Slováci si vypijú radi a často. Najradšej pivko a vínko. Slovensko sa navyše objavilo v rebríčku top 15 vrcholových pijanov Európy.

5 z 10 Slovákov si dopraje alkohol niekoľkokrát mesačne. Čo im pomáha na opicu?

Slováci si vypijú radi a často. Najradšej pivko a vínko. Slovensko sa navyše objavilo v rebríčku top 15 vrcholových pijanov Európy.

Každý šiesty Slovák pije alkohol niekoľkokrát za týždeň. Najradšej pivo a víno. Mužom naopak nešmakujú krémové likéry a ženám pálenky. Vyplýva to z prieskumu Slovenského národného panela, ktorý prebiehal v polovici apríla na vzorke päťsto respondentov z internetovej populácie vo veku 18–65 rokov. Prieskum ponúka aj porovnanie s Českom a Poľskom, kde sa šetrenie tiež uskutočnila.

Zákony sú na slovenských sudcov krátke. V pracovnom čase si pokojne doprajú alkohol

Pivo: Obľúbený nápoj Slovákov.
Pivo: Obľúbený nápoj Slovákov.
Martin Domok

Príležitosť na pohárik sa vždy nájde

Polovica Slovákov pije alkohol niekoľkokrát za mesiac či častejšie, šestina si ho dopraje dokonca niekoľkokrát za týždeň. Štvrtina uviedla, že si ho dáva maximálne 1x mesačne či menej často, 7 % dopytovaných zmienilo, že alkohol nepije nikdy. Abstinujú najčastejšie preto, že im alkohol nechutí (35 %), zo zdravotných dôvodov (27 %), prípadne uviedli, že skôr alkohol pili, ale teraz už nie (27 %).

Alkohol a sex: Dobrý sluha a zlý pán, alebo ako to môže panák zbabrať

Rebríčku obľuby jednoznačne dominuje pivo. Za svoj najobľúbenejší nápoj ho zvolil takmer každý druhý muž (43 %) a 18 % žien. Víno naopak boduje u nežného pohlavia. Najradšej ho má 30 % žien, u mužov je na druhom mieste so 14 %. Tretie miesto u mužov obsadili pálenky (10 %), na treťom mieste popularity v rebríčku žien sa umiestili bylinné likéry (13 %).

Muži naopak nemusia krémové likéry, ktoré označili najčastejšie za svoj najmenej obľúbený nápoj, u žien tento rebríček vedú pálenky.

Čo s opicou?

Pre tretinu respondentov je najlepším receptom spánok, 22 % si po ťažkej noci pomáha vývarom, či inou silnou polievkou a 12 % lieči opicu pohybom a pobytom na čerstvom vzduchu, 7 % dopytovaných zatiaľ recept na opicu nenašlo, 5 % „šťastných“ ešte opicu vôbec riešiť nemuselo.

Celebrity s opicou: Jazdou pod vplyvom alkoholu ohrozili nevinných aj takzvaní slušný ľudia

ČNP

Prieskum taktiež ukázal, že miera tolerancie k pitiu alkoholu mladými ľuďmi je medzi Slovákmi a Poliakmi menšia ako medzi Čechmi. So zachovaním hranice 18 rokov pre legálny nákup a pitie alkoholu súhlasí 54 % Slovákov, 51 % Poliakov a 76 % Čechov. Poliaci a Slováci by ale boli ešte prísnejší a takmer každý druhý by bol pre navýšenie hranice nad 18 rokov, u Čechov je to len každý piaty.

Nalejte si! Alkohol v rozumných dávkach chráni srdce

Ponúkli by ste na rodinnej oslave tínedžerovi alkohol?

ČNP, SNaP, PPN

Nazdravie, Európa

Podľa správy Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) v Európe pijeme dvojnásobne oproti ostatným častiam sveta dvojnásobne viac, a to napriek tomu, že vo väčšine krajín EÚ spotreba alkoholu klesá. Podľa WHO spotreboval v minulom roku európsky región 10,3 litrov čistého alkoholu na osobu, zatiaľ čo juhovýchodná Ázia spotrebovala štyri litre, Afrika šesť litrov a Amerika 8,2 litrov.

Najväčšími pijanmi v Európe sú pritom obyvatelia Litvy. Podľa WHO priemerný Litovčan vypil za minulý rok 18,2 litrov čistého alkoholu, čo je podľa Euronews o 14,9 litrov viac ako pred desiatimi rokmi. Pre lepšiu predstavu 18,2 litrov čistého alkoholu je asi 910 veľkých pív alebo stredne veľkých (152 ml) pohárov vína. Najmenej sa v Európe pilo v Turecku – 1,9 litrov.

Nezničiteľný Marián Varga: O politikoch, drogách a alkohole

TOP 15 krajín, kde sa v roku 2016 vypilo najviac alkoholu na osobu:

 1. Litva 18,2 l
 2. Bielorusko 16,4 l
 3. Moldavsko 15,9 l
 4. Rusko 13,9 l
 5. Rumunsko 13,7
 6. Česká republika 13,7 l
 7. Chorvátsko 13,6 l
 8. Bulharsko 13,6 l
 9. Belgicko 13,2 l
 10. Ukrajina 12,8 l
 11. Estónsko 12,8 l
 12. Spojeného kráľovstvo 12,3,l
 13. Slovensko 12,3 l
 14. Poľsko 12,3 l
 15. Lotyšsko 12,3 l

Do nálady

Litovčania podľa správy financovanej Európskou komisiou núti k pitiu neuspokojivé duševné zdravie – pijú, aby sa cítili lepšie. Alkohol je najmä pre mužov spôsob relaxu, alkoholické nápoje pomáhajú zabudnúť na neutešenú rutinu každodenného života.

V severskej krajinách sa pritom pivo pije najmä doma, zatiaľ čo v južnejších krajinách, typických dovolenkových destináciách, ako Grécko, Malta, Portugalsko, Španielsko, ale napríklad aj v takom Írsku, sa viac ako 60 % piva vypije v baroch.

Opitý aj na omši: Odsúdeného farára z Hronca vraj pokúša zlý duch

Bar: Miesto, kde to žije hlavne vďaka alkoholu.
Bar: Miesto, kde to žije hlavne vďaka alkoholu.
TASR

Alkohol spôsobuje rakovinu

Generálna tajomníčka Európskej aliancie pre politiku v oblasti alkoholu Mariann Skarová pripomína, že Európa nemá problém s alkoholom nielen kvôli vysokej spotrebe, ale aj jeho následkom – máme vysoký počet úmrtí vplyvom alkoholizmu, cirhózy pečene a rôznych nehôd spôsobených pod vplyvom alkoholu.

Zasa šoféroval opitý! Známy chirurg nedokáže odolať alkoholu

Alkohol za volantom máva fatálne následky.
Alkohol za volantom máva fatálne následky.
archív

Okrem iného Skarová vyzýva, aby boli na etiketách alkoholu uvedené výživové hodnoty a aby sa viac hovorilo a prepojení alkoholu a rakoviny. Ešte máte chuť dať si pohárik?

 • kor
  Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].

Vianočné tipy na darček