Leslie Van Houtenová (68): Najmladšia členka tzv. Mansonovej rodiny sa všemožne snaží väzenskú komisiu presvedčiť, aby ju pustili na slobodu.

Najmladšia členka Mansonovej rodiny: Pomáhala pri brutálnych vraždách, opäť žiada slobodu!

Sfanatizovaná vrahyňa bola najmladšou členkou takzvanej Mansonovej rodiny, ktorá sa „preslávila“ niekoľkými brutálnymi vraždami. Počas skoro polstoročného pobytu za mrežami stihla vyštudovať vysokú školu a dvadsaťkrát žiadať o prepustenie. Ako prototyp vzornej väzenkyne skúša šťastie opäť.

Najmladšia členka vražedného komanda, tzv. Mansovnovej rodiny sa postavila pred kalifornskú väzenskú komisiu. Leslie Van Houtenovej (68) sa zdá, že vo väzení nemá, čo hľadať. Na slobodu sa pýta už dvadsiaty prvýkrát.

Smrť prasatám

Van Houtenová mala 19 rokov, keď v roku 1969 pomáhala pri vraždách podnikateľa Lena La Bianca a jeho manželky Rosemary, za čo ju odsúdili na trest smrti. Ten však bol v Kalifornii zrušený a tak si odpykáva doživotie.

Van Houtenová spolu s ďalšími dvomi následovníkmi Charlesa Mansona dostala pokyn vraždiť priamo od hlavy sfanatizovanej rodiny. Výsledkom boli bezvládne telá manželov s 53 bodnými ranami a na stenách miesta činu krvavé nápisy Smrť prasatám, Povstať a heslo Hlava-Nehlava. Van Houtenová sa pritom nezúčastnila prvého vraždenia Mansonovej rodiny dva dni predtým.

Mansonove vrahyne: Zľava Susan Atkinsová, Patricia Krenwinkelová a Leslie Van Houtenová prichádzajú na súd v roku 1969, potom čo brutálne zavraždili manželský pár na Mansonov pokyn.
Mansonove vrahyne: Zľava Susan Atkinsová, Patricia Krenwinkelová a Leslie Van Houtenová prichádzajú na súd v roku 1969, potom čo brutálne zavraždili manželský pár na Mansonov pokyn.
Foto: TASR

Dokopy počas dvoch augustových nocí v roku 1969 po brutálnom vyčíňaní Mansonovej rodiny tak prišlo o život sedem ľudí, vrátane tehotnej modelky a herečky Sharon Tateovej, ktorej manželom bol vtedy režisér Roman Polanski.

Hľadá sa odpoveď prečo

Väzenská komisia podľa agentúry AP odporučila podmienečné prepustenie Van Houtenovej. Na rade je kalifornský guvernér Jerry Brown, ktorý rozhodne počas 120-dňovej lehoty. Už vlani, ale prepustenie vrahyne zablokoval s tým, že nedokázala dostatočne vysvetliť, ako sa z tínedžerskej modelky z privilegovanej kalifornskej rodiny stal vo veku 19 rokov nemilosrdný zabijak.

Tento rok sa preto Van Houtenová pripravila lepšie. Pred komisiou sa podľa Daily Mail vyjadrila, že absolvovala množstvo terapeutických sedení, aby si spytujúc svedomie odpovedala na túto otázku. Na čo prišla?

Jej konaniu mal predchádzať zlomový okamih v jej živote – rozvod rodičov. Vtedy mala Van Houtenová 14 rokov a dostala sa do partie miestnych vyvrheľov. Netrvalo dlho a začala fajčiť marihuanu, brať LSD. V sedemnástich utiekla z domu. Naspäť sa síce vrátila, ale tehotná. Keď to matka zistila, poslala ju na potrat.

Leslie Van Houtenová (68): Mansonova nasledovníčka sedí 47 rokov vo väzení a pravidelne podáva žiadosť o prepustenie.
Leslie Van Houtenová (68): Mansonova nasledovníčka sedí 47 rokov vo väzení a pravidelne podáva žiadosť o prepustenie.
Foto: TASR

Narcistka

Pokúšajúc sa nájsť v sebe mier sa napokon dostala k Mansonovi, ktorý na opustenom ranči v Los Angeles navádzal svoju „rodinu“ na spáchanie série hrôzostrašných náhodných vrážd. Jeho mladí stúpenci ho považovali za kresťanský idol a jeho rečiam verili.

Charles Manson: V súčasnosti a v minulosti.
Charles Manson: V súčasnosti a v minulosti.
Foto: TASR

„Cítim sa strašne. Väčšinu svojho života som sa snažila nájsť spôsob, ako s tým žiť,“ povedala tichým hlasom Van Houtenová na margo otrasného zločinu. Navyše hrá na strunu vzornej väzenkyne a študentky, keďže v cele usilovne hltala učebnice a získala vysokoškolský diplom.

Príbuzní zavraždených manželov jej však neuverili ani za mak. Podľa slov synovca zavraždených manželov Louisa Smaldina si žiaden člen Mansonovej rodiny nezaslúži slobodu. „Je to narcistka mysliaca len na seba a nie na škody, ktoré spôsobila,“odkázal Van Houtenovej, ktorá sedí už 47 rokov. Za mrežami sedí aj 82-ročný Charles Manson a ostatní jeho žiaci.


  • kor
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].