Skutočné rozprávky sa dokážu poriadne pokaš­lať. Pred vyše desaťročím svet s dojatím sledoval príbeh lásky luxemburského princa Louisa a obyčajného dievčaťa Tessy Antonyovej z tritisícového mestečka Niederkorn. Dnes sa handrkujú o peniaze v škaredom rozvodovom konaní. „Nikdy nepodceňujte silu žien,“ odkázala Tessy pred niekoľkými týždňami prostredníctvom svojho Instagramu. Pred londýnskym súdom totiž stojí sama proti skúsenému tímu manželových právnikov. Ale vyzerá to, že ťahá za kratší koniec.

Vojačka

Tridsaťtriročná Tessy si po skončení strednej školy vybrala trochu netradičnú dráhu pre dievča - s bratom dvojčaťom vstúpili do luxemburskej armády. Vášeň jej zjavne nechýbala. Dotiahla to síce len na hodnosť desiatničky, ale pokiaľ ide o pôsobenie v zahraničí, stala sa skutočnou priekopníčkou - ako prvá a jediná žena z Luxemburska sa v roku 2004 zúčastnila na niekoľkomesačnej misii v kosovskom meste Mitrovica. „Je to neuveriteľná škola života,“ spomínala v jednom z rozhovorov na svoje obdobie v uniforme. Okrem toho, že sa veľa naučila o sebe a ľuďoch, toto obdobie predurčilo jej osud iným spôsobom. V rovnakom čase slúžil v armáde aj princ Louis, mladší o rok, tretí syn luxemburského veľkovojvodu Henriho.

Dvaja tínedžeri si okamžite padli do oka. Svoj vzťah pred kráľovskou rodinou vraj zo začiatku tajili. Možno by si svoju lásku užívali v ústraní aj dlhšie, ale osud chcel inak. Tessy otehotnela a s pravdou museli ísť von. V marci 2006 sa im narodil syn Gabriel a už o niekoľko mesiacov boli oficiálne svoji. Aby si mohol zobrať svoju vyvolenú, princ sa vzdal nástupníckych práv. Hneď ďalší rok sa im narodil aj druhý syn Noah a v tom čase sa to podobalo na ozajstnú rozprávku. Veľkovojvoda s manželkou sa zjavne tešili z prvých vnúčat a zvykali si aj na neurodzenú nevestu, ktorá v roku 2009 získala titul luxemburskej princeznej.

Rozchod

O tom, čo sa medzi zaľúbencami stalo, prečo ich láska vyprchala, môžeme len špekulovať. Možno za tým bol potrat tretieho dieťaťa, ktorý Tessy, po­dľa vlastných slov, mimoriadne ťažko znášala. Možno princovi prekážala prílišná samostatnosť veľmi aktívnej manželky, ktorá medzičasom v Spojených štátoch vyštudovala medzinárodné vzťahy, pričom v diplomovej práci sa zamerala na rastúci nacionalizmus v Európe. A možno jednoducho, ako to pri manželstvách príliš mladých ľudí býva, po vyprchaní prvotnej zaľúbenosti pochopili, že sú príliš rozdielni. Dá sa totiž predpokladať, že dievča z malého mesta a člen jednej z najbohatších kráľovských rodín vyznávajú trochu iné hodnoty a zvyknutí sú na iný spôsob života.

Tesne pred rozchodom: V máji 2016 manželia spolu absolvovali synovo sväté prijímanie.
Tesne pred rozchodom: V máji 2016 manželia spolu absolvovali synovo sväté prijímanie.
Zdroj: profimedia.sk

V lete 2016 sa manželia rozišli a vo februári súd v Londýne, kde spolu žili, vydal dekrét o ich rozvode. Ten však vstúpi do platnosti, až keď si usporiadajú majetkové a finančné záležitosti. V žiadnom prípade to nejde ako po masle. V decembri po necelých dvoch rokoch sudca vydal princovi príkaz platiť princeznej 4-tisíc libier na každého zo synov, navyše bližšie neurčenú sumu aj jej. Tessy už naznačila, že s rozhodnutím nie je spokojná, a zvažuje odvolanie. Nepríjemný príbeh podľa všetkého bude mať pokračovanie.

Kto má pravdu

Možno vám pripadá zvláštne, že člen jednej z najbohatších kráľovských rodín sa vláči po súdoch pre zopár tisícok. V súdnej sieni jeho právnici argumentovali tým, že princ nemá trvalé zamestnanie, ale snaží sa ho zohnať. Podľa miestnych médií navyše starí rodičia financujú vzdelanie a zdravotné náklady mladých princov, takže ich výchova nie je finančne až tak veľmi náročná. Nejasnosti sú aj okolo Tessiných príjmov. Tá v súčasnosti pôsobí v organizácii Profesori bez hraníc a tiež sa angažuje v humanitárnych projektoch. Viaceré médiá napísali, že za to berie plat, čo princezná odmieta, vraj jej aktivity sú na báze dobrovoľníctva. Vyzerá to však, že ešte väčším bodom sváru než výživné pre deti je bývanie pre Tessy a jej synov. Vzhľadom na zákaz britského súdu informovať o finančných aspektoch vyrovnania, aj v tomto prípade je verejnosť odkázaná len na mediálne informácie. Princezná údajne žiadala od Louisa, aby jej kúpil dom, v ktorom s deťmi momentálne žijú, za 1,5 milióna libier. Vo vyhlásení pre tlač sa posťažovala, že v ňom môže bývať už len pol roka. Na druhej strane sa objavili správy, že kráľovská rodina je ochotná dom kúpiť a poskytnúť ho Tessy na užívanie, kým synovia nedokončia štúdium. Žiadajú od nej len to, aby nezverejňovala žiadne informácie z prostredia rodiny.

Apropo, zverejňovanie informácií. Obavy veľkovojvodu o súk­romie rodiny nie sú celkom neodôvodnené. Tessy je mimoriadne aktívna na sociálnych sieťach, fotky jej synov svietia na Instagrame pravidelne.  Niekedy si touto svojou prehnanou aktivitou sama škodí. Pred niekoľkými mesiacmi napríklad britský Daily Mail vytiahol, že na sebe mala náhrdelník značky Bvlgari za desaťtisíce. Aj preto občas musí čeliť kritike, že je zlatokopka, ktorej pri rozvode nejde ani tak o deti, ale len o udržanie luxusného životného štýlu. Ľudia blízki Tessy takéto obvinenia jednoznačne odmietajú. V živote princeznej vraj peniaze sú a vždy boli druhoradé.