Niet Brita, a hádam ani Európana, ktorý by nevedel, čo sa bude diať v sobotu 19. mája. Pred oltár predstúpia Meghan a Harry. Neprijmú spoločné priezvisko, ale spoločný titul. Svadba to, veru, bude veľkolepá. Priam kráľovská. Rovnako kráľovský bude rozpočet. Ak chystáte svadbu a chcete byť na nej ako princezná, môžete sa inšpirovať.

V novembri americká herečka Meghan Marklová a britský princ Harry oznámili, že sa rozhodli svoju lásku spečatiť. Ani nie do roka a do dňa od zásnub sa koná svadba. Nuž, keď nájdete svojho princa, nie je dôvod otáľať. Doslova. Lebo Harry je skutočný princ a nečudovali by sme sa, keby mal v stajni aj toho bieleho koňa. Snúbencom sa to kráti. Detaily dňa D sa verejnosti postupne dávkujú, len tie šaty zostávajú zahalené závojom tajomstva. Veď keď ich nemôže vidieť ženích, hádam sa v nich nevesta nebude pretŕčať pred verejnosťou. Desať dní pred svadbou si snúbenci neplánovali žiadne verejné výlety, svadobné prípravy vrcholia. Zosumarizujme si, čo vieme.

Na známosť sa dáva: Slávnostní trubači budú stáť asi 90-tisíc libier.
Na známosť sa dáva: Slávnostní trubači budú stáť asi 90-tisíc libier.
Zdroj: TASR

Nežiaduci hostia

Večnú lásku si snúbenci sľúbia v Kaplnke svätého Juraja na hrade Windsor. V tej si Harryho otec, princ Charles, v apríli 2005 bral svoju druhú manželku, Camillu, vojvodkyňu z Cornwallu. Obrad bude na pravé poludnie londýnskeho času. U nás budeme hodinu po obede. Bohoslužbu povedie windsorský dekan David Conner a dvojicu zosobáši arcibiskup z Canterbury, Justin Welby, ktorý herečku v marci pokrstil a ona prijala anglikánsku vieru. Welby, ktorý rád počúva britského rapera Stormzyho, pre BBC priznal, že pred každou svadbou je nervózny.

Meghan mal priviesť k oltáru otec Thomas Markle, televízny osvetľovač, držiteľ ceny Emmy za svetelné efekty. Pár dní pred veľkým dňom jeho dcéry stihol vyrobiť falošné paparaci foto, za ktoré zaplatili médiá po celom svete viac ako 100-tisíc libier. Dôvod jeho neúčasti je však iný. Prekonal infarkt a musí podstúpiť malú operáciu a kvôli nej môže na dlhý len do Spojeného kráľovstva zabudnúť. Meghan to, samozrejme, zamrzelo, ale zdravie je prvoradé.

Otec Meghan Markle sa chcel priživiť na dcérinej svadbe.
Otec Meghan Markle sa chcel priživiť na dcérinej svadbe.
Zdroj: Reprofoto Profimedia

Zaujímavé je, že Harry sa s budúcim svokrom osobne vraj ešte nestretol, doteraz si mali len telefonovať. S budúcou svokrou Doriou Raglandovou, inštruktorkou jogy, sa ale ženích stretol už niekoľkokrát. Napríklad v septembri na záverečnom ceremoniáli dobročinného športového podujatia Invictus Games. Rozvedení nevestini rodičia mali spolu pricestovať do Spojeného kráľovsktva týždeň pred svadobnou veselicou, aby sa zoznámili s Harryho najbližšími, vrátane jeho babky, kráľovnej.

Manželstvo Dorie a Thomasa vydržalo deväť rokov. Doria žije v Los Angeles a Thomas na dôchodku v Mexiku. Na zozname hostí z Meghaninej rodiny je okrem rodičov len nevlastná neter s manželom. Princova vyvolená má pritom z otcovej strany dvoch starších nevlastných súrodencov, no nevídajú sa a po tom, čo na ňu nakydali v médiách, sa to tak skoro asi nezmení. To, že nedostali pozvánku na kráľovskú svadbu, nevedia prehryznúť. Podľa brata Thomasa Meghan vôbec nie je taká ľudomilka, ako sa tvári. To, že pre zaneprázdnenosť zabudla na rodinu, jej zasa vyčíta sestra Samantha. Navyše tvrdí, že na otca, ktorý zbankrotoval, finančne kašle a úplne ju dopálilo, keď Harry vyhlásil, že jeho príbuzní sú pre Meghan „rodinou, akú nikdy nemala“.

