Spravodlivosť si vás nájde. Možno nie vždy, ale v prípade Lamara Odoma, dvojnásobného víťaza basketbalovej NBA v drese Los Angeles Lakers, to určite platí. Bývalý manžel známej modelky Khloé Kardashianovej dokázal síce oklamať dopingových komisárov a vďaka podstrčenej vzorke moču svojho trénera prekĺznuť do nominácie amerického basketbalového Dream Teamu na olympiáde v Aténach 2004, no najväčší favoriti Hier tam v semifinále nečakane podľahli Argentíne a domov sa vrátili s veľkým fiaskom. Len bronz s tímom plným hviezd ako LeBron James, Dwyane Wade, Tim Duncan či Allen Iverson sa Amerike pochopiteľne málil. Bodaj by nie, bol to na olympiáde najhorší výsledok všetkých čias. Američanom sa dovtedy prihodilo len jediný raz (v Soule 1988), že nehrali finále.

Fajčil trávu každý deň

Dnes 39-ročný Newyorčan Lamar Odom sa k dopingovému podvodu priznal nedávno. Vo svojej autobiografickej knihe Dark­ness to Light (Z temnoty na svetlo). Detailne v nej opisuje, aký podvod použil, aby si v Aténach mohol zahrať. „Najskôr som sa neskutočne tešil, keď som sa dozvedel, že som medzi dvanástimi nominovanými hráčmi. A potom mi oznámili, že musím podstúpiť dopingový test. Bolo mi jasné, že nemám nijakú šancu prejsť. Fajčil som trávu každý deň. Panikáril som,“ priznáva v knihe Odom.  A tak mu v hlave skrsol „brilantný“ nápad. „Vygooglil som si na internete všetko možné, ako vyjsť z testu čistý, a napokon som si objednal falošný penis,“ netají. Potom už stačilo len poprosiť o moč trénera a nenápadne oklamať dopingových komisárov. Tí síce musia byť počas odberu vzorky športovca prítomní v miestnosti, no Odomovi sa podarilo počas úkonu vzbudiť dojem, že odobratá vzorka je skutočne jeho. A na olympiáde si zahral. Všetkých osem zápasov so slušným priemerom 9,3 bodu na zápas.

Kolaps v nevestinci

Psychicky labilný basketbalista potom zažil najkrajšie chvíle kariéry. V rokoch 2009 a 2010 bol jedným z kľúčových hráčov Lakers pri zisku titulu v slávnej NBA, vzápätí ho vyhlásili za najlepšieho náhradníka ligy. Ba s Američanmi sa stal v tureckom Istanbule majstrom sveta. Potom však po nezhodách s klubom zamieril do Dallasu a s Lamarom to začalo ísť dolu kopcom. Prišli psychické problémy, ktoré riešil rovnako ako jeho otec - drogami. Na rozdiel od neho nebral heroín, lež krek a neskôr kokaín. Výsledok bol však rovnaký, strmý pád dolu.  V októbri 2015 skolaboval po predávkovaní liekmi a drogami v nevestinci v Las Vegas a upadol do kómy. Mimochodom, hráča vysokého 208 centimetrov viezli do nemocnice sanitkou. Do pôvodne pristavenej helikoptéry sa totiž nezmestil. V nevestinci údajne utrpel sériu dvanástich mŕtvic a šiestich malých infarktov, no prežil. „Doktori mi povedali, že som chodiaci zázrak, no ja som vždy vedel, že mám pevnú vôľu,“prezradil začiatkom mája reportérovi Los Angeles Times.

Skrachované manželstvo: S Khloé Kardashianovou sa rozviedli, už stihli predať luxusný dom v LA, v ktorom spolu bývali.
Skrachované manželstvo: S Khloé Kardashianovou sa rozviedli, už stihli predať luxusný dom v LA, v ktorom spolu bývali.
Zdroj: Profimedia

K basketbalu sa vrátil. Hoci sporadicky a už nie v NBA, no aj tak je vraj mimoriadne šťastný, že sa dokázal dať dokopy. „Vrátil som sa, aby som prekonal strach a počúvol svoje srdce. To mi hovorilo, že musím hrať. Bola to jediná možnosť, ako ľuďom dokázať, že som sa zbavil návyku a znovu dokážem žiť a tešiť sa z maličkostí,“napísal pred pár týž­dňami na Instagrame.  Neboli to triumfálne návraty. V španielskom tíme Baskonia odohral len dva zápasy, s New York Knicks si po podpise krátkodobého kontraktu napokon nezahral vôbec a ani z myšlienky vyskúšať ligu v Číne nič nebolo. No už fakt, že Odom znovu trénoval a tímy uvažovali o jeho angažovaní, bol vzhľadom na problémy, akým v minulosti čelil, pre neho určite veľkým povzbudením.

Rozvod na druhý pokus

Napriek prvenstvám a triumfom je jeho život popretkávaný viacerými nešťastiami. Mama mu zomrela už v dvanástich na rakovinu, syn Jaden z prvého manželstva s Lizou Moralesovou skonal po šiestich mesiacoch na syndróm náhleho úmrtia. O bratranca prišiel počas automobilovej nehody, keď sedel vedľa neho.  Aj manželstvo s Khloé Kardashianovou vydržalo len sedem rokov. Rozviedli sa v decembri 2016. Na druhý pokus. Khloé podala žiadosť už rok predtým, no keď Odoma prichytili pri jazde pod vplyvom alkoholu a dobrovoľne podstúpil protialkoholické liečenie, žiadosť stiahla s konštatovaním, že je ochotná pomôcť mu. O rok ju však podala znovu a tentoraz už na rozvode trvala.

Na mizine však bývalá hviezda NBA nezostala. Napriek búrlivému životu sa Odom stihol stať majiteľom filmovej spoločnosti Rich Soil Entertainment.  V posledných mesiacoch hrával aspoň trojkový basketbal v BIG3 lige, ktorú založil rapový muzikant a herec Ice Cube. Tvorí ju 12 tímov, hrá sa na polovičnom ihrisku a rady si v nej zahrajú bývalé hviezdy NBA. Odom hráva v tíme Enemies (Nepriatelia). „Už nedokážem to, čo v minulosti. Ten Boží dar je preč, no budem makať, aby som sa stále zlepšoval,“ dodal Lamar.  Prvý zápas ho čakal vo Vegas - v meste, kde takmer prišiel o život. „Bláznivé, však? Vo Vegas sa mi toho prihodilo mnoho. No nevzdám to. Ešte si chcem zahrať. Aspoň rok,“dúfa Lamar.