Spoločná rodinná fotografia tesne pred vraždou

Temné tajomstvá o vianočnej vražde: Prečo zabil otec svojich šesť detí?

Presne na Vianoce v roku 1929 zabil Charles Davis Lawson svoju manželku a šesť zo siedmich detí. Potom spáchal samovraždu.

Aj keď od tragickej udalosti, ktorá sa navždy zapíše do dejín neobjasnených vrážd, ubehlo takmer osemdesiat rokov, stále z nej tuhne krv v žilách. Príbeh sa stal už priam mýtickým – avšak s tým rozdielom, že ide o skutočnosť.

Vnútro domu: Jedno z miest, kde sa odohrala doteraz nevysvetlená tragédia.
Vnútro domu: Jedno z miest, kde sa odohrala doteraz nevysvetlená tragédia.
Foto: internet

Otec mnohočlennej rodiny, Lawson, bol v miestnej komunite pomerne vážená osobnosť. Považovali ho za bezúhonného človeka, ktorý pomáhal komu mohol, aj keď práve jeho rodina potrebovala niekedy pomocnú ruku. Brutalita, akou svoju rodinu zavraždil, vyvoláva veľa otáznikov, a miesto, kde sa skutok odohral, sa stalo priam turistickým miestom naháňajúcim hrôzu ale i vyvolávajúcim zvedavosť. Jednou z teórii, ktorá by mohla doteraz neobjasnený čin vysvetliť, je incest a chorá láska k jednej z dcér, ktorú údajne prechovával.

Krvavý deň

Tesne pred Vianocami vzal Charles Lawson svoju manželku Fannie (37) a ich deti: Arthura (16), Marie (17), Carrie (12), Maybell (7), James (4) a Raymonda do neďalekého mesta, kde celej rodine nakúpil slušné oblečenie a dal zhotoviť rodinný portrét u profesionálneho fotografa – už tento počin roztočil kolotoč zvláštností, keďže Lawsonovci nepatrili medzi dobre zabezpečených občanov. Práve naopak, často prijímali hmotnú pomoc od priateľov. Fotografia, ktorá naháňa strach, bola zverejnená v miestnych médiách až po incidente. A už na nej vidno odtienky, ktoré vrhajú na celú situáciu zlovestný tieň. Manželka Fannie a najstaršia dcéra, Marie, sa tvária skľúčene. Aj keď v tej dobe bolo zhotovenie rodinného portrétu významná udalosť, ktorú si mohlo dovoliť len málo rodín.

Dom hrôzy: Otec z nevysvetlených príčin zavraždil takmer celú rodinu
Dom hrôzy: Otec z nevysvetlených príčin zavraždil takmer celú rodinu
Foto: internet

25. decembra, na Prvý sviatok vianočný, sa Marie hneď ráno po prebudení pobrala upiecť na dolné poschodie do kuchyne tortu. Ďalšie dve dievčatá – Carrie a Maybell šli navštíviť rodinných príbuzných. Za statkom ich čakal otec. S brokovnicou. Svoje dve mladšie dcéry zastrelil priamo do hlavy, ich telá skryl do stodoly. Následne sa vrátil do domu, kde zastrelil svoju manželku. Tá nič netušiac sedela na verande. Vošiel do domu, aby našiel najstaršiu dcéru, Marie a dvoch synov. Tí už videli otcovo vyčíňanie a utiekli sa skryť. To ich osud len mierne oddialilo, Charles ich našiel a zabil tiež. Jedinou výnimkou bolo len štvormesačné dievčatko Mary Lou, ktorú muž omráčil. Na zranenia lebky nezlúčiteľné so životom napokon zomrela aj ona. Najstarší syn Arthur bol otcom večer pred tým poslaný k rodinným príbuzným a tým si zachránil život. Keď sa podvečer toho dňa vrátil domov, našiel v dome vyvraždenú celú rodinu i s otcom, ktorý hlaveň brokovnice obrátil po masakri aj proti sebe.

Bohužiaľ, ani jeho svedectvá a vypovedania nepriniesli polícii ani jediný oporný bod, ktorým by mohli rozlúštiť jednu z najväčších vražedných hádaniek všetkých čias. Arthur totiž o pár rokov po tragických Vianociach zahynul pri autonehode. Polícia po rokoch pátrania, dohadov a vyšetrovania prípad uzavrela. Nenašli sa totiž žiadne dôkazy, ktoré by potvrdili či vyvrátili hypotézy o tom, prečo otec navonok šťastnú rodinu pripravil o mladé životy. Zo susedstva sa často skloňovali teórie o tom, že prechovával chorobnú lásku k jednej z dcér. Ide však o domnienky, ktoré by už bolo po takom čase priam nereálne potvrdiť.

Čítajte viac:


  • bed
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní