Alkohol a sex: Dobrý sluha a zlý pán, alebo Ako to môže panák zbabrať

„Mužom vďaka alkoholu stúpa chuť na sex, od určitej hranice však klesá schopnosť realizovať ho,“ vysvetľuje sexuológ Jaroslav Zvěřina.

Sex a alkohol sú pojmy, ktoré k sebe majú až nebezpečne blízko. Alkohol uvoľní stres, navodí pohodovú náladu a mnohokrát odbúra napätie medzi partnermi.

Jeden alebo dva poháre skvelého vína dokážu odstrániť zábrany a podporiť fantáziu, avšak jedna či dve fľaše už neveštia nič dobré. Odborníci radia alkohol do kategórie „zradných“ podporných prostriedkov. Milovanie pod ich vplyvom sa totiž zvyčajne končí poriadnym trapasom.

Casanovov nástroj

Alkohol na jednej strane pomáha pri sexuálnom uspokojení, na druhej strane škodí. Nemožno mu uprieť, že ľuďom dodáva sebavedomie, odhodlanie a môže značne uľahčiť nadviazanie novej známosti.

„Schopnosti alkoholu zvyšovať chuť na sex a znižovať zábrany využívajú casanovovia od nepamäti na to, aby získali dámy inak ťažko dostupné. Opitosť funguje spoľahlivejšie u žien ako u mužov. Keď totiž galantný partner svoju vyhliadnutú krásavicu opije trochu viac, než je ‚slušné‘, býva ešte stále ‚použiteľná‘ na intímne radovánky, hoci len pasívne,“ drsne hodnotí účinok alkoholu na zvádzanie známy český sexuológ Jaroslav Zvěřina.

Rozhodne je však podľa neho lepšie odhadnúť správny čas, kedy s pitím alkoholu prestať. Z pohárika či dvoch na guráž totiž môže byť pekná „opička“. Navyše veľmi často sa môže objaviť aj ďalší efekt - problém so sexuálnou túžbou, s erekciou alebo s dosiahnutím vyvrcholenia.

„Ustrážiť si ideálnu dávku alkoholu skutočne nie je ľahké, pretože so stúpajúcim množstvom etanolu v krvi klesá schopnosť dobrého odhadu. Navyše, správne množstvo je pre každého človeka iné. To platí pre dámy aj pre pánov.

Najrôznejšie testy však ukazujú, že sexuálne naozaj účinné bývajú hladiny okolo jedného promile. No a akoby to nebolo už i tak dosť zložité, u mužov síce vďaka alkoholu stúpa chuť na sex, od určitej hranice však, naopak, klesá schopnosť realizovať ho,“ vysvetľuje MUDr. Zvěřina, jeden z najpopulárnejších odborníkov na sex v našich zemepisných šírkach.

S tým súhlasí i neurológ a administrátor jednej z najväčších verejných poradní na česko-slovenskom internete Moje starosti Zbyněk Mlčoch: „Po požití alkoholu nasleduje spravidla spočiatku zvýšené sebavedomie s veselou náladou a nižšou schopnosťou sebaovládania a kritického náhľadu. Spočiatku to vedie k úspechu u druhého pohlavia, k obdivu zo strany ostatných, ale alkohol po počiatočnom podráždení mozgovú kôru utlmí. Vystupňuje túžbu, padnú sexuálne zábrany, aby bezprostredne potom ‚padol‘ aj mužský pohlavný úd.“

Keď si nepamätáte

Podľa Mlčocha je medzi ľuďmi všeobecne rozšírené presvedčenie, že malé dávky alkoholu zlepšia mužovu výkonnosť. To je síce pravda, ale táto nádherná výsada údajne platí len u malej skupiny mužov.

Podľa odborníkov je alkohol najnebezpečnejší v momente, keď podgurážení milenci súhlasia s pohlavným stykom často aj s úplne neznámou osobou. Opitý človek si totiž väčšinou neláme hlavu s hygienou a niekedy ani s úrovňou náprotivku. V takom prípade potom nejde len o prípadné nechcené otehotnenie, ale tiež o pohlavné choroby.

