Nepokaz reťaz, nebuď padavka: Mladí reagujú na výzvy Neknominations, pretože vraj nevidia možnosť vyhnúť sa im. Aj pre podobné slogany.

K alkoholu sa pridalo pitie moču! Hlúpe internetové výzvy stále letia

Nekontrolované pitie pred kamerami stále žije, hoci v minulosti aj zabíjalo. Niektorí "hrdinovia" pridali k alkoholu vlastný moč, čistiace prostriedky aj rybičku z akvária!

Dokážete vypiť liter vodky na ex? A ešte sa tým pochváliť na internete? Neknominations, čiže nekontrolované pitie pred kamerou, má možno najslávnejšie časy za sebou, no stále existuje. Navyše v nových bizarných formách.

Pôvodne išlo o online hru, v ktorej sa účastníci snažia opiť v čo najkratšom čase, pričom jeden druhého snímajú kamerou, aby to potom mohli zavesiť na internet a vzápätí vyzvať ďalších dvoch-troch kamarátov, nech sa predvedú rovnako.

Nečudo, že zakrátko si táto zábavka vyžiadala pár ľudských životov. Túžba netrhať partiu a nedať sa zahanbiť, nech je v stávke čokoľvek, je najmä u mladých silno zakorenená.

Nebuď padavka

„Nie je nutné stratiť život, aby ste si zachovali tvár,“ tvrdí mladá čínska herečka Mengni Gabbyová. No ani ona neodolala lákadlám neknominations. Liala do seba kvantá šesťdesiatpercentnej cirokovej pálenky, aby dokázala, že nie je žiadna „padavka“.

V tom tkvie hlavný zmysel hry, ktorú z nudy vymysleli austrálski študenti. „Pusti si drink dolu hrdlom. Nominuj ďalšieho. Nepokaz reťaz, nebuď padavka,“ také motivačné heslá sprevádzali prvé internetové výzvy.

Oslovený, ktorý si na niečo podobné trúfal, musel splniť úlohu do dvadsiatich štyroch hodín. A vyzvať minimálne ďalších dvoch ľudí. V Číne sa „hre“ začalo hovoriť „baijiu challenge“.

Práve na tomto druhu pálenky totiž testoval svoju odolnosť tridsaťročný čínsky biznismen. Meškal na stretnutie a keďže ostatní v čase jeho príchodu boli už mierne pod parou, rozhodol sa, že ich rýchlo doženie a dal si naliať baijiu do pollitrovej misky. Rýchlo ju vypil a na druhý deň zverejnil svoj „hrdinský čin“ na sieti.

Na internete sa neskôr objavila správa, že muž vypil za večer tri litre baijiu a na následky otravy alkoholom zomrel. V tomto prípade išlo síce o planý poplach, no neknominations skutočne zabíjal.

Prvé obete

V Británii hra zabila devätnásťročného Johna Byrna a dvadsaťdvaročného Rossa Cumminsa. Nešťastní a nahnevaní rodičia žiadali vedenie Facebooku, aby podobné nezmysly zakázalo, no neuspeli. „Netolerujeme škodlivý obsah, ako napríklad šikanovanie či týranie, no kontroverzné správanie nemusí byť zákonite proti našim pravidlám,“ odpovedali kompetentní.

Mimochodom, Byrna nezabil priamo alkohol. Utopil sa, keď opitý - po tom, čo do seba rýchlo nalial pár pív -, skočil do rieky. Akosi zabudol, že nevie plávať.

Jeho brat Patrick krátko po jeho smrti vyzýval na sociálnej sieti priateľov, aby sa k hlúpej hre nepridávali. „Môj mladší brat pri nej zomrel. Ak máte v sebe aspoň trochu súdnosti, nereagujte na tieto hlúpe nominácie. Zastavte to, kým nebude neskoro.“

Bez nátlaku?

Rossa Cumminsa našli v jeho dublinskom byte. Celý piatok večer vraj do seba lial vodku, pivo, víno a whisky. V jeho mailovej pošte sa našla výzva od kamaráta práve na neknominations. Vyzývateľa si neskôr podala polícia, no pustila ho bez obvinenia s odôvodnením, že smrť kamaráta nastala nešťastnou náhodou a nikto ho nenútil tak radikálne nasávať.

Ďalšou obeťou bol dvadsaťročný študent Bradley Eames z Nottinghamu. Za krátky čas nalial do seba vyše trištvrte litra džinu. Pritom sa filmoval, no už po pár minútach mu prišlo zle. Zomrel o štyri dni v nemocnici.

Stephen Brooks z waleského Cardiffu, starší o deväť rokov, vypil trištvrte litra vodky za menej ako minútu. Rekord osláviť nestihol. Odpadol a už sa neprebral. Úspešné video z internetu na druhý deň zmizlo. „Dúfajme, že to bude odstrašujúci prípad pre všetkých možných nasledovníkov,“ povedala pre Daily Mirror jeho priateľka Sofia.

Aj futbalisti?

„V niektorých prípadoch to skutočne môže zájsť až tak ďaleko. Oslovených to dostáva pod tlak, boja sa neprijať výzvu a potom si spôsobia otravu alkoholom,“ povedal pre austrálsky denník Sydney Morning Herald profesor Michael Farrell z univerzity v Novom Južnom Walese, kde sa zaoberá vplyvom alkoholu a drog na ľudský organizmus.

Francúzske rádio 90minutes. fr informovalo, že hra neknominations stála aj za vyhodením bývalého hráča Olympique Lyon Sidneyho Govoua zo štvrtoligového klubu Monts d’Or, kde pôsobil na sklonku kariéry.

Nakoniec sa však ukázalo, že išlo len o žart - rádio navyše tvrdilo, že Govou hru zle pochopil a pil 24 hodín v kuse. Bývalý francúzsky reprezentant 90minutes.fr zažaloval.

O účasti britského ragbyového hráča Rossa Samsona v hre nikto pochybovať nemohol. Ešte v decembri 2013 vyzýval s pivom v ruke na videu všetkých, ktorí práve neoslavujú narodeniny, aby sa k hre pridali. No keď sa objavili prví mŕtvi, od svojej výzvy i od hry sa dištancoval.

Moč aj surové vajce

Zaujímavé je, že poháre pri neknominations neobsahujú len alkohol. Mladý Austrálčan pritvrdil a k alkoholu pridal pohár vlastného moču a surové vajce. Ďalší hráč zasa vypil mix s čistiacim prostriedkom. Tento rok sa „zaskveli“ študenti v britskom Wolverhamptone.

Inšpirovaní nedávnym virálnym hitom Bucket challenge, keď sa ľudia oblievali ľadovou vodou, mladí Briti vyzvali ľudí vypiť vlastný moč. „Keď môže Madonna, môžeme aj my,“ tvrdili. Zabávali sa tým až do momentu, kým si jeden z nich nevyrobil vďaka takémuto počínaniu na nose infekciu.

„Možno to znie cool popíjať odpad z vlastného tela, ale realita je oveľa menej zábavná. Čo je dobré na tom liať si silné kyseliny do tráviaceho traktu?“ pýtal sa jeden z lekárov Britskej dietetickej asociácie na stránkach periodika Metro.

Ešte bola živá

Najabsurdnejšie vyznieva prípad 26-ročného robotníka z Oxfordu Luka Berryho. Ten si pred pár mesiacmi na záver alkoholového kola hodil do hrdla aj akváriovú rybičku a zapil ju pivom. A hneď sa pochválil na sociálnej sieti. Keď si to všimla RSPCA, britská spoločnosť na ochranu zvierat, zažalovala ho.

„Video jasne dokazuje, že rybička tesne pred prehltnutím žila. Bolo to necitlivé a kruté správanie k živému tvorovi. Konzumovať živé zvieratá a chváliť sa tým na internete len tak pre zábavu, to je niečo, čo nie sme schopní akceptovať. Žiadame všetkých, ktorí boli niečoho podobného svedkami, nech to okamžite nahlásia,“ citoval inšpektor Andy Eddy stanovisko organizácie.

Berry sa kajal, vraj cíti vinu a robiť to nemal, no trestu sa nevyhol. Súd mu v januári tohto roku naparil pokutu päťsto libier a 120 hodín verejnoprospešných prác. A pridal päťročný zákaz vlastniť akúkoľvek rybu. Na dôvažok musel zaplatiť šesťdesiat libier majiteľke ryby. Nebola totiž jeho.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní