka za rovnoprávnosť pohlaví. A to veru nie je málo. Minimálne na holly­woodsky príbeh. Veď už existuje dokument s chytľavým názvom Meghan Marklová - americká princezná. Taká normálna americká popoluška s kráľovským titulom. Inšpiratívna i zatracovaná. To, že Harry je až šiesty v poradí na trón a kráľom sa nikdy nestane a Meghan je vlastne druhotriedna herečka, sú len detaily alebo minulosť. Rovnako to, že dnes hrdá feministka na začiatku kariéry točila reklamy, kde vystupovala ako sexuálny objekt.

Od detskej aktivistky cez globálnu hviezdu po členku kráľovskej rodiny. Tak by sa dal zhrnúť životopis Meghan Marklovej. Jej životný príbeh zatienil aj ten Harryho. V krátkosti: Harry musel ako dvanásťročný niesť rakvu s telom princeznej Diany. Tragická smrť matky pri autonehode, keď ju prenasledovali paparacovia, poznačila jeho život dlhoročnými psychickými problémami. Len vlani priznal, že musel vyhľadať odbornú pomoc.

Ryšavého princa v čase jeho mladíckej nerozvážnosti bulvár miloval. Vychutnal si jeho excesy, keď na maškarný bál prišiel v nacistickej uniforme, priznal sa k huleniu trávy alebo ho nafotili v Adamovom rúchu tlačiac sa k nahej dievčine. Možno aj vďaka týmto prešľapom je jedným z najobľúbenejších členov monarchie. Navyše, ako rebel dnes už nepôsobí. Kráľovská vojenská akadémia ho upokojila. Výcvik pilota bojového vrtuľníka Apache absolvoval ako najlepší strelec. Dvakrát ho nasadili v Afganistane. V civile využíva svoj vplyv na podporu detí, telesne postihnutých športovcov a vojnových veteránov. A odkedy stretol ju, netúžil už Harry po ničom inom, ako usadiť sa a založiť rodinu. Svadba jednoznačne potvrdila, že jeho vyvolená má, na rozdiel od predchádzajúcich Harryho priateliek, jednu kľúčovú kvalitu - zvláda mediálny humbug okolo člena kráľovskej rodiny.

Už sú svoji.
Už sú svoji.
Zdroj: SITA

Malá feministka v paláci

Ale naspäť k Meghan. Americká televízna spoločnosť CBS, ktorá natočila dokument o Meghan, ho opisuje ako „pútavý a inšpiratívny pohľad na mimoriadnu ženu, ktorá sa už ako žiačka základnej školy so zápalom usilovala o odlíšenie dobrého od zlého. Stala sa úspešnou herečkou a plnohodnotnou polovicou globálne známeho páru novej éry“. Tina Brownová, píšuca príspevky o kráľovskej rodine, pre CBS News hovorí, že „títo dvaja budú najlepšími filantropmi na svete“. Harrymu ani Meghan nie je myšlienka boja za lepší svet cudzia. Korene má v jej minulosti. Ako jedenásťročná písala kompetentným, prečo sa v reklame na saponát hovorí, že ženy po celej krajine bojujú s mastnými panvicami - veď hádam aj muži umývajú v domácnosti riad. Po kritike malej aktivistky spoločnosť slogan pozmenila.

Meghan študovala medzinárodné vzťahy a pohrávala sa s myšlienkou venovať sa politike, ale herectvo bolo lákavejšie. Tak aspoň využila svoju známu tvár z obrazovky. Začala byť aktívna v charitatívnych organizáciách. Sústredila sa na pomoc deťom v Afrike a šírenie rovnoprávnosti. Navštevovala rozvojové krajiny. Jej vzorom je americká herečka Angelina Jolieová, ktorá sa dlhodobo angažuje v oblasti ľudských práv. Meghan s Harrym sú si teda blízki aj na poli dobročinnosti. Našťastie, lebo herecká kariéra sa nekamaráti s členstvom v kráľovskej rodine a hlavnou pracovnou náplňou oboch manželov bude charitatívna činnosť.

„Nie je to tak, že by sa vzdávala svojej hereckej kariéry. V skutočnosti sa Meghan chystá na najväčšiu úlohu svojho života,“ vysvetľuje hľadač talentov John Ferriter, prečo ju ukončenie hereckej kariéry nemusí mrzieť, hoci by sa mohlo zdať, že je to v rozpore s hlásaním rovnoprávnosti. Mimochodom, Meghan na rovnoprávnosť pohlaví nezabudla ani počas svadobného obradu - práve preto šla uličkou Kaplnky svätého Juraja k svojmu princovi polovicu cesty sama. Skrytý odkaz hrdej samostatnej ženy. Až v strede cesty za manželstvom sa k nej pripojil svokor princ Charles a odprevadil ju k Harrymu.

