Už 19. mája si tridsaťtriročný britský princ Harry a o tri roky staršia americká herečka Meghan Marklová vo Westminsterskej katedrále povedia svoje áno. Monarchistické kruhy sa budú musieť zmieriť s ďalším úspešným prienikom neurodzeného pôvodu do úzkeho a výlučného spoločenstva modrej panovníckej krvi. Je to prienik síce zriedkavý, ale nie ojedinelý. Rozprávkové príbehy popolušiek a ich princov pútali pozornosť v minulom i v tomto storočí a priťahujú i dnes. Tu sú najznámejšie z nich.

Monacký knieža Rainier a Grace Kellyová

Azda najslávnejší príbeh ozajstného princa a popolušky, hoci v prípade Grace Kellyovej paralela značne kríva, keďže išlo o jednu z najobletovanejších holly­woodskych hviezd povojnovej éry, hrdinku filmov ako Na pravé poludnie či Okno do dvora. Mimochodom, herečka pochádzala zo zámožnej rodiny. Svojho princa Rainiera III. stretla prvý raz v roku 1955, keď na čele americkej delegácie zavítala na filmový festival do Cannes. Po mesiacoch diskrétnej korešpondencie priletel monac­ký knieža do Štátov. Rainier sa stretol s Graceinou rodinou, požiadal o jej ruku a o tri dni pár oznámil zásnuby, čo spôsobilo vo svete nebývalý rozruch. V apríli 1956 sa konala „svadba storočia“, ktorú sledovalo na televíznych obrazovkách po celom svete 30 miliónov ľudí. Na zoznam svadobných hostí so 700 menami sa zmestil napríklad grécky magnát a neskorší manžel Jacqueline Kennedyovej Aristoteles Onassis, Kellyovej známi z hereckej brandže Cary Grant, David Niven, Ava Gardnerová, Gloria Swansonová či rozprávkovo bohatý priamy potomok proroka Mohameda s britským pasom Aga Chán. Z manželstva pochádzajú tri deti - princezná Caroline, Albert II., súčasný knieža, a princezná Stéphanie.

Hviezdna kariéra: Grace Kellyová si zahrala aj vo filme Okno do dvora.
Hviezdna kariéra: Grace Kellyová si zahrala aj vo filme Okno do dvora.
Zdroj: profimedia.sk

Popoluška, ktorá našla svojho princa a vzdala sa kvôli nemu hviezdnej hereckej kariéry, zahynula tragickou smrťou pri automobilovej nehode v roku 1982 vo veku sotva 52 rokov. Jej princ sa už neoženil.