Samantha povedala, že so sestrou sa odcudzili po tom, čo pre sklerózu multiplex zostala pripútaná na vozík. Akoby toho nebolo dosť, práve Samantha mala otca Thomasa nahovoriť, aby zinscenoval s bulvárom fotografie, ako si v kaviarni pozerá fotky Meghan a Harryho. Samantha navyše skončila po čerstvej autonehode v nemocnici so zranenou nohou. Ako opísal pre portál TMZ jej priateľ Mark, ktorý auto šoféroval, vraj bulvárny fotograf vybehol priamo pred kapotu ich auta a vyhýbajúci sa Mark preto skončil v betónovej bariére.

Na Samanthu číhajú zvedaví fotografi na každom kroku. Kvôli jednému vraj mala autonehodu.
Na Samanthu číhajú zvedaví fotografi na každom kroku. Kvôli jednému vraj mala autonehodu.
Zdroj: Profimedia

Apropo, hostia. Pozvánku na svadbu nedostali ani politickí lídri. Ani britská premiérka Theresa Mayová, ani Obamovci. Predsa len, Harry je až šiesty v následníckej línii na trón a vzhľadom na pobrexitové časy nejde o prekvapivý krok. Napriek neúčasti politickej elity bude gratulantov viac ako dosť: 2 640! Tisícdvesto z radov širokej verejnosti a okolo dvesto hostí bude zastupovať charitatívne spolky a ďalšie organizácie, ktoré pár podporuje.

Pozvánky: Dostalo ich 2 640 hostí.
Pozvánky: Dostalo ich 2 640 hostí.
Zdroj: WPA Pool

Takzvané zlaté pozvánky dostali i hrdinovia z ľudu ako 12-ročná Amelia Thompsonová, ktorá prežila teroristické vyčíňanie na koncerte v Manchestri, 18-ročný Kai Fletcher, ktorý sa ako 15-ročný ocitol na ulici a dnes pomáha iným, 30-ročný vojak Phillip Gillespiem, ktorý v roku 2011 stratil pravú nohu na misii v Afganistane, či inšpiratívny učiteľ na základnej škole, 28-ročný David Gregory. Budú mať česť sledovať príchod ženícha a nevesty a po obrade aj sprievod kočom ulicami Windsoru. Na sobáši a recepcii vo Veľkej sále Kaplnky svätého Juraja bude „len“ 600 hostí a ich počet sa na privátnej večernej oslave v súkromnej kráľovskej rezidencii Frogmore House zredukuje na dvesto. Z hviezdnych mien možno očakávať sira Eltona Johna, Eda Sheerana, Caru Delevingneovú, Davida a Victoriu Beckhamovcov či Serenu Williamsovú. Svadobné dary mladomanželia nechcú - nech vraj svadobčania radšej dajú peniaze na charitu.

Podľa počasia: Ak bude pekne, novomanželia sa zvezú v otvorenom koči, v prípade, že im bude pršať šťastie, vytiahnu ten so strechou.
Podľa počasia: Ak bude pekne, novomanželia sa zvezú v otvorenom koči, v prípade, že im bude pršať šťastie, vytiahnu ten so strechou.
Zdroj: TASR

Citrónovo-bazová torta

Pozvánky v mene svadobného otca, princa Charlesa, vytlačili v londýnskej tlačiarni Barnard & Westwood. Manželia si podľa skoro storočnej kráľovskej tradície vymenia obrúčky z waleského zlata, zdobené waleským drakom. Zlato má teplú ružovozlatú farbu a vyššie percento zlata - 24 karátov namiesto bežných 18.

