Mikuláš Černák: Po prelomení mlčania ukázal policajtom miesta, kde sú zakopané obete gangu.

VIDEO Ako černákovci naberali na sile: Hrozivé skutočnosti o prvej nájomnej vražde

Svoju moc musel mafiánsky gang hneď v začiatkoch posilniť aj likvidáciou konkurencie.

Divoké deväťdesiate roky nedostali túto prezývku pre nič za nič. Boli to práve deväťdesiate roky, keď dostala mafia aj pre nefungujúcu legislatívu a rôzne prepojenia na mocných tej doby zelenú. Černákova skupina začala z tejto nestabilnej situácie na Slovensku naplno ťažiť.

Samozrejme, že v tých časoch to nebola jediná skupina silných mužov, ktorí sa snažili zarobiť veľké peniaze nelegálnou činnosťou. Uchmatnúť, čo bude možné, si prišli aj Ukrajinci a Albánci. Bola preto len otázka času, kedy na seba tieto partie narazia. Mikuláš Černák ako začínajúci bos túto situáciu rýchlo pochopil. Do partie začal naberať čoraz viac mužov, takzvaných pešiakov.

Čítajte viac:

Muži okolo Černáka: Takto dopadli ľudia, ktorými sa v začiatkoch obklopil

Moc gangu narastá

Hlavným zdrojom príjmu týchto skupín boli faktoringové podvody, vyberanie výpalného a vydieranie. Sám Mikuláš Černák po prelomení mlčania priznal vo svojej knihe, že práve pre konkurenčný boj zabili dvoch Albáncov, Roberta a Antonia. Tí boli v Banskej Bystrici a okolí bosmi albánskej mafie. Ich hlavným príjmom boli obchody s drogami.

Moc Černákovho gangu silnela. Keďže sa neštítil ničoho, prišli za ním postupne ľudia aj s požiadavkou, za ktorú sa platili na tie časy obrovské sumy. Boli to prvé objednávky na likvidáciu ľudí za peniaze. Ľudský život sa pre Černákovu skupinu stal výnosným biznisom. Po vraždách Ladislava Bojkúna, Milana Schwarzbachera a Miroslava Vlčeka v rokoch 1992 až 1993, ktoré boli vykonané z rôznych emocionálnych pohnútok, prišla vražda číslo štyri.

Prvá Černákova nájomná vražda. Obeťou sa stal Jaroslav Ivanovič Oros. Zavraždili ho, keď mal 22 rokov. Foto: Archív

Bola to prvá nájomná vražda, ktorú Černákov gang spáchal. V jej pozadí boli dva dôvody. Prvý bol konkurenčný boj a druhý sa podľa výpovedí aktérov vraždy volá podnikateľ Ivan Lašút. Práve tento obchodník s alkoholom bol prvý objednávateľ vraždy u černákovcov za sľúbenú odmenu. Terčom sa stal Ukrajinec Oros.

Exkluzívna výpoveď svedka k mafiánskej vražde Ukrajinca Orosa

Prvá nájomná vražda

Jaroslav Ivanovič Oros pochádzal z Ukrajiny a do Banskej Bystrice prišiel po tom, ako sa oženil so Slovenkou Renátou, spolu mali syna Marka. Bolo to v roku 1993, keď sa u neho ubytovali dvaja Ukrajinci. Tí sa prišli na Slovensko živiť vymáhaním pohľadávok. Bola chladná jeseň, keď vtrhli do bytu obchodníka s vodkou Ivana Lašúta a žiadali od neho dva milióny korún, ktoré vraj dlhoval.

Lašút túto pohľadávku odmietol zaplatiť, pretože on vraj žiadne peniaze nikomu nedlhuje. Ukrajinci mu potom podľa jeho výpovede prehľadali byt a zobrali mu štyridsaťtisíc korún, ktoré mal doma. „Pri odchode sa mi vyhrážali, že ak budem kontaktovať políciu, predajú mi ženu do bordelu a mne odrežú ucho,“ uviedol vo svojej výpovedi Lašút. Ukrajinec Oros potom zmizol.

Čítajte viac:

EXKLUZÍVNE VIDEO: V lesoch pri Čiernom Balogu hľadajú obete Černákovho gangu

Po Banskej Bystrici sa šírili rôzne chýry o tom, že ho zabili černákovci a jeho telo spálili v peci hotela Urpín, kde ho naposledy videli živého. Policajti hotel aj pec niekoľkokrát prehľadali, no žiadne dôkazy nenašli. Vyšetrovanie nezvestnosti Jaroslava Ivanoviča Orosa ostalo na dlhé roky na mŕtvom bode. Všetko sa zlomilo pred pár mesiacmi, keď obávaný bos Mikuláš Černák po rokoch strávených za mrežami prelomil svoje mlčanie a na základe jeho výpovede vo februári tohto roku z likvidácie Ukrajinca obvinili jeho a Miloša Kaštana. Mikuláša Černáka previezli z ilavskej väznice do lesa neďaleko Polomky.

Policajtom ukázal miesto, kde je ilegálny hrob, v ktorom leží zavraždený Oros. K vykopaným pozostatkom pridal opis prvej popravy za peniaze.

