Kamoši: Americký prezident Donald Trump s kráľom Salmánom ibn Abd al-Azízom a ďalšími členmi saudskorabskej panovníckej rodiny.

Najbohatšie rodinné klany: Nabalili sa na rope, vojnových konfliktoch, finančných machináciách, aj intuícii

Rozdiely medzi chudobnými a bohatými sa rok čo rok zväčšujú. Už teraz jedno percento najmajetnejších ľudí vlastní viac než polovicu svetových financií.

Bežný človek nad touto informáciou len mávne rukou. Skôr sa pozastaví nad príjmami politikov, moderátorov, hercov či televíznych rosničiek. Tí naozaj bohatí unikajú z jeho zorného uhla. Sú to len mená, o ktorých dohromady nič nevie. Pritom ich majetky sa rátajú v desiatkach i stovkách miliárd eur. A napriek krízam a turbulenciám na trhoch stále rastú.

Podľa prieskumu švajčiarskej investičnej banky UBS, ktorá vyhodnocovala zisky 262 finančne najsilnejších rodín sveta, si vlani až tri štvrtiny z nich prilepšili zhruba o sedem percent. Kto to vlastne je? Ako sa dostali k rozprávkovému imaniu?

Rodina Rothschildovcov, Nemecko

Majetok: 350 miliárd až 2 bilióny dolárov (odhad)

Meno Rothschild sa spája s medzinárodným bankovníctvom už od konca 17. storočia. Mayer Rothschild začínal ako obyčajný úradník, neskôr sa vypracoval a spravoval financie nemeckej aristokracie. Jeho päť synov posunulo podnikanie v bankovníctve na medzinárodnú pôdu. Pôsobili vo viacerých európskych krajinách i v zámorí. Postupne si vybudovali impérium, ovládli banky po celom svete, začali podnikať v stavebníctve, doprave i v ropnom odvetví.

Zakladateľ dynastie: Mayer Rothschild.
Zakladateľ dynastie: Mayer Rothschild.
wikipedia.org

Financovali vlády, vznešené rody, protinapoleonské ťaženia, ťažbu zlata i diamantov, kupovali dlhopisy, umelecké diela, vinice, dôležité médiá i šľachtické tituly. Už v 19. storočí ich označovali za najbohatšiu rodinu na svete a mnohé teórie hovoria o tom, že si spôsob, ako zveľaďovať majetky, príliš nevyberali. Údajne vo viacerých vojnových konfliktoch podporovali obe strany. Len aby zdroje príjmov nevyschli.

Château Lafite Rothschild: Medzi rodinné majetky patrí aj prvotriedna vinica so zámkom vo Francúzsku.
Château Lafite Rothschild: Medzi rodinné majetky patrí aj prvotriedna vinica so zámkom vo Francúzsku.
profimedia.sk

  • peg
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].