Žiadna kola, čokoláda či kalifornské červené: Výrobky z USA pomáhajú bojkotovať už aj aplikácie
9. 4. 2025, 15:00 (aktualizované: 9. 4. 2025, 15:34)

Zdroj: Getty Images - Katherine KY Cheng
Vysoké dovozné clá a agresívna politika amerického prezidenta Donalda Trumpa narážajú na odpor nielen v Kanade či v Dánsku. Pribúda tých, ktorí sa rozhodli bojkotovať americké produkty. Na protest.
Zdroj: TASR/AP
Zdroj: TASR/AP - Andres Kudacki
Zdroj: TASR/AP - Armando Franca
Galéria k článku
Žiadny Netflix, ani obľúbené kalifornské červené víno. Viacerí Dáni a Kanaďania sa rozhodli bojovať s agresívnou politikou prezidenta Donalda Trumpa a zvyšovaním obchodných ciel po svojom: americké výrobky bojkotujú.
Bývalý kanadský vojnový veterán Todd Brayman miloval kalifornské červené vína, ktoré sú celosvetovo obľúbené. No tentoraz sa rozhodol ich lahodnú chuť oželieť. „Našiel som si inú značku. Luckett Phono Box Red wine z našej domácej provincie Nova Scotia. Tie vína sú skvelé,“ cituje britský portál BBC Braymanove slová.
Zdroj: Getty Images - Mario Tama
Takto sa proti Trumpovi protestovalo nedávno v Kalifornii.
V prípade Braymana nezostalo len pri víne. Rozhodol sa bojkotovať všetky americké výrobky, ktoré doteraz konzumoval či používal. „Nie je to niekedy ľahké. Obaly dokážu zavádzať, ale snažím sa,“ pokračoval v Kalifornii narodený Brayman, ktorý dnes žije práve v kanadskej provincii Nové Škótsko (Nova Scotia).
Na zistenie toho, či drží v rukách americký alebo kanadský tovar preto používa aj vlastný telefón a skenuje si QR kódy výrobkov.
Zdroj: google play
Logo aplikácie Maple Scan.
Robí tak pomocou Maple Scan - aplikácie, ktorú krátko po Trumpových vyhláseniach a zavedení 25-percentných ciel a o tom, že Kanada by mala byť súčasťou USA, spustil jeden z tamojších podnikateľov. Aplikáciu si už stiahlo viac než 100-tisíc ľudí.
Niektoré alkoholické obchody v Kanade medzičasom stiahli napríklad americké whiskey z predaja. „To je horšie ako clá,“ vyhlásil šéf obchodného oddelenia spoločnosti Jack Daniels Brown-Forman.
Zdroj: Getty Images - Mario Tama
Protest voči Trumpovi v Kalifornii.
„Musíme sa k celému problému postaviť čelom a kupovať lokálne potraviny. Aj tak mi je však z toho celého smutno. Celý život som slúžil po boku amerických ozbrojených síl. Som hlboko znepokojený a sklamaný zo situácie, ktorej teraz musíme čeliť. Spájajú nás síce historické väzby, ale čo z toho?“ povzdychol si Brayman.
Skupiny, ktoré sa venujú bojkotu amerického tovaru, už vznikli aj v Európe. Tá čelí momentálne 20-percentnému dovoznému clu. Najväčší dánsky prevádzkovateľ obchodov s potravinami - spoločnosť Salling Group - zaviedol čerstvo na svojich výrobkoch čiernu hviezdu. Označuje ním výrobky z Európy, aby sa spotrebiteľ lepšie orientoval.
Zdroj: reddit.com
Hviezdička na výrobkoch značí, že bol vyrobený v Európe.
K americkému bojkotu sa pridal aj riaditeľ školy Bo Albertus, ktorý žije v Skovlunde na predmestí Kodane. „Vyhlásenia Trumpa o tom, že chce kúpiť Grónsko, boli na mňa priveľa. Aj to rozhodlo, že som sa pridal,“ cituje jeho slová BBC. Podobne rozmýšľajú mnohí Dáni. A podľa toho konajú. „S americkým politickým systémom nezmôžem nič, ale môžem hlasovať svojou kreditkou,“ hovorí Albertus.
Zdroj: Getty Images - Alishia Abodunde
Nie Trumpovi - hlása transparent na demonštrácii v Londýne.
Prvý krok, ktorý v tomto smere urobil, bolo odhlásenie služieb americkej streamovacej spoločnosti Netflix. Albertus sa vzdal aj Disney Plus či Apple TV. „Moja jedenásťročná dcéra sa na mňa hnevala, ale je to tak, ako to je. Rozumie, prečo som sa tak rozhodol,“ dodal. Podľa portálu pbs. org prestal 57-ročný učiteľ vzápätí kupovať aj limonádu Pepsi, zubnú pastu značky Colgate či kečupy Heinz.
Bo Albertus je zároveň administrátorom skupiny, ktorá ľuďom pomáha bojkotovať americké výrobky. Skupina má už 95-tisíc členov, ktorí si radia, čo kupovať a čo nie. Od topánok po kosačky. „Stále nás pribúda. Je to skupina, ktorá už prerástla hranice krajiny,“ vraví Albertus.
Zdroj: Getty Images - Alishia Abodunde
Jeden z transparentov proti Trumpovi na demonštrácii v Londýne, 5. apríla 2025.
Mette Herulff Christiansenová, majiteľka obchodu s potravinami, vo svojej predajni dokonca ľudí otvorene nabáda, aby americké výrobky nekupovali. Napríklad čipsy značky Cheetos či čokoládu Hershey´s. Nahrádza ich európskymi produktmi. „Ide to aj v iných príkladoch. Napríklad takú Coca Colu vieme nahradiť dánskou Jolly Colou. Takým technológiám, ako je Facebook, sa však vyhnúť nedokážem,“ priznáva Christiansenová.
„Verím, že sa nás v tomto bojkote pridá ešte viac. Človek sa cíti lepšie, keď predsa len niečo v tomto smere robí,“ tvrdí dánska obchodníčka.
Zdroj: Getty Images - Scott Olson
V nemilosti sú aj výrobcovia obľúbenej čokolády Hershey´s.
Či podobné iniciatívy budú mať reálny dopad na Trumpovu politiku, ukáže až čas. „Je teraz ťažké to posúdiť. V minulosti však podobné bojkoty netrvali dlho a veľa nedosiahli,“ okomentoval súčasnú situáciu Douglas Irwin, profesor ekonómie na Dartmouth College.
Anketa
Chystáte sa bojkotovať americké výrobky?
- áno84%
- nie9%
- neviem6%
Hlasovanie bolo ukončené