Na tomto mieste popravili Orosa po nádejnom úteku z hrobu. Foto: Emil Vaško

Stretnutie v hoteli

Všetko sa stalo tesne po tom, ako do bytu podnikateľa Ivana Lašúta vtrhli Ukrajinci a žiadali peniaze. Lašút o všetkom povedal svojmu bratovi, ktorý sa so žiadosťou o pomoc obrátil na Miloša Kaštana zo skupiny černákovcov. Kaštan sa na základe žiadosti stretol so samotným podnikateľom v jeho kancelárii. Tam sa dohodli, že sa s Ukrajincom stretnú v hoteli Urpín a pokúsia sa s ním dohodnúť.

V osudnú noc, bolo to 2. novembra 1993, prišiel Oros do hotela Urpín na stretnutie. Tam ho už čakal Mikuláš Černák a ďalší piati muži - Miloš Kaštan, Martin Laboš, Andrej Ambroz, Juraj Sršeň a Michal Ondrejčák. Podnikateľovi prikázali, aby sedel pri stole a tváril sa, že čaká vydieračov, ktorým chce vyplatiť požadované peniaze.

Keď pred hotelom zastalo auto s Orosom a ten vystúpil, muž, ktorý ho priviezol, zazrel Černákových ľudí a dal sa na útek. „Jeden z mužov sa rozbehol a chytil sa auta. Ťahal som ho niekoľko metrov, potom som pribrzdil a on spadol na zem. Ako som vyštartoval, začal po mne strieľať. Auto zasiahol siedmimi ranami. Jeden projektil skončil v opierke. Mal som šťastie, že som prežil,“ opísal nám horúce chvíle jesennej noci deväťdesiatych rokov Pavol Frunko.

Čítajte viac:

Černákove prvé vraždy: Brutalita a rodinné nezhody. Neobmäkčili ho ani malé deti

Pre týždenník PLUS 7 DNÍ potvrdil, že práve on priviezol Orosa do hotela na stretnutie. Podľa jeho slov mu musel slúžiť, lebo ho tiež vydierali. Černákovi muži Orosa chytili a rýchlo previezli do Lašútovej firmy. Kaštan išiel vyjednávať s Lašútom a ostatní chlapi zatiaľ držali Ukrajinca v skladoch na Zvolenskej ceste v Banskej Bystrici. „Po nejakom čase prišiel Miloš od Lašúta, že je vystrašený, že sa bojí a chce, aby Orosa zlikvidovali, nech ho nikto nenájde,“ povedal vo svojom opise priamo Mikuláš Černák.

Cena za odstránenie Orosa, na ktorej sa s Lašútom dohodli, bola podľa výpovedí viacerých aktérov popravy od dvestotisíc do päťstotisíc korún.

O vražde Jaroslava Orosa prehovoril jej údajný objednávateľ!

Útek z hrobu

Po dohode naložili Orosa do kamióna Lašútovej firmy a previezli do domu Kaštanových starých rodičov v Polomke. Tam sa dohodli, že Laboš, Ambroz a Kaštan pôjdu vykopať jamu. Kaštan to vraj riadil preto, lebo poznal celé okolie, chodil tam údajne ako malý pásť ovce. Černák počas čakania Orosa vypočúval. V jednej chvíli podľa výpovedí vytiahol zbraň, priložil mu ju k hlave a stlačil spúšť. Zbraň sa však zasekla.

Ivan Lašút: Podľa aktérov vraždy zaplatil za likvidáciu Orosa od dvesto- do päťstotisíc korún. Foto: Emil Vaško

Opäť ju obtiahol a vystrelil smerom do kopy dreva. Keď sa Laboš, Ambroz a Kaštan vrátili, naložili Orosa do auta a previezli ho do Petríkovej doliny. Tam v hustom lese vyzliekli Ukrajinca donaha a postavili ho do pripravenej jamy. Laboš mu vtedy mieril brokovnicou na hlavu. Zastreliť ho však vraj chcel Michal Ondrejčák. Dôvodom malo byť to, že si to chcel vyskúšať. Vo chvíli, keď stál Ukrajinec v jame a mafiáni sa rozhodovali, kto vystrelí, Oros z hrobu vyskočil a holý sa dal na útek smerom do hustého lesa. Po úteku nastala v lese panika. Černák, Kaštan a Ondrejčák odišli preč a Sršeň, Ambroz a Laboš začali najprv Ukrajinca hľadať a potom sa ukryli.

„Všetci traja sme zostali pri takom senníku neďaleko hrobu. Po chvíli sme začuli cupitanie. Počkali sme, kým k nám príde bližšie. Ja som ho chytil za jednu ruku, Ambroz za druhú. Kým stihol čokoľvek spraviť, Laboš natiahol brokovnicu a odzadu mu strelil do hlavy,“ prezradil policajtom Juraj Sršeň.

Ilegálny hrob mafiánmi zavraždeného Jaroslava Orosa

Po vražde pribehli traja zvyšní černákovci. Od senníka mŕtvolu niesli lesom viac ako sto metrov. Ondrejčák sa vraj dokonca pri tom povracal. Orosa zakopali do pripraveného hrobu, kde ho policajti za pomoci Mikuláša Černáka prednedávnom vykopali. Lašút potom podľa výpovede aktérov vraždy zaplatil dohodnutú sumu.

Týždenník PLUS 7 DNÍ Lašúta oslovil s otázkami týkajúcimi sa objednávky vraždy Orosa. „Ja som za žiadnu vraždu neplatil,“ zareagoval podnikateľ, keď sme ho pred pár dňami navštívili v Brezne.

Zajtra sa na plus7dni.sk dozviete, koľko platili objednávatelia za mafiánske vraždy!


VIDEO Plus 7 Dní