Meghan prvý raz ako vojvodkyňa zo Sussexu.
Meghan prvý raz ako vojvodkyňa zo Sussexu.
Zdroj: WPA Pool

Čo ďalšie prináša Meghan do monarchie a sveta? Multikulturalizmus a černošskú kultúru. Tá bola prítomná aj na svadobnom obrade. V emotívnej kázni hlavy americkej episkopálnej cirkvi biskupa Michaela Curryho, v ktorej odzneli citáty Martina Luthera Kinga, či v gospeli Stand By Me od Bena E. Kinga. Ako miešanka Meghan celý život narážala na rasové rozdiely. Po tom, čo sa prevalilo, že chodí s princom, médiá vo veľkom riešili jej pôvod. Aj keď žijeme v 21. storočí. „Nikdy som nezažil také ohováranie na titulných stranách novín, rasistické podtóny v komentároch, prehnaný sexizmus a rasizmus na sociálnych sieťach a komentáre pod článkami na webe,“ odkázal vtedy Harry prostredníctvom Kensingtonského paláca novinárom, aby dali jeho vtedy ešte priateľke pokoj.

Ľuďom, ktorí z rôznych kútov sveta cestovali na Britské ostrovy, aby sa mohli pozrieť na svadbu, nevestin pôvod zjavne neprekáža. Naopak. „Jeden z potomkov otrokov si berie člena kráľovskej rodiny, ktorej predkovia schvaľovali otroctvo. Lev si líha s baránkom,“ opísala nadšene pre The New York Times americká stenografka Denise Crawfordová z Brooklynu. „Pre monarchiu je veľmi dobré, že Meghan je rozvedená. Prelomilo to ďalšie tabu. Nádhera,“ tvrdí opatrovateľka z Paríža Christel Funtenová. „Je modernou verziou Wallis Simpsonovej, kde sa, skôr než dôjde ku katastrofe, všetko skončí rozumne,“ dodáva na margo porovnávania Meghan s dvakrát rozvedenou prominentnou Američankou Wallis, ktorú si v roku 1937 - napriek námietkam rodiny - zobral britský kráľ Eduard VIII. Stálo ho to anglický trón. Našťastie, Meghan si aspoň televízneho producenta Trevora Engelsona nezobrala v kostole - to by bola dodatočná komplikácia.

Exmanželia: Meghan chodila s filmovým producentom Trevorom Engelsonom od roku 2004. Vzali sa v roku 2011, ale manželstvo vydržalo len dva roky. Engelson bude produkovať komédiu inšpirovanú vzťahom jeho exmanželky s princom.
Exmanželia: Meghan chodila s filmovým producentom Trevorom Engelsonom od roku 2004. Vzali sa v roku 2011, ale manželstvo vydržalo len dva roky. Engelson bude produkovať komédiu inšpirovanú vzťahom jeho exmanželky s princom.
Zdroj: Profimedia

Novodobá popoluška

Na odľahčenie, americkú kultúru bolo cítiť aj na after party pre najbližších. Lebo tam voňali hamburgery, na ktorých si mohli pochutnať svadobčania. Rovnako možno od Meghan očakávať, že do monarchie prinesie dotyky. Pretože Američania sa za svoje emócie na verejnosti nehanbia. Už teraz môžeme sledovať, ako na seba s Harrym zamilovane hľadia a neustále sa držia za ruky. Skúste nájsť fotografiu, kde by si vymieňal nežnôstky Harryho starší brat, následník trónu princ William, s manželkou Kate. Alebo kde by sa aspoň držali za ruky. Treba však povedať, že sám Harry je na kráľovské pomery v reči tela netradične uvoľnený. Nakoniec, aj biskup Curry v kázni na ich svadbe energicky zdôraznil, že skutočnú moc zmeniť svet má len láska.

Na autentickosti popoluškovského príbehu pridáva i nevestina rodina. Hlavne tá nevlastná. Ale rodinu si nevyberáte. Otec Thomas Markle pre zdravotné problémy so srdcom na svadbu vôbec neprišiel. Predtým však zinscenoval s bulvárom zábery, ako si v kaviarni prezerá fotky svojej dcéry a budúceho zaťa. Meghanin synovec Tyler Dooley na počesť jej sobáša vyšľachtil špeciálnu odrodu trávy - Markle Sparkle (Iskra Marklovej).

Mladomanželský bozk pred verejnosťou.
Mladomanželský bozk pred verejnosťou.
Zdroj: Gettyimages

Väčšiu účasť ako nevestina rodina mali na svadbe Meghanini kolegovia z bývalej práce. Nevlastný brat so sestrou pozvánku nedostali - nečudo, „plytkú a falošnú“ Meghan ohovárajú, kade chodia. Roky sa spolu nebavia. Meghan ich slovné útoky v médiách neopätuje. Popoluška nebola pomstychtivá a hlavne - Meghan si takto pozornosť vydobývať nemusí. Už ju predsa má. Dokonca jej má viac ako dosť. To je vraj dôvod, prečo z nej aj niektorí Harryho priatelia nemajú dobrý pocit. Lebo na postave Rachel Zanovej v seriáli Kravaťáci si síce vybudovala slušnú kariéru, ale skutočne sa celosvetovo slávnou stala až po boku Harryho. „Hodí sa jej,“ povedala českej novinárke Anastázii Harrisovej z Lidovky.cz žijúcej v Spojenom kráľovstve Harryho dlhoročná priateľka.

Ak Meghan zamilovanosť hrá, ide jej to dobre. Verejnosť veriacu na rozprávky po jej svadbe s Harrym zaujíma už len to, ako budú vyzerať ich deti.