Dôsledky takéhoto správania môžu byť priam katastrofálne pre obe pohlavia. „Spomínam si na mladého muža, ktorému na dermatovenerologickom oddelení diagnostikovali po sexuálne búrlivom Silvestri kvapavku, syfilis a ako prémiu aj trichomoniázu, sexuálne prenosnú chorobu spôsobenú bičíkovcom pošvovým. Najabsurdnejšie na tom však bolo, že mladík vôbec nevedel, s kým mal tej noci pohlavný styk alebo styky. Na nič sa nepamätal,“ spomína prípad zo svojej praxe sexuológ Jaroslav Zvěřina.

Sex s čistou hlavou?

Čoraz viac ľudí však priznáva, že vlastne nikdy nemali sex s úplne čistou hlavou. Ženám pomáha alkohol zvýšiť sebavedomie. Muži ho využívajú, aby si dodali odvahu. Problém je aj v tom, že rande sa veľmi často odohráva v bare, vo vinárni či v útulnej krčmičke.

„Bohužiaľ, tento kultúrny zvyk sociálneho pitia môže viesť aj k akejsi závislosti od alkoholu v spojení s romantickými či milostnými situáciami,“ upozorňuje uznávaný odborník Zbyněk Mlčoch. Aj v tomto prípade by malo platiť staré dobré - všetko s mierou.

Za vážny problém potom odborníci považujú, keď partneri alkohol k sexu vyložene potrebujú a bez neho to nedokážu. Navyše, s vekom väčšinou spotreba alkoholu stúpa a začínajú sa objavovať vyložene fyzické problémy. U mužov ide o problémy s erekciou, u žien o neschopnosť dosahovať orgazmus.

„Pacienti so závislosťou od alkoholu mávajú niekedy spočiatku nepatrne vyššiu výkonnosť, tá neskôr zákonite klesá. Následne sa poruchy potencie ťažšieho rázu podieľajú na narušení či rozpade rodinného života.

Neblahý vplyv alkoholu sa prejaví aj na kvalite spermií - u pijanov, ktorí sa liečili, sa zistilo poškodenie spermií, zhoršenie ich dozrievania a poruchy transportu spermií vnútri mužského tela,“ dodáva neurológ Zbyněk Mlčoch.

Odborník tiež upozorňuje, že u alkoholikov je túžba po fyzickej i psychickej láske výrazne utlmená, ich potreba aj frekvencia pohlavného vybitia je výrazne menšia, majú nižší počet sexuálnych stykov, prežívanie sexu pred milovaním aj po ňom je výrazne horšie.

Kde žena pije viac

Často sa navyše podľa Mlčocha objavuje i chorobná alkoholická žiarlivosť. „Keď už sa nemôže pacient závislý od alkoholu kvalitne pomilovať, aspoň skazí svojmu partnerovi, čo môže, a nedopraje mu ani milostný vzťah inde. Len pripomeniem, že všetko sa týka rovnako mužov i žien,“ zhrňuje neurológ Zbyněk Mlčoch.

Ako sa teda správať, aby sa romantický večer neskončil fiaskom? Treba si pamätať, že nie vždy je nutné, aby sme sa s partnerkou milovali za každú cenu.

Ak sme to s alkoholom prehnali a náhle vidíme, že situácia sa vyvíja sľubne, je podľa odborníkov dobré okamžite prestať piť alkohol. Namiesto toho si dať niekoľko pohárov čistej vody. Vytriezvieť pomôže aj dobrý zelený čaj.

A tým mužom, ktorých problémy s erekciou trápia častejšie, odborníci radia - večer pred milovaním sa tvrdému alkoholu radšej vyhnúť úplne a maximálne si dopriať jeden pohár kvalitného vína.

A ešte jedna pozitívna správa - ak máte dlhodobý vzťah a občas si spolu vyrazíte na ťah do baru, máte veľkú pravdepodobnosť, že spolu vydržíte aj v budúcnosti. Tvrdia to aspoň vedci, ktorí skúmali trvácnosť vzťahov.

Vôbec najhoršie šance z hľadiska trvania vzťahu má údajne pár, kde žena pije viac ako muž. V tomto prípade dosahuje rozvodové skóre takmer tridsať percent. Ak však pijú obaja približne rovnako, môžu začať spriadať plány na spoločný dôchodok, pretože pravdepodobnosť, že sa rozvedú, je len šesť percent.

Vianočné tipy na darček