Tip na článok
Dominanta: Budova z dielne Aston Martin bude stáť v centre Miami, v Biscaynskom zálive.

Legendárna automobilka stavia luxusné mrakodrapy. Byty v nich vyjdú aj na 50 miliónov

maca

Legendárna automobilka sa vrhla na celkom nový biznis - stavia luxusné mrakodrapy.

Galéria k článku (4 fotografie )
Bazén: Nachádza sa na 55. poschodí
Na mieru: Nábytok je vyrobený z uhlíkových vlákien, na zariadenie interiéru dozeral šéfdizajnér automobilky.
Francúzske okná: Ponúkajú úchvatný výhľad na oceán.

Britská spoločnosť Aston Martin bola doteraz známa len v kruhoch milovníkov áut, prípadne fanúšikov filmov o Jamesovi Bondovi. Jej autá boli rovnako nerozlučne späté s luxusom ako s agentom 007. Nedávno legendárna automobilka oznámila, že sa chystá zabrúsiť do celkom nových podnikateľských sfér. V americkom Miami začala stavať supermoderný mrakodrap.

Vlastný bazén aj galéria

Na túto príležitosť Aston Martin spojil sily so spoločnosťou G and G Business Developments, za ktorou stojí významná argentínska rodina Cotovcov. Za pozemok s rozlohou pol hektára zaplatili rekordných 125 miliónov dolárov.

Detaily? Nádherná presklená budova s názvom The Oceanfront Condo, ktorá sa stane dominantou presláveného Biscaynského zálivu, bude mať výšku 250 metrov a 66 poschodí. Ukrývať bude 391 bytov - od dvoj­izbových (s rozlohou 65 štvorcových metrov) až po trojpodlažné penthousy veľké takmer 1 800 štvorcových metrov. Hoci ceny za bytovú jednotku sa pohybujú od 600-tisíc po 50 miliónov dolárov, realitní agenti hlásia, že v ponuke už zostávajú posledné štyri 14-miliónové byty a zopár trojposchodových apartmánov.

Futuristický mrakodrap ponúkne svojim obyvateľom nebývalý luxus. Samozrejmá je nepretržitá služba vrátnika, k dispozícii je dvojposchodové fitnescentrum, dve kiná, kúpele, salón krásy, boxerská posilňovňa, spinningové centrum a vlastný jachtový prístav. Na štrnástom poschodí sa bude nachádzať tridsať­árová záhrada, na päťdesiatom piatom - v špeciálnom výklenku - zasa obrovský bazén. Ten bude slúžiť majiteľom „bežných“ bytov. Tí, ktorí si môžu dovoliť kúpiť trojposchodový penthouse, sa oň deliť nemusia. Každý z týchto exkluzívnych apartmánov má totiž vlastný bazén.

Architekti - autorom projektu je štúdio BODAS Miami Anger Architects - počítali v mrakodrape aj s vlastnou galériou. No a vo vstupnej hale bude zaparkované auto, pravdaže, Aston Martin. Ktovie, možno niektorý z tých slávnych, bondovských. Elektrické nabíjacie stanice v areáli garáží sú samozrejmé, lebo - ako sa píše v tlačovej správe - „Aston Martin dobre vie, že budúcnosť je v elektromobiloch“.

Futuristický: Mrakodrap The Oceanfront Condo bude mať 66 poschodí, ktoré ukrývajú takmer štyristo bytov.
Futuristický: Mrakodrap The Oceanfront Condo bude mať 66 poschodí, ktoré ukrývajú takmer štyristo bytov.
profimedia.sk

Auto ako bonus

The Oceanfront Condo nebude výnimočný len zvonka. Exkluzívne je aj vybavenie, ktoré je súčasťou a v cene každého bytu. Nedozeral naň nikto menej dôležitý ako šéfdizajnér automobilky Aston Martin Marek Reichman. Ak ste pri krstnom mene 52-ročného Reichmana spozorneli, máte pravdu. Narodil sa síce v Sheffielde, no jeho otec je Poliak.

Obrovské francúzske okná - od stropu až po podlahu - budú svo­jim majiteľom neprestajne generovať úchvatný pohľad na oceán. Aj vnútri sa bude na čo pozerať. Interiér bude vybavený nábytkom z uhlíkových vlákien, detaily na dverách budú vyrobené z pravej kože, ktorej výrobný postup je krytý tajomstvom a patentom automobilky. Vo vybavení sa nájdu aj vtipné odkazy na primárne zameranie spoločnosti - napríklad kľučky nápadne pripomínajú tie, ktoré zdobia dvere slávnych vozidiel. Mimochodom, k niektorým vybraným bytom, samozrejme, tým najdrahším, dostane nový vlastník aj to auto.

Ak niekomu nebude vyhovovať štandardizované vybavenie, žiadny problém. Môže si dohodnúť osobnú konzultáciu s Reichmanom a zariadenie bytu upraviť podľa vlastných predstáv. Isteže, za príplatok.

Garáž v byte

Investori sľubujú, že mrakodrap bude hotový v roku 2021, a vzhľadom na to, že sa nehovorí o Slovensku, termín veľmi pravdepodobne dodržia.

Aston Martin však nie je jediná automobilka, ktorá mieša karty v developérskom biznise. Svojou miamskou stavbou iba dobieha konkurenta z brandže, spoločnosť Porsche.

Tá skolaudovala „svoj“ mrakodrap Porsche Design Tower na Sunny Isles Beach na Floride už pred dvoma rokmi. Je síce o čosi menší ako ten astonmartinský - 60-poschodová budova ponúka iba 132 bytov -, no nemenej luxusný. Ba jeho najexkluzívnejší byt je ešte o čosi väčší. Štvorposchodový penthouse, za ktorý majiteľ zaplatil 32,5 milióna dolárov, zaberá neuveriteľných 17-tisíc štvorcových metrov a okrem dvoch bazénov ukrýva garáž pre štyri autá.

Porsche Design Tower má ešte jednu zvláštnosť. Jeho súčasťou je špeciálny výťah s názvom Dezevator, ktorý slúži výlučne na to, aby majitelia prepravili svojich štvorkolesových miláčikov do bezpečia svojich bytov.

VIDEO Plus 7 Dní