Svadobná torta: Snúbenci si vybrali citrónovo-bazovú tortu s maslovým krémom a so živými kvetmi.
Svadobná torta: Snúbenci si vybrali citrónovo-bazovú tortu s maslovým krémom a so živými kvetmi.
Zdroj: Instagram

O kvetinovú výzdobu kráľovského hospodárstva a windsorského parku sa postará floristka Philippa Craddo­cková z Londýna. Využije sezónne kvety - Meghanine obľúbené pivónie či biele ruže, ktoré mala zas rada Harryho matka, princezná Diana. Kvety po svadbe rozdajú charite. Hostia si budú pochutnávať na citrónovo-bazovej svadobnej torte potretej maslovým krémom a ozdobenej živými kvetmi. Postará sa o ňu Clair Ptaková z vychýrenej londýnskej cukrárne Violet Cakes. Svadobným fotografom bude Alexi Lubomirski, ktorý nafotil aj oficiálne zásnuby páru. Podľa Daily Mail budú zaľúbenci tancovať prvý spoločný tanec na skladbu od Whitney Houstonovej I Wanna Dance with Somebody z roku 1987, takže žiadny slaďák. V playliste sa spomína Coldplay či Spice Girls, ktoré sú oficiálne pozvané. Spojí ich svadba opäť ako kapelu? Zaspievať by mal aj Elton John, keď už je pozvaný.

Princovi Harrymu pôjde za svedka starší brat William. V opačných rolách boli v roku 2011, keď si William bral Kate. Zatiaľ čo Kate mala za družičku len mladšiu sestru Pippu, v prípade Meghan sa očakáva, že bude mať tri až štyri družičky z radov svojich kamarátok, keďže už vieme, prečo sestru nepozvala. Prekvapením budú družičkovské šaty. V svadobnom sprievode sa objavia deti Williama a Kate - princ Georga a princezná Charlotte. Isté je to, že pri vykonávaní svojej úlohy budú rozkošní.

Vymenia si úlohy: Williamovi na svadbe s Kate svedčil Harry, teraz to bude naopak.
Vymenia si úlohy: Williamovi na svadbe s Kate svedčil Harry, teraz to bude naopak.
Zdroj: TASR

Najočakávanejším bodom vo svadobnej príprave sú nevestine šaty. Skloňujú sa mená niekoľkých dizajnérov, napríklad Erdem, Misha Nonoo - Meghanina kamarátka, ktorá ju s Harrym zoznámila - či značka Ralph & Russo, z ktorej dielne pochádzali Meghanine šaty na zásnubných fotografiách. V seriáli Kravaťáci mala Meghanina postava Rachel Zane oblečené svadobné šaty od Anne Barge. Meghan priznala, že neboli celkom podľa jej gusta. Pre Glamour zdôraznila, že uprednostňuje „náladové alebo jemne romantické šaty“.

Je tiež fanúšičkou J. Mendela a Elieho Saaba. Vylúčiť sa dajú len dizajnérky Catherine Walkerová, Victoria Beck­hamová a Vera Wangová, pretože odmietli, že by boli Meghaninou voľbou. Portál People očakáva niečo s rukávmi, ale čo sa týka dĺžky, azda budú šaty skromnejšie, ako mala Kate. Nuž, uvidíme. A uvidí aj Harry. Podľa Kensing­tonského paláca zočí nevestu v bielych šatách až vo svadobný deň, keď k nemu bude kráčať uličkou. „Radšej sa držím tradície,“ uviedla Meghan pre Glamour v roku 2016.

Drahá bezpečnosť

Meghanin tatko na dôchodku sa nemusí obávať. Všetky svadobné výdavky idú na účet kráľovskej rodiny. Portál Metro vyrátal, že svadba bude stáť takmer 33 miliónov libier. Kráľovská rodina sa pritom uskromnila. Predchádzajúca svadba Williama a Kate stála o dva milióny viac. Najdrahšou položkou vtedy aj teraz zostáva bezpečnosť. Ochrana mladomanželov odpočíta zo svadobného rozpočtu celých 30 miliónov.

Do Windsoru sa chystá vyše stotisícový dav. Vypravia preň dodatočné vlaky. Na pokojný priebeh šťastnej udalosti bude dohliadať britská polícia - pod drobnohľadom bude mať najmä železničné stanice aj cesty. Do akcie sa zapoja ozbrojení i tajní policajti, muži zákona so psami a špecialisti trénovaní na rozpoznanie nebezpečného správania.

Po náročnej svadbe si kráľovské hrdličky oddýchnu počas medových týždňov. Tie podľa indícií strávia v obľúbenej Afrike, konkrétne by to mohla byť Namíbia. Zakladateľ aplikácie Bridebook na plánovanie svadby Hamish Shephard tipuje, že svadobnú cestu zacvaká Meghan.

Prečítajte si tiež:

Názory na danú tému píšte do komentárov pod článkom.