Veľkú pokutu Európska komisia odôvodnila zneužívaním dominantného postavenia mobilného operačného systému Android, ktoré sa podľa jej predstaviteľov prejavuje najmä tromi spôsobmi, ktoré presne špecifikovala.

Prvým je podľa predstaviteľov komisie fakt, že Google núti výrobcov smartfónov k tomu, aby do nových smartfónov predinštalovali ako internetový prehliadač Chrome spolu s vyhľadávačom Google. Bez nich totiž v telefónoch nie je možné využívať obchod Google Play, z ktorého si užívatelia sťahujú väčšinu aplikácií.

Druhou vecou je, že podľa zistení Európskej komisie Google platí veľkým výrobcom za to, aby preferovali ich služby a treťou jeho snaha, aby samotný Android modifikovali len minimálne. Samozrejme, nie všetky spoločnosti sa tým riadia, dominantní výrobcovia sa totiž tiež potrebujú odlíšiť. Len pre ilustráciu - Android dnes nájdete v približne 24-tisíc rôznych modeloch smartfónov.

Celá situácia teraz pripomina spor EK s Microsoftom - aj tu totiž hrozí, že ak Google neponúkne užívateľom možnosť v rámci systému Android rozhodovať o tom, ktorý prehliadač a vyhľadávač budú používať, prídu ďalšie pokuty. Microsoft tento spor napokon vzdal, uvidíme, ako sa zachová Google.