Exmanželia: Maďarmi hľadaný Gabriel Heringh tvoril kedysi pár s Andreou Heringhovou, terajšou partnerkou politika a multiotca Borisa Kollára.

Heringhovej exmanžel máta našu aj maďarskú políciu. Má prsty v podivnej lúpeži?

Prípad okolo exmanžela Andrey Heringhovej sa komplikuje. Maďari podnikateľa z Nitry hľadajú cez európsky zatykač, Slovensko ho odmietlo vydať.

Je to obyčajný kriminálnik alebo obeť vydieračov? Gabriel Heringh, ktorý je slovenskej verejnosti známy najmä ako „balič“ všelijakých playmate a ktorý si v minulosti za ženu zobral terajšiu partnerku politika Borisa Kollára Andreu Heringhovú, poriadne zamotal hlavu našim orgánom činným v trestnom konaní. Tie sa preňho dokonca dostali do sporu so svojimi maďarskými kolegami, ktorí tohto podnikateľa z Nitry od apríla vyšetrujú v súvislosti s lúpežou. S ďalšími dvoma kumpánmi údajne týmto spôsobom prišiel asi k 400-tisíc eurám.

Skutok sa stal v Komárňansko-ostrihomskej župe 3. apríla tohto roku, keď trojica Slovákov na ceste do banky olúpila tamojšieho podnikateľa. No a zatiaľ čo maďarské orgány sa márne snažia Heringha vypočuť - preto na neho vydali ešte v máji európsky zatýkací rozkaz -, slovenská polícia aktuálne eviduje nitrianskeho podnikateľa ako poškodeného v prípade vydierania. Trestuhodným spôsobom chcel vraj od neho 400-tisíc eur vymámiť onen olúpený podnikateľ. Zdá sa, že v celej kauze nateraz ťahajú Maďari za kratší koniec. Slovensko im totiž Heringha odmietlo vydať.

Budú konať

„Sme veľmi prekvapení postupom slovenskej strany. Doteraz sme oficiálnou cestou nedostali vyjadrenie, že menovaného nám nevydá. O tejto skutočnosti sme sa dozvedeli neformálne. Naše orgány to určite začnú oficiálne riešiť. Európsky zatýkací rozkaz naďalej trvá,“ reagoval na rozhodnutie slovenských inštitúcií hovorca komárňansko-ostrihomského župného policajného riaditeľstva Zoltán Zombori. Maďari sa touto cestou rozhodli postupovať preto, lebo Gabriela Heringha sa im stále nepodarilo vypočuť v prípade spomínanej lúpeže. Trojicu páchateľov aprílového skutku pritom spoznali niekoľkí svedkovia. Tí sa údajne viezli v aute s olúpeným podnikateľom. Išlo o muža sýrskeho pôvodu, s ktorým vraj mal Heringh v minulosti rovnaké podnikateľské aktivity a vraj aj nejaké nezhody. Fakt je, že v Maďarsku nie je tento Sýrčan pre tamojšie orgány neznáma osoba. A údajne po lúpeži by políciu hádam ani nevolal. Urobili tak však členovia posádky, preto už nebolo cesty späť. Prípad 400-tisícovej lúpeže sa začal vyšetrovať.

Nedorozumenie?

O tom, že jeho meno sa v Maďarsku skloňuje, ba dokonca, že ho v súvislosti s akousi lúpežou hľadajú, vedel aj obchodník s automobilmi Gabriel Heringh. Na pátranie však nereagoval. Ako nám pred časom povedal, všetko si preveruje, lebo môže ísť o intrigu. „Hej, viem o tom. Mám tam prenajaté nejaké auto a hľadajú ma ako svedka. Ani sám presne neviem, o čo ide. Poslal som tam právnikov, ktorí to riešia cez našu políciu. Nechápem, čo to celé znamená,“ povedal nám Nitran. „Dozvedel som sa, že ma hľadajú, keď ma kontaktoval kamarát z Maďarska. Bezodkladne som volal právnikovi, aby zistil, na základe čoho vydali príkaz na zadržanie. Nahlásil som to aj slovenskej polícii, aby kontaktovala maďarskú. Odpoveď mi prišla, že ma hľadajú ako svedka pri nejakej lúpeži, ktorá sa stala 3. apríla. V tom čase som sa nachádzal na Slovensku. Nemá to so mnou nič spoločné a jediná súvislosť, ktorá pripadá do úvahy, je, že v okrese Komárno je dlhodobo prenajaté vozidlo, ktoré je písané na moju firmu,“ vyjadril sa Heringh v čase, keď na neho ešte nebol vydaný európsky zatýkací rozkaz.

Aktuálne sa k dianiu okolo svojej osoby vyjadriť už nechcel. Potvrdil len toľko, že pred maďarskými orgánmi v prípade lúpeže ešte nevypovedal a že tak chce urobiť iba pred slovenskou políciou. Na margo európskeho zatykača uviedol, že bol vydaný neoprávnene.

Sám sa prihlásil

Okresný súd v Tatabányi sa ho touto cestou rozhodol hľadať 16. mája. „Gabriel H. je v zmysle uvedeného žiadaný na trestné stíhanie do Maďarska pre trestný čin organizovanej alebo ozbrojenej lúpeže podľa príslušných maďarských predpisov,“ dozvedeli sme sa od hovorcu bratislavskej krajskej prokuratúry Michala Šúreka. Práve táto inštitúcia je príslušná konať vo veci európskeho zatykača vydaného na Gabriela Heringha, keďže menovaný sa sám prihlásil na polícii. Urobil tak 9. júna, keď prišiel na jedno z bratislavských obvodných oddelení. „Nasledujúci deň menovaného eskortovali na krajskú prokuratúru. Po vykonaní úkonov ho prepustili,“ informoval hovorca policajného prezídia Michal Slivka.

Vysvetľujú dôvody

Na slobodu ho však neprepustila spomínaná prokuratúra, ale krajský a následne Najvyšší súd. „Senát Najvyššieho súdu rozhodol 15. júna 2017 o sťažnosti prokurátorky Krajskej prokuratúry v Bratislave proti uzneseniu Krajského súdu v Bratislave z 10. júna 2017, ktorým nebol akceptovaný návrh prokurátorky na vzatie vyžiadanej osoby Gabriela Heringha do predbežnej väzby. Sťažnosť prokurátorky bola zamietnutá, pretože senát Najvyššieho súdu ani prvostupňový Krajský súd v Bratislave nezistili dôvody na predbežnú väzbu, ktorá na rozdiel od vydávacej väzby nie je obligatórna. Vyžiadaná osoba Gabriel He-ringh je štátny občan Slovenskej republiky so stálym bydliskom a konkrétnymi rodinnými a pracovnými väzbami na jej území. Sám sa prihlásil polícii po tom, čo zistil, že je na neho vydaný európsky zatýkací rozkaz, a nepodnikol žiadne kroky smerujúce k zmareniu jeho realizácie,“ vysvetlil nám dôvody prepustenia predseda senátu Najvyššieho súdu Peter Paluda.

Jednoducho, Gabriel Heringh je podľa našich inštitúcií ctihodný občan, na ktorého sa dá spoľahnúť, a preto nech Maďari hľadajú iné spôsoby, ako ho môžu vypočuť. Krajská prokuratúra, ktorá pre neho žiadala „len“ predbežnú väzbu a nie rovno vydávaciu - tú by musel súd akceptovať -, však naznačila, že maďarská strana nemusela v súvislosti s európskym zatykačom postupovať štandardne. „V čase podania návrhu na väzbu boli splnené zákonné podmienky na skúmanie dôvodov predbežnej väzby, nie vydávacej. Európsky zatýkací rozkaz možno vydať iba na obvinenú alebo odsúdenú osobu, nie na osobu svedka,“ dal nám vedieť Michal Šúrek, z čoho má zrejme vyplývať, že Maďari hľadajú Heringha stále len ako svedka lúpeže a na takých sa medzinárodné zatykače nevydávajú.

Obeť

Nuž a zatiaľ čo sa maďarské orgány márne snažia vyšetriť 400-tisícovú lúpež, ich slovenskí kolegovia majú iné problémy. Človek, ktorý mal byť hlavným aktérom skutku u našich južných susedov, sa totiž po čase prihlásil slovenskej polícii ako poškodený v prípade vydierania. Gabriel Heringh tvrdí, že o peniaze, konkrétne o 400-tisíc eur, sa ho snažil pripraviť práve maďarský podnikateľ sýrskeho pôvodu.

Prípadom sa začala zaoberať Národná kriminálna agentúra. Polícia v tejto súvislosti prezradila, že muž sa obeti vyhrážal, že zoženie falošných svedkov, ktorí Slováka označia za páchateľa lúpeže. V tejto súvislosti dokonca urobila veľkú akciu, počas ktorej ku koncu júna zadržala niekoľko osôb. Priamo z miesta, z jednej z čerpacích staníc v Komárne, o nej informovala jedna súkromná televízia. Zachytila zatýkanie niekoľkých osôb. Medzi nimi istého Abdulláha M., ktorému mal Gabriel Heringh odovzdať 200-tisíc eur a luxusné osobné motorové vozidlo značky Aston Martin. Podľa našich informácií je Abdulláh M. blízky spolupracovník olúpeného podnikateľa sýrskeho pôvodu Chalida Abdula, ktorý však na benzínovú pumpu neprišiel. Na Slovensko sa s Abdulláhom M. priviezla akási staršia pani a chlapec. Tých polícia napokon prepustila, keďže sa nepodarilo preukázať, že by mali s vydieraním slovenského podnikateľa niečo spoločné. Za mrežami skončil len Abdulláh M. Po Chalidovi Abdulovi je vyhlásené pátranie.

Otázky

Gabriel Heringh, ktorý sa najmä na sociálnych sieťach zviditeľňuje nielen fotkami s krásnymi či skôr špecifickými ženami, ktorých mal niekoľko - okrem Andrey Herighovej randil pred časom s ďalšou známou playmate, Evou Cifrovou -, ale aj luxusnými vozidlami, tak zamotal hlavu hneď niekoľkým policajným zložkám. Z ich radov sa totiž ozývajú aj hlasy, že celú záležitosť okolo vydierania si mohol pokojne vymyslieť, aby tým odvrátil pozornosť od lúpeže v Maďarsku.

Šéf Národnej kriminálnej agentúry Peter Hraško sa k takejto verzii vyjadrovať nechcel, iba povedal, že všetko preverujú. Čo sa týka európskeho zatykača, zopakoval, že „náš právny poriadok umožňuje vydať medzinárodný zatýkací rozkaz až po vznesení obvinenia. Ak maďarská strana povie, že pán G. H. je obvinený zo zločinu lúpeže, tak to má inú relevanciu, no je iba podozrivý. Tým, že som nevidel ani jeden dokument, ani jedno rozhodnutie, nemôžem posúdiť túto vec ani sa k nej vyjadrovať,“ uzavrel Peter Hraško.

Výber z magazínu Trend: